Gazprom wznawia dopływ gazu do Niemiec przez Nord Stream 1

Zawieszenie

Gaz ziemny zaczął ponownie płynąć głównym rurociągiem z Rosji do Niemiec w czwartek, uspokajając europejskie obawy, że przestoje podczas planowanych prac konserwacyjnych staną się trwałe, ale nie rozwiążą szerszych obaw, że Rosja gromadzi energię na kontynencie.

Według danych niemieckiego Gascade gazociąg Nord Stream 1 wznowił przepływ o 6 rano, ale z mniej niż połową przepustowości. Gaz został wyłączony, aby pomieścić 10 dni pracy na gazociągu pod Bałtykiem.

„Jesteśmy w trakcie wznawiania transportu gazu” – powiedział rzecznik Nord Stream, odpowiadając na gorącą linię medialną firmy, ale odmówił podania nazwy, powołując się na protokół.

Unika – przynajmniej na razie – tego, co urzędnicy określili jako „scenariusz koszmaru” Największa gospodarka w Europie, mająca wpływy na całym kontynencie i na całym świecie.

Ale chociaż apel przynosi pewną ulgę, kraje europejskie wciąż przygotowują się na najgorsze. Nadal istnieją obawy, że rosyjski prezydent Władimir Putin użyje gazu jako dźwigni przeciwko krajom zachodnim wspierającym Kijów, kontynuując swoją ofensywę na Ukrainę.

Pomimo pędu do dywersyfikacji Niemcy są uzależnione od Rosji w około jednej trzeciej dostaw gazu, a Francja w około jednej piątej.

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom w ostatnich miesiącach znacznie ograniczył dostawy do krajów Unii Europejskiej, w szczególności zmniejszył ilość gazu przepływającego przez Nord Stream do 40 proc. w czerwcu. Nie było jasne, czy w czwartek zostanie on jeszcze zmniejszony.

„Nasz przesyłka czeka na 40 procent, czyli na poziomie przed konserwacją” – powiedziała Uta Cole, rzeczniczka Gascade. Jednak Klaus Muller, szef regulatora sieci w Niemczech, powiedział: Tylko 30% stwierdziło, że było to oczekiwanepowołując się na „filtry” w rurociągu, wskazanie ze źródła, jaki wolumen ma zostać wysłany.

READ  Zełenski „nie chce słyszeć” amerykańskich ostrzeżeń o rosyjskiej inwazji

Gazprom próbował zaprotestować, odcinając dostawy siła wyższa Przepis prawny stosowany w celu zwolnienia strony z zobowiązań umownych w przypadku zdarzeń ekstremalnych, takich jak wojna, burza lub pożar.

Przy rosnących cenach i stosunkowo niskim poziomie magazynowania gazu, Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycję dla krajów bloku Zmniejsz zużycie gazu zimą o 15 procent.

Niemcy, jeden z krajów najbardziej zagrożonych ze względu na swoją zależność od rosyjskiej energii, weszły już w drugą fazę swojego planu kryzysu gazowego.

Niemieccy konsumenci są zachęcani do oszczędzania energii w każdy możliwy sposób, w tym: Weź zimne kąpiele I wyłącz światła. Ciepła woda została odcięta w budynkach miejskich, a fontanny nadal stoją. Niektórzy właściciele nieruchomości mieszkaniowych powiedzieli, że tej zimy mogą obniżyć temperaturę.

Rząd ma nadzieję, że nie będzie musiał podejmować ostatniego drastycznego kroku w planowaniu awaryjnym: interweniować na rynku w celu zablokowania dostaw gazu do niektórych gałęzi przemysłu.

„Rosja nas szantażuje” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ogłaszając w środę europejskie plany awaryjne. Dodała, że ​​bez względu na to, czy będzie to częściowe odcięcie gazu, czy większe, „Europa musi być gotowa”.

Niemcy próbowały wyeliminować wszelkie wymówki, których Rosja mogła użyć do odcięcia dostaw. Na początku tego miesiąca wezwał Kanadę do obejścia własnych sankcji Ponownie turbina Rurociąg Nord Stream utknął w Montrealu, więc Moskwa nie mogła go podawać jako wymówki do zablokowania przepływu gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.