Gigant naftowy Saudi Aramco ogłasza 82% kwartalny wzrost zysku | Aramco

Aramco Arabia Saudyjskanajwiększa na świecie firma naftowa, wykazała 82-procentowy wzrost kwartalnego zysku do rekordowego poziomu 39,5 miliarda dolarów (32,2 miliarda funtów), stymulowany rosnącym popytem i wyższymi cenami ropy naftowej.

Która firma w zeszłym tygodniu? Pokonał grupę technologiczną Apple Aby stać się najcenniejszą firmą na świecie, powiedział, że wypłaci 18,8 miliarda (15,3 miliarda funtów) dywidendy i przekaże inwestorom 4 miliardy dolarów (3,2 miliarda funtów) w postaci akcji bonusowych po lepszych niż oczekiwano wynikach.

Firmy energetyczne, takie jak BP i Shell, odnotowały najwyższe zyski od co najmniej dekady w wyniku gwałtownych cen towarów, napędzanych zniesieniem ograniczeń Covid-19 na całym świecie i sankcjami nałożonymi na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Ceny energii były również napędzane przez silny popyt na gaz w Azji i mroźną zimę w 2020 roku, która uszczupliła dostawy, pozostawiając zapasy na niskim poziomie, ponieważ temperatury na półkuli północnej ochłodziły się w zeszłym roku. Zyski wzrosły, mimo że kilka grup zostało dotkniętych wycofaniem się z inwestycji w Rosji, ponieważ ceny ropy Brent wzrosły o prawie 70% do 107,91 USD (87,99 GBP) za baryłkę w marcu w porównaniu z rokiem poprzednim.

BP powiedział w tym miesiącu Podwojenie zysków do 6,2 miliarda dolarów (5 miliardów funtów) w pierwszych trzech miesiącach roku. Wspomniana powłoka Standardowy zysk kwartalny 9,1 miliarda dolarów (7,3 miliarda funtów) przez pierwsze trzy miesiące roku.

OPEC+, grupa producentów, w skład której wchodzą: Królestwo Arabia SaudyjskaZjednoczone Emiraty Arabskie i Rosja uzgodniły w tym miesiącu umiarkowany wzrost miesięcznego celu wydobycia ropy, ale powiedziały, że inni producenci nie mogą zastąpić rosyjskiego eksportu przekraczającego siedem milionów baryłek dziennie.

Aramco ma szczególnie niski koszt produkcji, ponieważ większość ropy znajduje się na łatwo dostępnych polach na lądzie lub w płytkich wodach. Zwiększa to rentowność firmy, która nadal w 95% należy do rządu saudyjskiego.

READ  Socjopaci Petera Thiela wiedzą coś, czego nie wie

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Amin Nasser, prezes i dyrektor generalny Aramco, powiedział, że firma pomaga zaspokoić globalne zapotrzebowanie na niezawodną i przystępną cenowo energię w kontekście „rosnącej zmienności”.

„Bezpieczeństwo energetyczne ma kluczowe znaczenie, ponieważ inwestujemy w perspektywie długoterminowej, zwiększając nasze zdolności produkcyjne ropy i gazu, aby sprostać przewidywanemu wzrostowi popytu” – powiedział.

„Współpracując z lokalnymi i międzynarodowymi partnerami w celu odkrywania nowych i powstających technologii i rozwiązań, od opracowywania czystszych technologii transportowych po tworzenie niskoemisyjnych łańcuchów wartości dla wodoru i amoniaku, jestem bardziej niż kiedykolwiek optymistycznie nastawiony do pozytywnego wkładu, jaki możemy wnieść, dla nasi klienci i trwająca globalna transformacja energetyczna.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.