Google skupia 12 000 miejsc pracy i zwolnień w całym sektorze technologicznym

LONDYN (AP) – Google zwalnia 12 000 pracowników, czyli około 6% swojej siły roboczej, stając się najnowszą firmą technologiczną, która zmniejszyła zatrudnienie w miarę wygasania boomu gospodarczego, którego doświadczyła branża podczas pandemii COVID-19.

Dyrektor generalny Google Sundar Pichai, który również kieruje firmą macierzystą Alphabet, w piątek poinformował pracowników giganta z Doliny Krzemowej o cięciach w wiadomości e-mail, która została również opublikowana w firmie. Blog z wiadomościami.

Jest to jedna z największych rund zwolnień w historii i dodaje się do dziesiątek tysięcy innych zwolnień, ogłoszonych niedawno przez Microsoft, Amazon, spółkę macierzystą Facebooka Meta i inne firmy technologiczne, które zaciskają pasa w obliczu ponurych perspektyw dla branży. Tylko w tym miesiącu największe firmy w sektorze ogłosiły co najmniej 48 000 zwolnień.

„W ciągu ostatnich dwóch lat widzieliśmy okresy gwałtownego wzrostu” – napisał Pichai. „Aby dotrzymać kroku temu wzrostowi i go wspierać, stworzyliśmy rzeczywistość gospodarczą inną niż ta, z którą mamy do czynienia dzisiaj”.

Powiedział, że zwolnienia odzwierciedlają „rygorystyczny przegląd” Google jego działalności.

Pichai powiedział, że eliminowane stanowiska „obejmują alfabet, obszary produktów, funkcje, poziomy i regiony”. Powiedział, że „bardzo mu przykro” z powodu zwolnień.

Dokumenty rejestracyjne pokazują, jak liczba pracowników Google wzrosła podczas pandemii, do prawie 187 000 osób pod koniec ubiegłego roku ze 119 000 na koniec 2019 r.

Google, które zostało założone prawie ćwierć wieku temu, powiedział Pichai, „musiało przejść przez trudne cykle gospodarcze”.

„Są to kluczowe momenty dla wyostrzenia naszej koncentracji, przeprojektowania naszej bazy kosztowej oraz skierowania naszego talentu i kapitału na nasze najwyższe priorytety” – napisał. Opisał inwestycje firmy w sztuczną inteligencję jako obszar możliwości.

Z listu Pichai wynika, że ​​w Stanach Zjednoczonych i innych bliżej nieokreślonych krajach nastąpią redukcje zatrudnienia.

READ  „Oczekiwania inflacyjne nie są warte papieru, na którym jest napisane”: chodzi o reakcję Banku Kanady na inflację, ale tak samo jest w Stanach Zjednoczonych i wszędzie

Branża technologiczna została zmuszona do zamrożenia zatrudnienia i redukcji miejsc pracy, „gdy zegar wybił północ z wykładniczym wzrostem i wiatrem w reklamę cyfrową na horyzoncie” – napisali w piątek analitycy Wedbush Securities, Dan Ives, Taz Kogalgi i John Katsingris.

Tylko w tym tygodniu Microsoft ogłosił 10 000 zwolnień. lub około 5% siły roboczej. Amazon powiedział w tym miesiącu, że zwolni 18 000 miejsc pracy, choć to tylko ułamek z 1,5 miliona siły roboczej, podczas gdy producent oprogramowania biznesowego Salesforce zwalnia około 8 000 pracowników, czyli 10% całości. Zeszłej jesieni ogłosił Mettę, matkę na Facebooku Zlikwiduje 11 000 miejsc pracy, czyli 13% swoich pracowników. Elon Musk zwolnił się z pracy na Twitterze po tym, jak jesienią ubiegłego roku przejął firmę zajmującą się mediami społecznościowymi.

Te redukcje zatrudnienia uderzają również w mniejszych graczy. Brytyjska firma Sophos zajmująca się cyberbezpieczeństwem zwolniła 450 pracowników, czyli 10% globalnej siły roboczej. Platforma handlu kryptowalutami Coinbase zredukowała 20% siły roboczej, około 950 miejsc pracy, w drugiej rundzie zwolnień w mniej niż rok.

„Scena jest ustawiona: firmy technologiczne na całym świecie tną koszty utrzymania i zmniejszają marże” w obecnym klimacie gospodarczym, stwierdzili analitycy Wedbush.

Zatrudnienie w USA było odporne pomimo oznak spowolnienia gospodarczego, aw grudniu dodano kolejne 223 000 miejsc pracy.. Jednak sektor technologii rozwijał się wyjątkowo szybko w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na zwiększony popyt, ponieważ pracownicy zaczęli pracować zdalnie.

O bardzo szybki wzrost obwinia się prezesów wielu firm, ale te same firmy, nawet po ostatniej rundzie redukcji zatrudnienia, pozostają znacznie większe niż przed rozpoczęciem ożywienia gospodarczego po pandemii.

W swoich ogłoszeniach o zwolnieniach zarówno Pichai, jak i dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, podkreślili znaczenie wykorzystania postępów w technologii sztucznej inteligencji, odzwierciedlając odnowioną konkurencję między gigantami technologicznymi, wywołaną rosnącą współpracą Microsoftu ze startupem OpenAI z San Francisco.

READ  Spadek wartości dolara amerykańskiego jest dobrodziejstwem dla ryzykownych aktywów na całym świecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *