Hamas twierdzi, że zginęło dwóch izraelskich zakładników, podczas gdy izraelska armia opisuje te filmy jako „psychologiczne tortury” dla rodzin więźniówCNN

Izrael oświadczył w poniedziałek, że Hamas zadaje „tortury psychologiczne” po tym, jak ruch ten opublikował w ciągu 24 godzin trzecie wideo przedstawiające tych samych trzech zakładników przetrzymywanych w Gazie, z których ostatni najwyraźniej ukazywał zabicie dwóch zakładników.

„Hamas jest mocno uderzany przez armię izraelską i jedyne, co mu pozostaje, to sprowadzenie rodzinom psychicznej udręki [of the hostages]„Pozostawiliśmy to armii izraelskiej, aby później wyjaśnić sprawy rodzinom” – powiedział dziennikarzom izraelski minister obrony Yoav Galant.

Na pierwszym filmie, który ukazał się w niedzielę, pokazano nagrania trzech zakładników – Noaha Argamaniego, Itaya Svirsky’ego i Yossiego Sharabiego – przemawiających do kamery. Komentarz zakończył się komentarzem o treści: „Jutro opowiemy Wam o ich losach”.

W drugim filmie opublikowanym w poniedziałek, będącym najwyraźniej próbą wzbudzenia przez Hamas strachu, powtórzył wiadomość, że wkrótce zostanie ogłoszony los trzech zakładników.

Trzeci film, opublikowany później w poniedziałek, przedstawia ciała dwóch zakładników, Svirsky'ego i Sharby'ego. Pojawiła się także Noa Argamani, która powiedziała, że ​​obaj mężczyźni zginęli w izraelskim zamachu bombowym.

Nie jest jasne, czy Argamani mówił pod przymusem. Wideo zostało również mocno zmontowane, dodano efekty dźwiękowe i powtórzono niektóre teksty.

Rzecznik IDF Daniel Hagari odniósł się do filmów podczas swojej odprawy w poniedziałkowy wieczór, mówiąc, że siły izraelskie nie zbombardowały Itay Svirsky, jak twierdzi trzeci film. Powiedział, że armia izraelska nie zbombardowała budynku, w którym przetrzymywana była cała trójka, jak również twierdzi wideo, ale uderzyła w pobliskie miejsce.

„Nie uderzamy w miejsca, o których wiemy, że mogą być zakładnicy” – powiedział Hajjari. „Z perspektywy czasu wiemy, że trafiliśmy w cele w pobliżu miejsca, w którym byli przetrzymywani. Badamy incydent i jego okoliczności oraz zdjęcia rozpowszechniane przez Hamas, a także dodatkowe informacje, którymi dysponujemy”.

READ  Putin ostrzega Zachód przed niebezpieczeństwem wojny nuklearnej i twierdzi, że Moskwa jest zdolna do uderzania w cele zachodnie

Rzecznik armii dodał, że przedstawiciele armii izraelskiej spotkali się z rodzinami trzech zakładników i przekazali im najnowsze dostępne im informacje, dodając, że armia izraelska „wyraziła głębokie zaniepokojenie” losem dwóch więźniów.

CNN nie emituje tych filmów i nie jest możliwe od razu sprawdzenie, kiedy i gdzie zostały nakręcone.

Noa Argamani.  Na jednym z filmów, które trafiło do Internetu, pokazano porwanie Izraelki i jej chłopaka – zidentyfikowanych jako Noa Argamani i Avintan Or, którzy byli obecni na festiwalu.  Uczestnicy festiwalu muzycznego usłyszeli odgłosy rakiet, po czym napastnicy z Gazy otworzyli do nich ogień i wzięli ich jako zakładników.

7 października Hamas i inne grupy wzięły do ​​Gazy około 240 zakładników. Pod koniec listopada podczas tygodniowego rozejmu uwolniono ponad 100 izraelskich i zagranicznych zakładników, a Palestyńczycy przetrzymywani w izraelskich więzieniach zostali zwolnieni w zamian za uwolnienie Izraelczyków.

Izrael uważa, że ​​w Gazie pozostaje 132 zakładników, a około 107 z nich nadal żyje.

Argamani (26 l.), którą można było zobaczyć w dwóch filmach, została porwana z festiwalu Nova wraz ze swoim chłopakiem Avintanem Or. Na nagraniu wideo opublikowanym wówczas przez Hamas widać, jak Argamani jest ciągnięty na motocyklu.

Jej matka, Liora, ma czwarte stadium raka mózgu i w filmie, który nagrała pod koniec ubiegłego roku, błagała o bezpieczny powrót córki, mówiąc: „Noah, chcę ci to powiedzieć, jeśli się nie zobaczę. proszę, wiedz, że bardzo cię kocham”.

Svirsky został porwany podczas wizyty u rodziny w kibucu Be'eri ze swojego domu w Tel Awiwie. 38-letni obywatel izraelsko-niemieckiego przebywał w domu swojej matki, Orita Svirsky, zaangażowanej działaczki na rzecz pokoju.

Orit została zastrzelona na jego oczach, a później wyszło na jaw, że jej były mąż Rafi – ojciec Svirsky’ego – również zginął wraz z trzema psami. Babcia ze strony matki Svirsky, Aviva Sela (97 l.), przeżyła atak, ale jej filipińska opiekunka, 45 l. Grace Cabrera, zginęła.

Jego rodzina powiedziała CNN, że Svirsky ma dyplom z psychologii i ekonomii, a niedawno zaczął pracować jako life coach. Według jego rodziny jeden z zakładników, który został zwolniony w listopadzie, zadzwonił do swojej siostry i powiedział jej, że żyje, po zapisaniu jej numeru telefonu. To był ostatni „dowód życia” dla rodziny.

READ  Konserwatyści, na czele z brytyjskim premierem Sunakiem, ponieśli ciężkie straty w wyborach lokalnych

Kibuc Be'eri, w którym mieszkał, w oświadczeniu opublikowanym przez Forum na rzecz Rodzin Zakładników i Osób Zaginionych stwierdził, że 53-letni Sharabi był „kochającym i oddanym ojcem i mężem, a także prawdziwym człowiekiem rodzinnym o wielkim sercu”. „Był życzliwą duszą, troskliwą i znaną ze swojego oddania wszystkim wokół siebie”.

Sharabi, pochodzący z Tel Awiwu, przeprowadził się do kibucu Be'eri 30 lat temu, „podążając śladami swojego brata Eliego, który chciał przyjąć tam wspólny styl życia” – oznajmił kibuc.

Pozostawił żonę i trzy córki. Brat Sharabiego, Eli, również został porwany ze swojego domu w kibucu Be'eri i pozostaje w areszcie Hamasu. Według kibucu żona i córki Eliego zginęły 7 października.

Kibuc podał, że Hamas nadal przetrzymuje ciało Al-Sharabiego. Wezwała izraelski rząd, aby „zrobił wszystko, co w jego mocy, aby przywrócić rodzinę Sharabi do ojczyzny, a także pozostałych zakładników”.

Ta historia została zaktualizowana, aby uwzględnić fakt, że izraelskie wojsko nadało trzeciemu zakładnikowi widocznemu na filmach Yossiego Sharabiego.

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli Amir Tal i Ivana Kutasova z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *