„Holy Cow”: Naukowcom po raz pierwszy udało się wyhodować rośliny na księżycowej glebie | NASA

Po raz pierwszy naukowcy wyhodowali rośliny w glebie z zebranego przez niego księżyca NASAAstronauci Apollo.

Naukowcy nie mieli pojęcia, czy coś będzie rosło w księżycowym pyle i chcieli sprawdzić, czy może zostać wykorzystane do uprawy żywności przez nowe pokolenie odkrywców Księżyca. Wyniki ich zaskoczyły.

„Święta krowa. Rośliny właściwie rosną na księżycowych rzeczach. Żartujesz sobie?” powiedział Robert Ferrell z Instytutu Nauk o Żywności i Rolnictwie Uniwersytetu Florydy.

Ferrell i jego koledzy zasadzili rzeżuchy w księżycowej glebie, którą Neil Armstrong i Buzz Aldrin z Apollo 11 oraz inni księżycowi wędrowcy przywieźli lata temu, i nasiona wykiełkowały.

Minusem było to, że po pierwszym tygodniu szorstkość i inne cechy gleby księżycowej wywierały presję na chwasty o małych kwiatach do tego stopnia, że ​​rosły one wolniej niż sadzonki wyhodowane na fałszywej ziemi księżycowej.

Większość roślin księżycowych uległa zahamowaniu. Wyniki zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie Communications Biology.

Im dłużej gleba jest narażona na promieniowanie kosmiczne i wiatr słoneczny na Księżycu, tym gorsze są rośliny.

Mężczyzna i kobieta w białych fartuchach laboratoryjnych i rękawiczkach pracują z próbkami zza szklanej przegrody.
Anna Lisa Ball (po lewej) i Rob Ferrell, naukowcy z Instytutu Nauk o Żywności i Rolnictwie Uniwersytetu Florydy, pracują z glebą księżycową w swoim laboratorium w Gainesville na Florydzie. Zdjęcie: Tyler Jones/The Associated Press

Według naukowców próbki Apollo 11 – które zostały wystawione ponad 2 miliardy lat temu na działanie pierwiastków ze względu na powierzchnię starożytnego księżycowego morza spokoju – były najmniej sprzyjające wzrostowi.

„To ogromny krok naprzód, gdy wiemy, że można uprawiać rośliny” – powiedział Simon Gilroy, biolog roślin lotniczych z University of Wisconsin-Madison, który nie był zaangażowany w badanie. „Następnym prawdziwym krokiem jest zrobienie tego na Księżycu”.

Księżycowy pył jest zaśmiecony maleńkimi odłamkami szkła z uderzeń mikrometeorytów, które dotarły do ​​wszystkich lądowników księżycowych Apollo i założonych skafandrów kosmicznych na księżycowe spacery.

Jednym z rozwiązań może być wykorzystanie młodszych geologicznych miejsc na Księżycu, takich jak strumienie lawy, do wykopania uprawnej gleby. Środowisko można również modyfikować, zmieniając mieszankę składników odżywczych lub dostosowując sztuczne oświetlenie.

Sześć załóg Apollo przyniosło tylko 842 funty księżycowej skały i ziemi, większość z nich była zamknięta.

NASA w końcu przekazała 12 gramów badaczom z University of Florida na początku zeszłego roku, a długo oczekiwana uprawa odbyła się w maju ubiegłego roku w laboratorium.

READ  Ars zwiedza czysty pokój krążącego wokół asteroidy statku kosmicznego Psyche w JPL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.