Hrabstwo Uvalde zawiesiło szkolną policję wśród protestów po strzelaninie

HOUSTON – Okręg szkolny Uvalde, który spotkał się z ostrą krytyką swojej reakcji na śmiertelną strzelaninę, w której w maju zginęło 19 uczniów i dwóch nauczycieli, zawiesił swoją policję.

„W wyniku ostatnich wydarzeń porucznik Miguel Hernandez i Ken Mueller zostali umieszczeni na urlopie administracyjnym, a okręg zdecydował o czasowym zawieszeniu wszystkich operacji Departamentu Policji CISD w Uvalde” – powiedział okręg. W piątkowym oświadczeniu Mueller zauważył, że przejdzie na emeryturę i że inni oficerowie „zajmą inne role w okręgu”.

Hernandez pełnił funkcję komendanta okręgowego policji, a Mueller był dyrektorem służb studenckich.

Żołnierze Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego (DPS) będą stacjonować w szkołach Uvalde i zajęciach pozalekcyjnych, napisano w oświadczeniu, dodając, że „jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo personelu i uczniów nie zostanie naruszone podczas tej zmiany”.

Nie jest jasne, jak długo szkolny oddział policji będzie zawieszony. Rzeczniczka okręgu nie odpowiadała na telefony ani e-maile.

Kilka godzin po ogłoszeniu przez okręg nadinspektor okręgu szkolnego w Uvalde, Hal Harrell, ogłosił przejście na emeryturę. Nie podano żadnych ram czasowych na przejście Harrella na emeryturę, ale przejście zostanie omówione na zamkniętym posiedzeniu rady szkolnej w poniedziałek.

Okręg nie powiedział, co skłoniło do podjęcia decyzji o zawieszeniu policji, ale ogłoszenie pojawiło się dzień po tym, jak urzędnicy powiedzieli, że zwolnili szkolnego policjanta Crimson Elizando. CNN poinformowało, że Elizando został zatrudniony pomimo dochodzenia za jego zachowanie podczas zabójstwa, gdy pracował dla DPS. Decyzja o zatrudnieniu Elizando wywołała oburzenie wśród rodziców ofiar.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni informacjami opublikowanymi wczoraj wieczorem o jednym z naszych niedawno zatrudnionych pracowników, Crimson Elizando”, powiedział okręg szkolny w liście wydanym po strzelaninie. „Szczerze przepraszamy rodziny ofiar i większą społeczność Uvalde za ból, jaki spowodowało to odkrycie”.

Elizando był pierwszym żołnierzem DPS, który wszedł do korytarza szkoły podstawowej Rapp po strzelcu, ale nie zabrał broni ani kamizelki bezpieczeństwa, donosi ABC News.

READ  Metro na Brooklynie kręci ogłoszenia na żywo: Policja szuka bandyty

Był jednym z siedmiu pracowników DPS zawieszonych w trakcie śledztwa przez inspektora generalnego agencji z powodu nieprzestrzegania standardowych procedur, podała ABC. Elizondo zrezygnował z DPS, aby pracować dla policji szkolnej w Uvalde, co oznacza, że ​​nie podlegał już wewnętrznej dyscyplinie ani grzywnom ze strony agencji państwowej.

Okręg szkolny Uvalde nie powiedział, kiedy Elizando został zatrudniony, ale powiedział na posiedzeniu rady szkolnej 8 sierpnia, że ​​„nominowano czterech oficerów”. Nie jest jasne, czy Elizando jest jednym z nich.

Krewni ofiar strzelaniny od ponad tygodnia protestują przed szkolną policją przed budynkiem administracji szkolnej.

Javier Cazares, ojciec 9-letniej ofiary Jacklyn Cazares, powiedział, że zawieszenie szkolnej policji było „jedną z wygranych bitew”.

– Jednocześnie powinno być wcześniej – powiedział. „To mała bitwa. Jest o wiele więcej do zrobienia”.

Casares, który kandyduje do komisji okręgowej, powiedział, że rodziny są zobowiązane do pociągania lokalnych i stanowych przywódców do odpowiedzialności po strzelaninie, a niektórzy sąsiedzi, którzy widzą sprzeciw, wzywają ich do porzucenia go.

„Ludzie, którzy tak mówią, są niezniszczalni. Wczoraj kierowca ciężarówki otworzył okno i powiedział: „Idź”. Nie możemy się ruszyć. Nasze dzieci odeszły” – powiedział Casares. „To walka, której nigdy nie przestaniemy. Nie możemy czuć się źle z tego powodu. To przygnębiające, że mają takie nastawienie: robimy to dla ich dzieci.

Cazares powiedział, że planuje wziąć udział w poniedziałkowym posiedzeniu rady szkolnej, gdzie spodziewa się, że zostaną omówione ogłoszenia w tym tygodniu.

„O wiele więcej wychodzi na jaw, jest o wiele więcej”, powiedział, w tym ulepszenia szkolnych okien, drzwi i zamków. „Wciąż jest wiele rzeczy do zrobienia, tak jak obiecali”.

Senat stanowy reprezentujący obszar Uvalde. Roland Gutierrez (D) pochwalił krewnych ofiar — zwłaszcza Bretta Crossa, który wychował swojego siostrzeńca Uziyah Garcię, lat 10, jak syna, i koczował przed biurami szkoły w Uvalde, aby zaprotestować. Dzielnica funkcjonalna. Rodzice i inni krewni organizowali marsze w małym miasteczku w południowym Teksasie, składali skargi i uczestniczyli w niezliczonych spotkaniach rady szkolnej, domagając się odpowiedzialności.

READ  Czterech zabitych w wybuchu ulicznym w Poczdamie w Waszyngtonie w Pensylwanii

„Rodziny Uvalde nie otrzymały od własnego rządu niczego poza kłamstwami, dezinformacją i całkowitym lekceważeniem ich dobra” – powiedział Guterres w piątkowym oświadczeniu. „Dzięki wytrwałości Freda Grossa i wszystkich rodzin Uvalde zrobiono dzisiaj krok w kierunku odpowiedzialności. UCSD zawiesiło swoich funkcjonariuszy. To nie może być koniec; potrzebujemy większej przejrzystości i sprawiedliwości z każdej agencji i na każdym szczeblu rząd, który nas zawiódł w Uvalde.

8-letni syn ocalałego ze strzelaniny, Adam Martinez, protestował przed budynkiem administracji szkoły w piątek po usłyszeniu wiadomości o zawieszeniu przez policję szkolną.

„W zasadzie to spowodowało, że to się stało” – powiedział o protestach.

Ale Martinez powiedział, że zawieszenie policji szkolnej nie jest wystarczającym działaniem naprawczym. Po strzelaninie złożyła skargę na kuratora do administracji szkoły w Uvalde, ale nie podjęto żadnych działań. Martinez chce też pozbyć się nadinspektora.

„Ostatecznie to on był osobą odpowiedzialną za nadzorowanie zatrudniania i pozwolił mu wykonać tę pracę” – powiedział Martinez o Elizondo, byłym żołnierzu DPS. „Pozwolił na wiele takich rzeczy. Pierwsze pytanie, jakie zadajesz, kiedy zatrudniasz policjanta do opieki nad tymi dziećmi, brzmi: czy ten policjant był na miejscu, kiedy to się stało? Proszę nie zapisywać nikogo, kto był wtedy w tej szkole”.

Martinez powiedział, że nie ma znaczenia, czy znane są osiągnięcia Elizondo: „Tak czy inaczej: jeśli nie wie, wstydź się go. Jeśli wie, wstydź się go.

Martinez powiedziała, że ​​jej syn, Zion, wciąż boryka się z traumą strzelaniny i jest szkolony w domu, gdzie przerażają go ciche odgłosy, takie jak pies skrobanie do drzwi.

„Rozmawiałem dziś o tym z moją żoną i zamierzamy umieścić ją w poradni. Jest wiele rzeczy, które ją pobudzają” – powiedział Martinez.

Powiedział, że ogłoszenia dzielnicy w tym tygodniu, w połączeniu z wcześniejszym odejściem byłego szefa policji i radnego miejskiego w szkołach Uvalde, Pete’a Arredondo, zniechęciły go i inne rodziny.

READ  Istnieje obawa, że ​​w wyniku osuwiska kopalni jadeitu w Myanmarze mogły zginąć dziesiątki

„To zmieniło, ponieważ nadal jesteśmy silni, chodzimy na spotkania i wyrażamy swoje opinie” – powiedział Martinez. „Po pierwsze, ludzie mówią, że nic się nie zmieni. W Uvalde jest poziom. Teraz mam nadzieję, że ludzie widzą, że rzeczy mogą się zmienić. Musimy być silni, zjednoczeni i nie poddawać się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.