Indie zakazują eksportu pszenicy, ponieważ fala upałów wpływa na plony i wzrost cen krajowych

Wspólny depozyt pszenicy zebranej na wózku traktorowym na polu na obrzeżach Ahmedabadu w Indiach 16 marca 2022 r. REUTERS / Amit Dave

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Zakaz może pchnąć światowe ceny pszenicy do nowych maksimów
  • Indie wyznaczyły sobie cel eksportu 10 milionów ton pszenicy przed wprowadzeniem zakazu
  • Fala upałów zmniejsza wielkość plonu pszenicy i podnosi ceny
  • Zakupy rządowe spadły o ponad 50% w stosunku do zeszłego roku

Mumbai, 14 maja (Reuters) – Indie zakazały eksportu pszenicy, ponieważ wpływ palącego słońca ograniczył produkcję i podniósł ceny krajowe do rekordowego poziomu.

Rząd powiedział, że nadal będzie zezwalał na eksport do krajów, które już wystawiły akredytywy i poszukują towarów „aby zaspokoić ich potrzeby w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego”.

W następstwie okupacji Ukrainy 24 lutego przez Rosję i załamania eksportu z Morza Czarnego globalni nabywcy bankowali dostawy od drugiego co do wielkości producenta pszenicy na świecie. Przed wprowadzeniem zakazu Indie postawiły sobie za cel wyeksportowanie w tym roku rekordowych 10 milionów ton. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Chociaż nie jest to jeden z czołowych światowych eksporterów pszenicy, zakaz Indii może podnieść światowe ceny na nowy poziom, biorąc pod uwagę i tak już ograniczoną podaż, co szczególnie dotkliwie dotknie biednych konsumentów w Azji i Afryce.

„Zakaz jest szokujący” – powiedział dealer globalnej firmy handlowej z siedzibą w Bombaju. „Po dwóch lub trzech miesiącach spodziewaliśmy się ograniczeń eksportowych, ale wydaje się, że liczby dotyczące inflacji zmieniły zdanie rządu”.

Rosnące ceny żywności i energii spowodowały wzrost rocznej inflacji detalicznej w Indiach do najniższego od ośmiu lat poziomu w kwietniu, wzmacniając oczekiwania, że ​​bank centralny jeszcze bardziej podniesie stopy procentowe. Czytaj więcej

READ  Po kolacji Gridiron wśród gości z listy Waszyngtonu wybucha tchórz

Ceny pszenicy w Indiach są najwyższe w historii, wzrastając o 25 000 rupii (320 USD) za tonę na niektórych rynkach spot, znacznie powyżej minimalnej ceny wsparcia rządowej wynoszącej 20 150 rupii.

Rosnące koszty paliwa, pracy, transportu i pakowania również podnoszą cenę mąki pszennej w Indiach.

„To nie tylko pszenica. Ogólna inflacja wzbudziła obawy o inflację, dlatego rząd musiał zakazać eksportu pszenicy” – powiedział wysoki rangą urzędnik państwowy, dodając, że dyskusje na temat ograniczeń eksportowych są osobiste.

„Dla nas to bardzo ostrożne” – powiedział.

Mała uprawa

Indie w tym tygodniu nakreśliły swój rekordowy cel eksportowy na rok podatkowy rozpoczynający się 1 kwietnia, mówiąc, że wyślą przedstawicieli handlowych do krajów takich jak Maroko, Tunezja, Indonezja i Filipiny, aby zbadali sposoby na zwiększenie eksportu.

Rząd prognozuje produkcję 111,32 mln ton w lutym, szóstą z rzędu rekordową uprawę, ale w maju spadła do 105 mln ton. Czytaj więcej

Dealer powiedział globalnej firmie handlowej z siedzibą w New Delhi, że zbiory mogą wynosić około 100 milionów ton lub mniej, gdy temperatura wzrośnie w połowie marca.

„Zakupy rządowe spadły o ponad 50%. Rynki spot otrzymują znacznie mniej produktów niż w zeszłym roku. Wszystko to wskazuje na niższe zyski” – powiedział handlowiec.

Gdy światowe ceny pszenicy gwałtownie wzrosły po rosyjskiej okupacji Ukrainy, Indie wyeksportowały 7 mln ton pszenicy w roku finansowym do marca, czyli o 250% więcej niż w roku poprzednim.

„Wzrost cen pszenicy był umiarkowany, a ceny w Indiach są znacznie niższe od cen światowych” – powiedział Rajesh Baharia Jain, biznesmen z New Delhi.

„W rzeczywistości ceny pszenicy w niektórych częściach kraju wzrosły do ​​obecnego poziomu nawet w zeszłym roku, więc zakaz eksportu jest tylko odruchową reakcją”.

Jain powiedział, że Indie mogły wyeksportować co najmniej 10 milionów ton pszenicy w tym roku finansowym, pomimo spadku produkcji i zamówień rządowych przez państwową Food Corporation of India (FCI).

READ  Pod ukraińską elektrownią atomową wybuchają zaciekłe walki - urzędnicy

FCI do tej pory pozyskało 19 mln ton pszenicy od krajowych rolników, w porównaniu z 43,34 mln ton w łącznych zakupach w ubiegłym roku. FCI kupuje zboże od lokalnych rolników, aby prowadzić program pomocy żywnościowej dla ubogich.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, rolnicy chcieli sprzedawać pszenicę prywatnym handlarzom, którzy oferowali lepsze ceny niż te ustalone przez rząd.

W kwietniu Indie wyeksportowały 1,4 mln ton pszenicy, aw maju podpisały już umowy na eksport około 1,5 mln ton. Czytaj więcej

„Indyjski zakaz spowoduje wzrost światowych cen pszenicy. Obecnie na rynku nie ma dużego dostawcy” – powiedział inny handlowiec.

(1 USD = 77,4700 rupii indyjskich)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Rajendry Jadhav w Bombaju i Mayanka Bhardwaj w New Delhi; Montaż: William Mallard i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.