Inflacja w strefie euro osiągnęła kolejny rekord w związku ze wzrostem cen żywności i energii

Targ w centrum miasta Bonn w Niemczech 5 lutego 2022 r.

Norfoto | Norfoto | Obrazy Getty

Ceny w strefie euro nadal rosły w maju, osiągając rekordowe poziomy siódmy miesiąc z rzędu.

Według wstępnych danych Europejskiego Urzędu Statystycznego we wtorek inflacja wyniosła 8,1% miesięcznie, czyli była wyższa od oczekiwań kwietniowych 7,4% i 7,8%.

Wynika to z rosnących w ostatnich dniach obaw o inflację w kilku głównych gospodarkach europejskich. Inflacja w Niemczech (porównywalna do innych krajów UE) wyniosła w maju 8,7% rok do roku, a wstępne dane pokazują gwałtowny spadek z 8% w kwietniu i 7,8% w kwietniu, pokonując oczekiwania analityków.

Inflacja francuska wzrosła w maju do 5,8% z 5,4% w kwietniu, podczas gdy hiszpańskie ceny konsumpcyjne wzrosły w maju o 8,5% rok do roku, przekraczając oczekiwania na poziomie 8,1%.

W całej strefie euro rekordowe roczne wzrosty cen konsumpcyjnych doprowadziły do ​​wzrostu kosztów energii o 39,2% (z 37,5% w kwietniu) oraz do 7,5% wzrostu cen żywności, alkoholu i tytoniu (z 6,3%).

Jednak przy braku cen energii i żywności inflacja wzrosła do 3,8% z 3,5%, podał Eurostat.

Ceny rosły w ostatnich miesiącach, ponieważ wojny na Ukrainie, zwłaszcza o koszty żywności i energii, zablokowały eksport, a kraje zachodnie walczyły o zmniejszenie swojej zależności od rosyjskiego gazu.

Pod koniec roku przywódcy UE uzgodnili, że do końca roku zakażą 90% rosyjskiej ropy naftowej. Wysyłanie wyższych cen. Charles Michael, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że ruch ten natychmiast wpłynie na 75% rosyjskiego importu ropy.

Inflacja – stale wysoka nie tylko w Europie, ale także w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i poza nią – przyprawia banki centralne o ból głowy, które również równoważą ryzyko recesji.

Wcześniej w tym miesiącu, Europejski Bank Centralny Prezydent Christine Lagarde powiedziała na lipcowym posiedzeniu banku centralnego, że spodziewa się wzrostu stóp procentowych.

„W oparciu o obecną perspektywę, prawdopodobnie do końca trzeciego kwartału wyjdzie z ujemnych stóp procentowych”. Napisała w poście na blogu. „Jeżeli gospodarka strefy euro rozgrzeje się w wyniku pozytywnego szoku popytowego, sensowne byłoby, aby stopy procentowe nadal rosły powyżej stopy neutralnej”.

READ  Los Angeles Rams RB Cam Akers z listy kontuzji innych niż piłka nożna; Zespół nie wróci w pośpiechu

Organ zarządzający EBC spotyka się 9 czerwca, a następnie 21 lipca.

Główny europejski ekonomista Goldman Sachs Jari Stehn powiedział CNBC we wtorek, że Wall Street Bank spodziewa się stopy depozytowej EBC na poziomie 25 punktów bazowych na każdym z nadchodzących posiedzeń w przyszłym roku, obecnie 1,5% w czerwcu. 2023. Goldman oczekuje, że inflacja zasadnicza w strefie euro wyniesie we wrześniu 9%.

„Należy jednak pamiętać, że większość z nich jest napędzana przez ceny energii, większość wynika z problemów związanych z globalnymi zawirowaniami, a kluczowe dane dotyczące inflacji, jeśli wyeliminujesz ceny żywności i energii, kształtują się na poziomie około 3,5%. Wzrost płac przekracza 2 % ”- powiedział Stein w oświadczeniu we wtorek. Powiedział.

„Tak więc główna presja inflacyjna w strefie euro zdecydowanie się ustabilizowała, dlatego uważamy, że bardzo szybko się znormalizują, ale nie działają na takich samych poziomach, jak w USA i Wielkiej Brytanii. zdecydowane podejście do dokręcania.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.