IRA Bidena pozostawiła Europę w martwym punkcie. A granie w doganianie może prowadzić do dwóch dużych błędów

Na pierwszym planie prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Bloomberg | Bloomberg | Obrazy Getty’ego

Unia Europejska przez całą dobę pracuje nad stworzeniem programu, który rzuci wyzwanie prezydentowi Joe BidenaBezprecedensowe wsparcie klimatu. Ale w trakcie tego procesu napotka dwa główne problemy.

Unia Europejska od dawna apeluje do Stanów Zjednoczonych o większą aktywność w polityce klimatycznej. Biden wdrożył to w ustawie o redukcji inflacji. Ale poruszyło to kwestie konkurencji dla europejskich firm – coś, co zdenerwowało polityków w regionie. Bruksela zastanawia się, jak najlepiej zareagować.

„Amerykańskie prawodawstwo nie przechodzi z dnia na dzień” – powiedział CNBC Emre Becker, dyrektor Consulting Group Eurasia, dodając, że UE mogła działać szybciej.

„UE spała za kierownicą… Mając 28 przedstawicielstw w Waszyngtonie, Europejczycy mogli zrobić więcej, aby przeciwstawić się IRA, zanim została przyjęta”.

Amerykańska ustawa o redukcji inflacji, zwana także IRA, została przyjęta przez amerykańskich ustawodawców w sierpniu i obejmuje m.in Rekordowe 369 miliardów dolarów wydatków na politykę klimatyczną i energetyczną.

Między innymi zapewnia ulgi podatkowe konsumentom, którzy kupują samochody elektryczne wyprodukowane w Ameryce Północnej – może to sprawić, że samochody elektryczne wyprodukowane w Europie będą mniej atrakcyjne dla kupujących, ponieważ prawdopodobnie będą droższe.

Będziemy nadal inwestować w regionie, aby osiągnąć znaczący wzrost.

Niektóre europejskie firmy ogłosiły niedawno plany inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych, aby wykorzystać spodziewany wzrost popytu. Więcej może pójść w ich ślady.

Volkswagena Ma ambitne cele dla regionu Ameryki Północnej. Mamy teraz wyjątkową okazję do rentownego rozwoju i rozwoju zelektryfikowanego w Stanach Zjednoczonych” – powiedział rzecznik niemieckiej firmy, jednego z największych producentów samochodów w Europie, w rozmowie z CNBC za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Enelwłoska firma energetyczna, koncentruje 85% swoich inwestycji o wartości 37 miliardów euro (40,2 miliardów dolarów) w latach 2023-2025 we Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

READ  Dyrektor generalny Twittera spotyka się z furią pracowników z powodu ataków Muska podczas ogólnofirmowego spotkania

„Szczególnie w odniesieniu do polityki wsparcia publicznego, IRA obejmuje bezprecedensowe środki dotyczące zielonych technologii i uważamy, że może służyć jako zachęta dla Unii Europejskiej do pójścia naprzód w tym kierunku, aby wspierać znaczny rozwój technologii odnawialnych, które są fundamentalne dla niezależności energetycznej na naszym kontynencie, powiedział rzecznik firmy CNBC za pośrednictwem poczty elektronicznej.

„Wciąż jest za wcześnie, aby powiedzieć, kto i gdzie zainwestuje” – powiedziała CNBC Luisa Santos, wicedyrektor BusinessEurope, grupy stowarzyszeń biznesowych. „Ale jest bardzo jasne, że niektóre firmy i tak zainwestują w USA” – dodała, odnosząc się do spodziewanego wzrostu inwestycji w kierunku USA – kosztem Europy.

inni wydają

Urzędnicy europejscy przyglądają się obecnie zasadom pomocy rządowej, aby rządy miały większe możliwości wspierania finansowego kluczowych firm i sektorów.

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, ma przedstawić wniosek w nadchodzących tygodniach.

Ale to rozwiązanie może nie być idealne. Kraje dysponujące większymi budżetami będą mogły wydawać więcej pieniędzy niż biedniejsze, zagrażając integralności tak wychwalanego jednolitego rynku UE, na którym towary i osoby przemieszczają się swobodnie i który obejmuje ponad 440 milionów konsumentów.

Belgijski premier Alexandre de Croo powiedział CNBC, że większa pomoc państwa „nie jest dobrą odpowiedzią”.

„Są równe szanse [in Europe]. Belgia to mały rynek, bardzo otwarta gospodarka, Niemcy to duży rynek. „Jeśli stanie się to wyścigiem o najgłębsze kieszenie, wszyscy przegramy, a to doprowadzi do wojny poparcia ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział De Croo na początku tego miesiąca.

Kilku innych ekspertów również wyraziło obawy dotyczące złagodzenia zasad pomocy państwa. Były premier Włoch Mario Monti powiedział Politico Europe, że jest to „niebezpieczne” podejście.

W liście opublikowanym w zeszłym miesiącu i oglądanym przez CNBC, europejska szefowa ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała: „Nie wszystkie państwa członkowskie mają taką samą przestrzeń fiskalną na pomoc państwa. To jest rzeczywistość. I zagrożenie dla integralności Europy”.

wolno reagować

Oprócz wyzwań związanych ze złagodzeniem pomocy rządowej, ryzyko stanowi również termin.

Urzędnicy europejscy będą dyskutować i decydować, w jaki sposób zapewnić więcej zielonych bodźców w perspektywie średnio- i długoterminowej. Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że istniejące europejskie programy inwestycyjne powinny zostać przesunięte na te dotacje. Ale z drugiej strony inni twierdzą, że blok będzie musiał pozyskać nowe fundusze na realizację tak ogromnego projektu.

Jest więc prawdopodobne, że przekształci się w głęboką i napiętą sprawę polityczną, która może się ciągnąć przez jakiś czas.

Paolo Gentiloni, europejski komisarz ds. gospodarczych, powiedział we wtorek w Berlinie, że na stole są „różne punkty widzenia”.

„Ale jestem przekonany, że istnieje wyraźna intencja uczestniczenia w tej dyskusji” – powiedział po rozmowach z niemieckim ministrem finansów Christianem Lindnerem, który wcześniej powiedział, że nie będzie popierał nowych pożyczek publicznych.

Minister finansów Christian Lindner mówi, że Niemcy prawdopodobnie staną w obliczu recesji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *