Jak kontrowersyjne prawo w Szkocji dotyczące przestępstw z nienawiści pobudziło J.K. Rowling, Joe Rogana i Elona Muska – Politico

„Czy widzisz ten brutalny nonsens w Szkocji, gdzie celem są komicy przepisy dotyczące przestępstw z nienawiści?” Joe Rogan, najpopularniejszy nadawca na świecie, zapytał swoich gości w niedawnym odcinku po tym, jak podchwycił twierdzenia – szybko zdementowane przez szkocką policję – że funkcjonariusze będą monitorować mowę nienawiści „poprzez publiczne wystawianie sztuki”.

Musk z aprobatą udostępnił post malezyjskiego prawicowego influencera Iana Milesa Cheonga, który twierdził, że prawo będzie zamykać w więzieniach osoby, które „pokażą komuś pikantny mem” na temat osób transpłciowych lub „masowej migracji”.

Bliżej domu piłkarz Ally McCoist również sprzeciwił się przepisom, argumentując, że on i 48 000 innych kibiców potencjalnie złamaliby prawo, oglądając niedzielny mecz jego ukochanych Rangersów z odwiecznym rywalem Celticem. Szkocki futbol – a w szczególności rywalizacja pomiędzy Celticem a Rangersami – od dawna nękana jest nienawiścią na tle religijnym, z którą rząd Szkocji próbował walczyć za pomocą poprzedniego ustawodawstwa.

Konserwatywny premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak poparł w tym tygodniu Rowling, mówiąc o „dumnej tradycji wolności słowa” w Wielkiej Brytanii. | Daniel Leal/AFP za pośrednictwem Getty Images

Zawsze chcący rozzłościć szkocki rząd narodowy, brytyjski konserwatywny premier Rishi Sunak w tym tygodniu szybko poparł Rowling, mówiąc o „dumnej tradycji wolności słowa” w Wielkiej Brytanii. Jego rząd w Westminster od dawna toczy szkocką administrację w sprawie ochrony osób transpłciowych.

„Chroń ludzi”

Ustawa stanowi prawdziwy test dla pierwszego ministra Szkocji Youssefa, który w momencie jej uchwalenia w 2021 r. pełnił funkcję ministra sprawiedliwości, a obecnie nadzoruje jej wejście w życie.

Chociaż większość prawodawców ze wszystkich partii Holyrood z wyjątkiem szkockich konserwatystów poparła wówczas tę ustawę, droga do jej wejścia w życie była wyboista i w wyniku ostrej reakcji została ona zmieniona w celu zaostrzenia przepisów dotyczących wolności słowa.

READ  Wulkan wybucha w pobliżu stolicy Islandii w gorącym punkcie sejsmicznym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *