Jensen Huang: Dlaczego dyrektora generalnego Nvidii uważa się za „Taylora Swifta technologii”?

Skomentuj zdjęcie, Pan Huang był magnesem dla uczestników wydarzenia Computex na Tajwanie

  • autor, Annabelle Liang
  • Rola, Reporter biznesowy

Obecnie wszędzie, gdzie pojawia się Jensen Huang, tłumy skandują jego imię i przepychają się, prosząc o selfie i autografy.

Nie jest zwyczajną gwiazdą – 61-letni inżynier elektryk jest raczej dyrektorem naczelnym Nvidii, potężnej firmy produkującej chipy, której wartość właśnie wzrosła do ponad 3 bilionów dolarów (2,3 biliona funtów), na krótko wyprzedząc Apple jako drugą co do wielkości. Najcenniejsza firma świata. Firma, zanim się wycofa.

„Jest traktowany dosłownie jak gwiazda rocka” – mówi analityk technologii Bob O’Donnell. „Jensen postrzega to jako okazję do wykorzystania rozwiązań Nvidii. Wyraźnie cieszy się tą chwilą”.

Jego nową reputację, z kurtką motocyklową w kratę od Toma Forda za 9000 dolarów, można było podziwiać w tym tygodniu na Computex na Tajwanie — corocznej konferencji technologicznej, która przyciąga na wyspę największe firmy na świecie.

Huang, który urodził się na Tajwanie, ale wyjechał z niego w wieku zaledwie pięciu lat, podczas konferencji zrobił niezliczoną ilość zdjęć, a nawet napisał swoje imię i nazwisko na kobiecej koszuli, zastanawiając się głośno, czy to „dobry pomysł”. Był to, jak określiły lokalne media, czysty „seksizm”.

Orzeczenie to miało miejsce, gdy amerykańskie organy regulacyjne planowały wszcząć dochodzenie w sprawie głównych firm technologicznych, w tym Nvidii, w związku z ich dominacją w branży sztucznej inteligencji.

Uwaga, jaką wzbudził Huang, nie umknęła jego współpracownikom — dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg, odpowiadając obserwatorowi w mediach społecznościowych, który nie wiedział, kim jest Huang, opisał go jako „Taylora Swifta, ale zajmującego się technologią”.

Co napędza „Ginsanity”?

Tajwański gigant producentów chipów TSMC jest wyłącznym partnerem produkcyjnym najnowocześniejszych chipów AI firmy Nvidia. Sukces Nvidii był impulsem dla TSMC, którego akcje osiągnęły w czwartek rekordową wysokość.

Najnowocześniejsze chipy, w tym te wykorzystywane w sztucznej inteligencji, stały się źródłem napięć geopolitycznych w miarę wyścigu Stanów Zjednoczonych i Chin w stronę perfekcji produkcji. Ale to Tajwan jest obecnie w czołówce, produkując prawie wszystkie najbardziej zaawansowane chipy na świecie.

Wszystko to wywołało szum wokół Hwanga i firmy, którą założył kilkadziesiąt lat temu. Jego sukces jest także powodem do dumy Tajwanu, autonomicznej wyspy, do której roszczą Pekin.

W miarę jak zarzuty te stają się coraz bardziej agresywne, eksport chipów z Tajwanu stał się ratunkiem i narzędziem miękkiej siły.

„Na Tajwanie jest także miejscowym dzieciakiem, który zrobił coś dobrego. To coś, wokół czego ludzie mogą się skupiać” – powiedział O’Donnell.

Choć mieszka w Santa Clara w Kalifornii, gdzie mieści się siedziba firmy NVIDIA, Huang często odwiedza Tajwan. Zawsze utrzymywał, że Nvidia będzie nadal inwestować na wyspie.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang

Jeszcze w tym tygodniu powiedział reporterom, że firma planuje budowę regionalnej siedziby na Tajwanie, co jest dobrą wiadomością dla wyspy. Wyraża zaniepokojenie przeniesieniem produkcji chipów za granicę, ponieważ producenci szukają alternatywnych dróg dostaw, które mogłyby być bezpieczne w przypadku chińskiej inwazji.

No i oczywiście sukces samej Nvidii. W ciągu ostatniego roku akcje spółki wzrosły o ponad 200%.

Firma stała się gwiazdą technologii, ponieważ jej sztuczna inteligencja i chipy, które ją napędzają, są tak samo fajne, jak każdy nowy, fantazyjny gadżet.

Na Tajwanie, gdzie wprowadził na rynek nowe produkty, przez dwie godziny opowiadał o historii firmy.

„Ostatnia duża konferencja firmy Nvidia w San Jose odbyła się na stadionie. Miejsce było pełne ludzi i nie mogły wejść duże kolejki ludzi” – powiedział O’Donnell. „To było jak koncert rockowy”.

„Tym razem wydarzyło się to na stadionie sportowym na Tajwanie. Żartowałem, że był w trasie koncertowej po arenie.

Co wiemy o Jensenie Huangu?

Z jednej strony Hwang uwielbia swoje skórzane kurtki. Przypisuje swojej żonie i córce wyjątkowy charakter tego stylu.

Rzecznik Nvidii twierdzi, że nosi taki model od ponad dwóch dekad. Jego najnowsze modele Toma Forda pochodzą z sezonu 2023 domu mody i nosi je nawet podczas wizyt w wilgotnym Singapurze.

„Skórzane kurtki mogą sygnalizować przewagę: chęć łamania zasad, robienia rzeczy inaczej i kwestionowania status quo” – mówi projektantka mody Sera Murphy.

„ Charakterystyczny styl Jensena dodaje mu swobodnej, przyjaznej energii” – dodaje.

Charakterystyczne style nie są rzadkością wśród dyrektorów generalnych ds. technologii. Współzałożyciel Apple, Steve Jobs, był znany ze stroju, który nosił przez cały czas – czarnego swetra z golfem w Petersburgu. Croix, niebieskie dżinsy Levi’s 501 i tenisówki New Balance 991 Zuckerberg nosi zazwyczaj zwykłe kurtki i koszule luksusowych marek modowych.

Źródło obrazu, Marka Zuckerberga

Skomentuj zdjęcie, Mark Zuckerberg i Jensen Huang zamienili się kurtkami w marcu

Murphy twierdzi, że „mundur” może pomóc przedsiębiorcom stworzyć obraz stabilności wokół ich firm.

„Ludzie potrzebują konsekwencji ze strony liderów. Noszenie munduru sprawia, że ​​wszystko staje się przewidywalne na zmiennym i nieprzewidywalnym rynku”.

Oprócz skórzanej kurtki pan Huang pasuje do opisu maniaka technologii.

Ożenił się ze swoją ukochaną ze studiów i partnerką laboratoryjną, Lori Mills, również inżynier elektryk. Para ma dwójkę dzieci.

Zanim w 1993 roku założył firmę Nvidia, pracował w amerykańskiej firmie produkującej chipy AMD. Firma była pierwotnie znana z chipów przetwarzających grafikę, zwłaszcza w grach komputerowych. Ostatecznie skupiła się na sztucznej inteligencji, czyli dziedzinie, w której obecnie dominuje.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Jensen Huang z rodziną (LR) – córką Madison, żoną Lori i synem Spencerem

Zainteresowanie sztuczną inteligencją wzrosło po uruchomieniu ChatGPT w 2022 r. Chatbot został przeszkolony przy użyciu 10 000 procesorów graficznych (GPU) firmy Nvidia połączonych razem w superkomputerze.

Nvidia jest obecnie trzecią najcenniejszą firmą na świecie, po Microsoft i Apple.

Według „Forbesa” majątek samego Hwanga wynosi około 106 miliardów dolarów, co plasuje go na 14. miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie. Pan O’Donnell twierdzi, że Huang prawdopodobnie nadal będzie pojawiał się na wydarzeniach, starając się zjednoczyć markę Nvidia.

„Na konferencjach technologicznych wszyscy chcą Jensena na scenie, a on chętnie do niego dołącza. Dzięki temu, że jest obecny wszędzie, pozycjonuje się jako figurant w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji” – mówi O’Donnell.

„Problem polega na tym, że branża nie lubi monopoli. Nvidia ma ogromny udział w rynku, ale konkurenci tacy jak AMD i Intel zaczynają nadrabiać zaległości”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *