Kansas zagłosował w pierwszym teście wyborczym Wade przeciwko Roe, aby chronić prawa do aborcji

2 sierpnia (Reuters) – We wtorek wyborcy Kansas odrzucili próbę usunięcia ochrony aborcyjnej z konstytucji stanu, co jest wielkim zwycięstwem ruchu na rzecz praw do aborcji w pierwszym ogólnostanowym teście wyborczym od czasu, gdy Sąd Najwyższy USA uchylił Roe przeciwko Wade.

Niepowodzenie poprawki w konserwatywnym stanie rozwiało nadzieje Demokratów, że kwestia prawa do aborcji przyciągnie do partii wyborców, którzy obawiają się wzrostu inflacji.

W rezultacie zablokowałoby to ustawodawcy kierowanemu przez Republikanów Kansas wprowadzenie ostrzejszych restrykcji aborcyjnych w stanie, który stał się głównym punktem dostępu do aborcji w sercu Ameryki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„To powinien być prawdziwy dzwonek alarmowy dla przeciwników aborcji” – powiedział Neil Allen, profesor nauk politycznych na Wichita State University. „Kiedy całkowity zakaz wydaje się możliwy, opuścisz wielu ludzi i stracisz umiarkowanych zwolenników ograniczeń aborcyjnych”.

Analitycy polityczni spodziewali się, że poprawka Kansas przejdzie, ponieważ Republikanie zazwyczaj przewyższają liczebnie Demokratów i niezależnych w stanowych prawyborach.

Ale wtorkowy sondaż pokazał więcej głosów niż oczekiwano. Według Edison Research, przy 98% policzonych głosów, 59% głosujących chciało chronić prawo do aborcji, a prawie 41% poparło usunięcie ochrony aborcyjnej z konstytucji stanowych.

„To ważna decyzja dla polityki Kansas” – powiedział Allen.

Inicjatywa wyborcza Kansas jest pierwszą z kilku proszących w tym roku amerykańskich wyborców o zastanowienie się nad prawem do aborcji. Kentucky, Kalifornia, Vermont i Michigan wprowadzą aborcję do głosowania tej jesieni.

Allen powiedział, że skuteczna kampania „Głosuj na nie” w Kansas może stanowić plan dla grup zajmujących się prawami do aborcji, które chcą wykorzystać energię wyborców po odwróceniu sytuacji Roe.

Prezydent USA Joe Biden dołączył do Demokratów w całym kraju, chwaląc wyniki we wtorek.

READ  Podtyp BA.2 Omicron pochodzi z NC :: WRAL.com

„To głosowanie wyjaśnia to, co wiemy: większość Amerykanów zgadza się, że kobiety powinny mieć dostęp do aborcji i prawo do podejmowania własnych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej” – powiedział Biden w oświadczeniu.

Ogólnostanowe badanie opublikowane w lutym przez Talking Institute of Public Affairs na Uniwersytecie Stanowym Fort Hays wykazało, że większość mieszkańców Kansas nie popiera całkowitego zakazu aborcji.

Sześćdziesiąt procent nie zgodziło się, że aborcja powinna być całkowicie nielegalna, a 50,5% stwierdziło, że „rząd Kansas nie powinien wprowadzać żadnych regulacji dotyczących okoliczności, w jakich kobiety mogą dokonać aborcji”.

Republikanie stanu Kansas naciskają na zmianę konstytucji stanu w celu wyeliminowania prawa do aborcji od 2019 r., kiedy Sąd Najwyższy stanu Kansas orzekł, że konstytucja stanu chroni prawa do aborcji.

W wyniku orzeczenia Kansas prowadzi łagodniejszą politykę niż jego konserwatywni sąsiedzi. Państwo zezwala na aborcje do 22 tygodni z kilkoma ograniczeniami, w tym 24-godzinnym okresem oczekiwania i obowiązkową zgodą rodziców dla nieletnich.

Zapasy wzrosły w listopadzie

Pacjenci podróżują do Kansas na aborcje z Teksasu, Oklahomy, Missouri i innych stanów, które prawie całkowicie zakazały aborcji od czasu, gdy Sąd Najwyższy uchylił Roe w czerwcu 1973 r., który zalegalizował aborcję w całym kraju.

Rzeczniczka Fundacji Klinika Aborcji Kobiet w Wichita mówi, że 60% pacjentek dokonujących aborcji pochodzi spoza stanu.

Wtorkowe głosowanie zwróciło uwagę całego kraju i pieniądze. Stowarzyszenie Value Them Boat, które poparło poprawkę, zebrało w tym roku około 4,7 miliona dolarów, z czego około dwie trzecie pochodziło z regionalnych diecezji katolickich, według danych finansowych kampanii.

READ  Sąd Najwyższy twierdzi, że Biden może zakończyć politykę imigracyjną ery Trumpa „pozostania w Meksyku”

Consensus for Constitutional Freedom, główna koalicja sprzeciwiająca się nowelizacji, zebrała około 6,5 miliona dolarów, w tym ponad milion z grup Planned Parenthood.

Susan B. Anthony Pro-Life America, narodowa grupa antyaborcyjna, powiedziała, że ​​wydała 1,4 miliona dolarów na promocję poprawki i przeszukała 250 000 domów w Kansas.

„Dzisiejsza porażka jest ogromnym rozczarowaniem dla Kansans i Amerykanów w całym kraju” – powiedziała rzeczniczka grupy Mallory Carroll. „Stawka dla ruchu pro-life w nadchodzących wyborach w połowie kadencji nie może być wyższa”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Gabrielli Porter w Waszyngtonie; Montaż przez Colina Jenkinsa i Cynthię Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.