Klejone ostrza są najstarszymi, jakie kiedykolwiek znaleziono w Europie i nie my ich wykonaliśmy

Według zespołu badaczy, który niedawno badał te przedmioty, grupa narzędzi neandertalczyka sprzed 120 000–40 000 lat temu została wykuta przy użyciu kleju.

Badania odsłoniły najstarsze w Europie dowody na istnienie złożonego kleju Zwolnienie z NYU. Klej – składający się z bitumu, składnika asfaltu występującego naturalnie w glebie i ochry – został znaleziony w śladowych ilościach na narzędziach kamiennych z Le Moustier, stanowiska neandertalczyków we Francji. I były rezultaty opublikowany W tym tygodniu w Science Advances.

„Kleja o wysokiej zawartości ochry, stosowane jako uchwyt dłoni na narzędziach tnących lub skrobiących, co jest zachowaniem znanym neandertalczykom, zapewniają rzeczywiste korzyści, poprawiając ich twardość i wytrzymałość” – napisali naukowcy w artykule.

Mikrofotografia przedstawiająca zużycie narzędzi neandertalczyka.

Bitum sam w sobie jest klejem, ale w postaci płynnej nie może być dobrym klejem. Ale w połączeniu z ochrą – ten sam materiał Używany przez neandertalczyków i wczesnych ludzi współczesnych Aby stworzyć dzieła sztuki na ścianach jaskiń – tworzą twardy, dający się rzeźbić materiał, który neandertalczycy stosowali do skrobaków, płatków i ostrzy w Le Moustier. Zespół zbadał pięć kamiennych narzędzi ze śladami w kolorze ochry: trzy odłupki, retuszowane ostrze i boczny skrobak.

„Kleje kompozytowe to jeden z pierwszych przejawów współczesnych procesów poznawczych, który jest nadal aktywny” – stwierdził w tym samym komunikacie Patrick Schmidt, archeolog z Uniwersytetu w Tybindze i główny autor badania. Okazuje się, że neandertalczycy byli inteligentni i innowacyjni Dzieła sztuki I grupa narzędzia.

Zbrylona masa bitumu i ochry przylegała do kamienia, ale nie przylegała do dłoni, co czyniło go idealnym materiałem do wykonania rękojeści narzędzia. Obrazowanie mikroskopowe narzędzi ujawniło dwa rodzaje zużycia: jeden wskazujący, że wyprodukowano inne materiały, a drugi wskazujący, że sam klej uległ zużyciu podczas użytkowania. Zespół uważa zatem, że kleje wykorzystano jako same uchwyty, a nie mocowanie do nich narzędzi kamiennych.

Znaleziska Le Moustiera odnaleziono w 1907 r., ale przechowywano je od lat 60. XX wieku. „Dzięki temu pozostałości przyklejonych materiałów organicznych zachowały się wyjątkowo dobrze” – stwierdziła w oświadczeniu współautorka badań Ewa Dutkiewicz, badaczka z Uniwersytetu w Tybindze oraz Muzeum Prehistorii i Wczesnej Historii w Berlinie.

nasz Współczesne rozumienie neandertalczyków Jest to dalekie od starych, przestarzałych wyobrażeń na temat naszego najbliższego krewnego Homo Krewni. Chociaż wymarły około 40 tysięcy lat temu, DNA neandertalczyka nadal istnieje U większości ludzi dzisiaj jest to wskaźnik tego, jak Stopniowo klasyfikowano neandertalczyków wewnątrz Homo sapiens.

więcej: Szczątki rodziny neandertalskiej znalezione w jaskini na Syberii

READ  Rozszczepianie fononów zrobiło krok w kierunku nowego typu komputera kwantowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *