Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pokazuje, że Wielki Wybuch nie miał miejsca? czekać…

fizyczny Eric J. Lerner Przejdź do rzeczy:

Dla wszystkich, którzy to widzą, nowe obrazy Wszechświata wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) są przepięknie oszałamiające. Ale dla większości zawodowych astronomów i kosmologów są one również dość zaskakujące – wcale nie tak, jak przewidywała teoria. W zalewie technicznych artykułów astronomicznych opublikowanych w Internecie od 12 lipca autorzy wielokrotnie stwierdzają, że zdjęcia pokazują zaskakująco wiele galaktyk, galaktyk, które są zaskakująco gładkie, zaskakująco małe i zaskakująco stare. Dużo niespodzianek, niekoniecznie przyjemnych. Nagłówek gazety zaczyna się od wykrzyknika: „Panika!”

Dlaczego obrazy JWST wywołują panikę wśród kosmologów? Jakie są przewidywania teorii, które temu zaprzeczają? Gazety właściwie nie mówią. Fakt, że te artykuły nie wspominają, jest taki, że hipoteza, iż obrazy JWST wyraźnie i wielokrotnie kontrastują ze sobą, jest hipotezą Wielkiego Wybuchu, że wszechświat zaczął się 14 miliardów lat temu w ekstremalnie gorącym, gęstym i rozszerzającym się stanie. Ponieważ ta hipoteza była przez dziesięciolecia broniona jako niepodważalny fakt przez zdecydowaną większość teoretyków kosmologicznych, nowe dane wywołują panikę wśród tych teoretyków. „Teraz leżę bezsennie o 3 nad ranem, zastanawiając się, czy wszystko, co zrobiłem, było złe” – mówi Alison Kirkpatrick, astronom z University of Kansas w Lawrence.

Eric J. LernerWielki Wybuch się nie wydarzył” w IAI.TV (11 sierpnia 2022)

Chociaż zwykle o tym nie słyszymy, pojawiła się niechęć ze strony forma standardowa, który zaczyna się od wielka eksplozja, Ponieważ po raz pierwszy zasugerowano to wcześniej George Lemaitre Prawie sto lat temu. Ale nikt się nie spodziewa Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przyczynić się do dyskusji.

Teraz Lerner jest autorem książki pt Wielki Wybuch się nie wydarzył (1992) Ale – chociaż to czyni go zainteresowanym – to nie czyni go złym. będzie mówić w Jak dostaje się światło? Festiwal w Londynie (17-18 września 2022) sponsorowany przez Institute of Arts and Ideas (IAI), jako uczestnik „Kosmologia i Wielka Statua” dyskusja.

READ  Ponowna analiza skamieniałości wykazała, że ​​pochodzi ona z najstarszej gałęzi kręgowców

Kolejna debata, w której uczestniczy filozof nauki Bjorn Ekberg Astrofizyk z Yale Priyamvada Natarajan, Razem z Lernerem w następujący sposób:

Teoria Wielkiego Wybuchu opiera się głównie na hipotezie „inflacji”, że początkowo wszechświat rozszerzał się o wiele rzędów wielkości szybciej niż prędkość światła. Ale eksperymenty nie udowodniły dowodów na kosmiczną inflację i od początku teorii była ona wystawiona na głębokie tajemnice. Teraz jeden z jej założycieli, Paul Steinhardt, potępił tę teorię jako fałszywą i „bezsensowną z naukowego punktu widzenia”.

Czy powinniśmy porzucić kosmiczną inflację i poszukać radykalnej alternatywy? Czy alternatywne teorie, takie jak wielkie odbicie lub rezygnacja z prędkości światła, mogą zaoferować rozwiązanie? A może takie alternatywy są po prostu zaklejane, aby uniknąć bardziej radykalnego wniosku, że nadszedł czas, aby całkowicie zrezygnować z Wielkiego Wybuchu?

Oto dyskusja na ten ogólny temat z zeszłorocznego festiwalu (ale bez danych JWST). Charakteryzuje się fizykiem teoretycznym Sabine Huseinfelder , autor zagubiony w matematyce: Jak piękno prowadzi na manowce fizyki, Z Ekebergiem i fizykiem cząstek Sama Henryka.

Więc tak, od jakiegoś czasu jest to poważny temat dyskusji. Co sądzić o podejściu Erica Lernera? fizyk eksperymentalny Rob Sheldon postęp Umysł ma znaczenie Kilka pomysłów i możliwe rozwiązanie:

Obecne myślenie jest takie, że era nukleosyntezy Wielkiego Wybuchu wyprodukowała 75% wodoru, 25% helu (wagowo) i nieco więcej litu, ale nie więcej. Następnie, po 300 000 lat, wszechświat ochłodził się wystarczająco, aby wytworzyć atomy, przyciąganie grawitacyjne jest powolne, a gwiazdy powoli się formują. Wczesne fale były wystarczająco duże, aby eksplodować, a fale uderzeniowe wysyłane przez gaz wodorowy spowodowały powstanie kieszeni, które zaczęły na poważnie formować gwiazdy. Ale wciąż potrzeba 500 milionów lat, aby uzyskać wystarczającą liczbę gwiazd dla galaktyki. Otóż ​​im wcześniej powstała galaktyka, tym bardziej oddala się w czasie i oddala ją od dzisiejszych astronomów, a im dalej od niej jest, tym szybciej będzie się od nas oddalać. Ten ruch powoduje, że światło zmienia kolor na czerwony. Związek ten jest tak silny, że astronomowie zastępują „czas” „przesunięciem ku czerwieni”. Ale Kosmiczny Teleskop Hubble’a mógł widzieć tylko światło widzialne, a te wczesne galaktyki były tak przesunięte ku czerwieni, że były „widoczne” tylko w podczerwieni, gdy świeci Teleskop Jamesa Webba. Tak więc jednym z celów Teleskopu Jamesa Webba było zobaczenie pierwszych galaktyk, a w rzeczywistości widzą one wiele.

Co to oznacza dla Modelu Standardowego?

Teoretycy mają odpowiedź. Zbyt duże zlepianie się ciemnej materii, aby wcześnie zlepiać się gazowy wodór. Co prowadzi do pytania: „Dlaczego ciemna materia nie gromadzi się teraz?”

Nie mam wytrzymałości, by przebiec każdy trop królika, który sugerują kosmolodzy. Zamiast tego sugeruję, że pierwsze gwiazdy nie były zbudowane z wodoru, ale z lodu. Wielki Wybuch zsyntetyzował obfite ilości C i O, które połączono z H, tworząc H20, CO2, CH4 itp. Gazy te zamarzają stosunkowo wcześnie we wszechświecie, więc aglomeracja nie miała charakteru grawitacyjnego, lecz fizykochemicznego, w taki sam sposób, w jaki tworzą się płatki śniegu. Nie musieliśmy więc czekać 500 milionów lat na zlepienie się płatków śniegu, dzieje się to bardzo szybko, gdy wszechświat ochładza się poniżej zera. Stąd James Webb widzi wiele przesuniętych ku czerwieni galaktyk z wczesnego wszechświata.

Artykuł na ten temat (i może prognoza tego, co znajdzie James Webb?) znajduje się w moim Open Access papier w Komunikacja Instytutu Blyth w 2021 roku.

To jedno z możliwych rozwiązań. Wiemy, że wie, kiedy zawsze stawia wyzwania.

READ  Sonda NASA odkrywa kratery na Księżycu, które zawsze krążą wokół komfortowej temperatury

Czasami pojawia się to: czy wszechświat istniał od zawsze? Problem polega na tym, że jeśli wszechświat istnieje przez nieskończoną ilość czasu, to wszystko, co mogło się wydarzyć, musiało już wydarzyć się nieskończoną ilość razy – łącznie z tym, że nie istniejemy i nigdy nie zmartwychwstaliśmy. Ale wiemy, że istniejemy. takie jak Robert J. Marks Wskazał, baw się z nieskończonością szybko Prowadzi to do głupoty. Aby uprawiać naukę, musimy zaakceptować, że niektóre wydarzenia są rzeczywiste i nie są wzajemnie sprzeczne. Możemy więc założyć, że wszechświat zaczął się, ale teraz jesteśmy mniej pewni, jak to się stało.


Możesz również przeczytać: Niech fizycy otworzyli bramę do: po dogrywce, Jak twierdził? Tak czyta się tę historię w Scientific American. Ale fizyk eksperymentalny Rob Sheldon mówi, że nie tak szybko… Fizycy, którzy zbudowali „kryształy czasu”, wykorzystali technologię korekcji błędów w komputerach kwantowych. Reszta to historia, w której wszyscy chcielibyśmy być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.