Liczba ofiar śmiertelnych w Gazie przekracza 10 000; Organizacja Narodów Zjednoczonych nazywa go cmentarzem dziecięcym

  • Ostatnie zmiany:
  • Biden i Netanjahu rozmawiają o zawieszeniu, pomocy i zakładnikach – Biały Dom
  • ONZ twierdzi, że zginęło 89 pracowników organizacji humanitarnych
  • Zdjęcia zakładników na murze Starego Miasta w Jerozolimie

GAZA, 6 listopada — Gaza staje się „cmentarzem dzieci” – powiedział w poniedziałek Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, po tym jak palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia poinformowali, że liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków przekroczyła 10 000. .

Izrael i bojownicy Hamasu, którzy kontrolują Gazę, odrzucili międzynarodowe naciski na rzecz zawieszenia broni. Izrael twierdzi, że musi najpierw uwolnić zakładników wziętych 7 października podczas szaleństw dokonanych przez Hamas w południowym Izraelu; Hamas twierdzi, że nie może ich uwolnić ani zaprzestać walki, gdy Gaza zostanie zaatakowana.

„Cywile, szpitale, obozy dla uchodźców, meczety, kościoły i obiekty ONZ – w tym schrony – zostały dotknięte operacjami naziemnymi izraelskich sił zbrojnych i ciągłymi bombardowaniami. Nikt nie jest bezpieczny” – powiedział reporterom Guterres.

„Jednocześnie Hamas i inni bojownicy używają cywilów jako żywych tarcz i w dalszym ciągu bezkrytycznie ostrzeliwują Izrael rakietami” – powiedział, wzywając do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników.

Izrael stwierdził, że od rozpoczęcia rozszerzania operacji lądowych w Gazie 27 października zginęło 31 żołnierzy, i powtórzył, że Hamas ukrywał się w cywilach i szpitalach. Pogląd, że Hamas ma swoją siedzibę w szpitalach, to „fałszywa historia, którą ONZ musi sprawdzić”.

Nocne izraelskie bombardowania powietrzne, naziemne i morskie były jednymi z najintensywniejszych od ataku z 7 października, w którym zginęło 1400 osób i wzięto ponad 240 zakładników, powiedział dziennikarz Reuters w Gazie.

Według ministerstwa zdrowia w kontrolowanej przez Hamas enklawie co najmniej 10 022 osób, w tym 4104 dzieci, zginęło w Gazie.

„Gaza staje się cmentarzem dzieci. Każdego dnia setki kobiet i chłopców zostaje zabitych lub rannych” – powiedział Guterres.

Organizacje międzynarodowe twierdzą, że szpitale nie są w stanie poradzić sobie z rannymi, a pomoc nie zapewnia wystarczającej ilości żywności i czystej wody.

READ  Główny podejrzany w sprawie zaginięcia Natalee Holloway w 2005 roku przybył do Stanów Zjednoczonych z Peru, aby stawić czoła zarzutom.

Wśród zabitych było ONZ. Guterres powiedział, że obejmuje to 89 osób pracujących dla Agencji ds. Uchodźców Palestyny ​​(UNRWA). UNRWA donosi, że tylko w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło pięciu kolegów.

„Potrzebujemy natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni. Minęło 30 dni. Wystarczy. To musi się teraz skończyć” – stwierdziło wcześniejsze oświadczenie 18 organów ONZ.

Podobnie jak Izrael, Stany Zjednoczone usilnie nalegają na zorganizowanie przerw w konflikcie, aby umożliwić pomoc zamiast całkowitego zawieszenia broni, argumentując, że bojownicy Hamasu skorzystają na tym.

Biały Dom poinformował, że prezydent USA Joe Biden omówił takie zawieszenia i uwolnienia zakładników podczas rozmowy telefonicznej z premierem Benjaminem Netanjahu, powtarzając swoje wsparcie dla Izraela, podkreślając jednocześnie, że musi on chronić ludność cywilną.

Twarze zakładników zostały wywieszone na ścianie Starego Miasta w Jerozolimie z okazji miesiąca ataku.

Izrael twierdzi, że zbliża się do Hamasu

Armia izraelska oświadczyła, że ​​jej siły zajęły kompleks bojowników i są gotowe zaatakować bojowników Hamasu ukrywających się w podziemnych tunelach i bunkrach w północnej Strefie Gazy, izolując obszar żołnierzami i czołgami. Opublikowała wideo przedstawiające czołgi poruszające się po usianych bombami ulicach i grupy żołnierzy poruszających się pieszo.

„Teraz zaczniemy się do nich zbliżać” – powiedział dziennikarzom podpułkownik Richard Hecht.

Zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady al-Kassama, twierdziło, że uszkodziło 27 izraelskich pojazdów wojskowych w ciągu 48 godzin i spowodowało znaczne straty w bezpośrednich starciach z wojskami izraelskimi.

Ministerstwo zdrowia w Gazie podało, że dziesiątki osób zginęło w wyniku izraelskich nalotów na północy i południu, w tym w szpitalu onkologicznym Rantisi w mieście Gaza, gdzie zginęło osiem osób. Izraelskie wojsko oświadczyło, że bada raport.

READ  Szef brytyjskiego rynku kapitałowego, Paul Fleming, wkracza w termin

Rzecznik ministerstwa zdrowia Gazy powiedział, że naloty uderzyły także w budynek należący do Al Shifa, największego szpitala w Gazie, w którym leczonych jest 170 osób, a setki ewakuowanych znajdują schronienie. Dodał, że jedna osoba nie żyje, a wiele innych zostało rannych. Izrael oświadczył, że nie zaatakował szpitala.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża podał, że zabrał cztery konwoje ambulansów z pacjentami z miasta Gaza do granicy Rafah z Egiptem. Ewakuacje zostały zawieszone po piątkowym izraelskim ataku na karetkę pogotowia, ale trzy egipskie źródła bezpieczeństwa podały, że w poniedziałek wyjechało także kilkudziesięciu posiadaczy zagranicznych paszportów.

BLINKEN w trasie regionalnej

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken odbył tournée po regionie, aby spróbować zapobiec eskalacji konfliktu, zaplanować bezpieczną przyszłość dla Izraelczyków i Palestyńczyków oraz zapewnić większą pomoc.

„W nadchodzących dniach przekonamy się, że pomoc znacznie się zwiększy” – powiedział Blinken w Turcji.

W niedzielę odwiedził Gazę i przeprowadził rozmowy z przywódcami arabskimi w Izraelu i sąsiedniej Jordanii, aby okazać wsparcie dla Palestyńczyków na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu.

Jak podaje „New York Times”, dyrektor amerykańskiej CIA William Burns odwiedził także Izrael i miał odwiedzić inne państwa w regionie. CIA nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Izrael oświadczył, że uderzył w cele Hezbollahu w Libanie w odwecie za grad rakiet wystrzelony w kierunku północnych miast Izraela, co zaostrzyło najgorsze starcia na granicy izraelsko-libańskiej od 2006 roku.

Hamas powiedział, że wystrzelił 16 rakiet w kierunku Nahariya i południowej Hajfy w Izraelu.

Tymczasem ludzie szukali ofiar lub ocalałych w obozie dla uchodźców Makasi w Gazie, gdzie według ministerstwa zdrowia siły izraelskie zabiły co najmniej 47 osób w niedzielnych atakach.

„Przez całą noc ja i inni mężczyźni próbowaliśmy podnosić zwłoki spod gruzów. Znaleźliśmy dzieci, poćwiartowane i podarte ciała” – powiedział 53-letni Saeed al-Nejma. Poprosiliśmy o komentarz izraelskie wojsko oświadczyło, że zbiera szczegóły. .

READ  Marvin Harrison Jr. Masterclass Ohio State pokonuje Penn State 20-12

Izraelskie wojsko oświadczyło, że czterogodzinne okno na opuszczenie północy przez ludność cywilną będzie codziennie odnawiane. Monitor ONZ pokazał, że w niedzielę z korytarza skorzystało mniej niż 2000 osób, powołując się na strach i zniszczenia dróg. Amerykański dyplomata powiedział, że w sobotę na północy nadal przebywało od 350 000 do 400 000 ludzi.

(W akapicie 13 przedrukowano tę historię, aby pokazać, że Benjamin Netanjahu jest premierem Izraela, a nie prezydentem Izraela.)

Doniesienia Nidala al-Mughrabiego w Gazie, Ali Sawafty i Simona Lewisa w Ramallah, Dana Williamsa i Ariego Rabinovitcha w Jerozolimie, Michaela Nicholsa w Organizacji Narodów Zjednoczonych, Trevora Hunnicutta, Gabriela Tederalta-Farbera i Emmy Farge, Omara-Abendevy w Waszyngtonie, Razka i Nayera Abdullah; Napisane przez Davida Laudera, Williama Macleana i Philippę Fletcher; Redakcja: Timothy Heritage, Christina Fincher i Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Doświadczony reporter z prawie 25-letnim doświadczeniem w relacjonowaniu konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w tym kilku wojnach i podpisaniu pierwszego historycznego porozumienia pokojowego między obiema stronami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *