Microsoft zwalnia 10 000 pracowników


Nowy Jork / Londyn
CNN

Spółka poinformowała w A Depozyt papierów wartościowych w środę, co czyni ją najnowszą firmą technologiczną, która ponownie przemyślała zatrudnianie w obliczu niepewności gospodarczej.

Przemawiając w środę przed ogłoszeniem zwolnień na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos w Szwajcarii, dyrektor generalny Microsoft Satya Nadella powiedział, że firma nie jest odporna na słabą globalną gospodarkę.

„Nikt nie może przeciwstawić się grawitacji, a atrakcją jest tutaj wzrost gospodarczy skorygowany o inflację” – powiedział założycielowi Światowego Forum Ekonomicznego, Klausowi Schwabowi, podczas dyskusji na żywo.

w Uwaga W rozmowie z personelem w środę Nadella przytoczył również zmieniające się lata popytu na usługi cyfrowe związane z pandemią, a także zbliżające się obawy przed recesją.

„Żyjemy w czasach wielkich zmian” – napisał – „a kiedy spotykam się z klientami i partnerami, kilka rzeczy staje się jasnych”. „Po pierwsze, ponieważ widzieliśmy, jak klienci przyspieszają swoje wydatki cyfrowe podczas pandemii, teraz widzimy, jak optymalizują swoje wydatki cyfrowe, aby robić więcej za mniej”.

Microsoft miał około 221 000 pełnoetatowych pracowników na całym świecie na dzień 30 czerwca 2022 r., zgodnie z dokumentem amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, z czego około 122 000 pracowników miało siedzibę w Stanach Zjednoczonych.

Nadella powiedział, że zwolnienia dotyczą mniej niż 5% całkowitej siły roboczej firmy, a cięcia zostaną zakończone do końca trzeciego kwartału tego roku podatkowego, który kończy się w marcu.

Powiedział, że firma naliczy 1,2 miliarda dolarów w drugim kwartale roku w związku z „kosztami rozwiązania umowy, zmianami w naszym portfolio sprzętu i kosztami konsolidacji umów najmu”.

„Te decyzje są trudne, ale konieczne” – napisał Nadella.

Wiele firm technologicznych od początku roku dokonało głębokich cięć w zatrudnieniu, ponieważ inflacja obciąża wydatki konsumpcyjne, a rosnące stopy procentowe ograniczają finansowanie. Popyt na usługi cyfrowe również zmalał podczas pandemii, ponieważ ludzie wracają do życia offline.

READ  Transakcja UBS-Credit Suisse stawia reputację Szwajcarii na szali

Amazonka

(AMZN)
Ogłosił, że planuje zwolnić 18 000 osób, a Salesforce powiedział, że zwolni 10% swojego personelu. Facebook

(PEŁNE WYŻYWIENIE)
Firma macierzysta Meta również niedawno ogłosiła 11 000 zwolnień, największą w historii firmy. W październiku Axios poinformował, że Microsoft zwolnił mniej niż 1000 pracowników w kilku działach.

CTO, od Marka Zuckerberga z Meta po Marca Benioffa z Salesforce, obwiniali się za nadmierne zatrudnienie na początku pandemii i błędnie odczytali, jak stłumić gwałtowny wzrost popytu na ich produkty po złagodzeniu ograniczeń Covid-19.

Podczas gdy ogólny rynek pracy pozostaje napięty, zwolnienia w sektorze technologicznym nasiliły się w zadziwiającym tempie. Niedawny raport firmy outsourcingowej Challenger, Gray & Christmas wykazał, że zwolnienia w branży technologicznej wzrosły o 649% w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu do zaledwie 13% wzrostu redukcji zatrudnienia w całej gospodarce w tym samym okresie.

Microsoft opublikuje swoje wyniki za drugi kwartał 24 stycznia. Firma programistyczna zajmująca się przetwarzaniem w chmurze Azure spowodowała wzrost przychodów w ciągu trzech miesięcy do września, ponieważ sprzedaż w dziale komputerów osobistych nieznacznie spadła.

Nawet gdy Microsoft dokonuje głębokich cięć, Nadella powiedział, że firma będzie nadal inwestować w „strategiczne obszary naszej przyszłości” i wymienił postępy w sztucznej inteligencji jako „kolejną dużą falę” komputerów. Jego list do pracowników pojawia się wśród plotek o dużej inwestycji Microsoftu w OpenAI, firmę stojącą za chatbotem ChatGPT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *