Międzynarodowa Nagroda Naukowa dla chińskiego badacza podkreśla wysiłki mające na celu przyciągnięcie talentów naukowych do kraju

W ciągu ostatnich trzech lat otrzymał awans na stanowisko profesora zwyczajnego, otrzymał znaczne fundusze, a jego praca akademicka jest obecnie rozpoznawana i honorowana na arenie międzynarodowej.

Chociaż jest to odosobniony przypadek, jego kariera w pewnym stopniu odzwierciedla wysiłki Chin mające na celu przyciągnięcie i wspieranie wybitnych talentów z zagranicy w celu uzyskania większej samowystarczalności w nauce i technologii.

Hao rozpoczął studia licencjackie na Uniwersytecie USTC w Hefei w prowincji Anhui w 2008 r., a następnie w 2012 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał tytuł magistra i doktora na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, który ukończył w 2016 r.

Następnie spędził prawie trzy lata na Université Claude Bernard Lyon 1 we Francji i 15 miesięcy na Uniwersytecie Rutgers w Stanach Zjednoczonych.

Nie jest to łatwe życie, ponieważ badacze ze stopniem doktora za granicą muszą mierzyć się z presją, taką jak przedłużenie wizy i niepewne oczekiwania. „Takie sytuacje są ulotne i niewiele dają w postaci stabilności finansowej lub pewności na przyszłość” – stwierdzono w komentarzu opublikowanym w „Science” w 2022 r.

Stałe zatrudnienie w środowisku akademickim staje się coraz trudniejsze w miarę zmniejszania się liczby stanowisk. Według badania Nature przeprowadzonego pod koniec 2020 r. postdoktoranci, którzy nie mogą znaleźć stałego stanowiska, często zajmują inne stanowisko podoktorskie.

Wu Jun, profesor nadzwyczajny w Southwestern Medical Center Uniwersytetu Teksasu, powiedział, że stanowisko doktora habilitowanego w Stanach Zjednoczonych jest tymczasowe; Coroczne przedłużenie umowy nie stanowiło problemu, ale życie było stresujące przy mniejszych wypłatach.

Odnowienie porozumienia naukowego między USA a Chinami prawdopodobnie ponownie się opóźni

Stanowiska podoktorskie zwykle służą jako odskocznia między doświadczeniem studenckim a pracą w pełnym wymiarze godzin. Jednak według Wu, aby zostać niezależnym głównym badaczem, niektórzy mogą zdecydować się na pozostanie na tym stanowisku dłużej, powiedzmy od czterech do pięciu lat, aby opublikować więcej artykułów w czołowych czasopismach.

Jednak nie wszystkie kariery podoktorskie muszą trwać tak długo. Feng Yu, niedawno mianowany adiunkt na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, który w tym roku wrócił ze Stanów Zjednoczonych, odbył tam nieco ponad sześciomiesięczny staż podoktorski.

Wpływ na to mają takie czynniki jak pogorszenie Stosunki chińsko-amerykańskie Wraz ze wzrostem trudności w uzyskaniu stabilnych pełnoetatowych stanowisk akademickich, chińscy uczeni wyszkoleni na Zachodzie mogą uznać swoją ojczyznę za atrakcyjny cel podróży.

„Ogromne inwestycje Chin w nauki podstawowe pozwalają doktorantom pozytywnie ocenić swoje przyszłe perspektywy zawodowe, jeśli zechcą wrócić do pracy w Chinach” – stwierdził jeden z astronomów biorący udział w przeglądzie Nature.

Coraz większa liczba młodych naukowców, takich jak Hao i Feng, decyduje się na poszukiwanie pracy w swoim kraju.

„Środowisko badawcze w Chinach i w krajach zachodnich nie różni się zbytnio od środowiska badawczego, a presja na osoby powracające, aby ubiegały się o granty, jest stosunkowo mniejsza niż za granicą” – stwierdził Feng.

Wydawało się, że po powrocie do Chin kariera akademicka Hao nabrała rozpędu. W 2021 roku został wybrany do Programu Wysokiego Szczebla Zagranicznych Talentów prowincji Anhui oraz Programu Młodych Talentów Chińskiej Akademii Nauk.

W 2023 roku został wybrany do programu Changjiang Scholars Program, najwyższego nagrody akademickiej przyznawanej osobie studiującej na poziomie wyższym przez chińskie Ministerstwo Edukacji. Hao kieruje obecnie dużym krajowym projektem badawczym o wartości 4 milionów juanów (555 000 dolarów) dla Ministerstwa Nauki i Technologii.

Kiedy dołączył do USTC, był wyjątkowym badaczem. Jeden z pracowników instytutu powiedział, że pracownicy byli oceniani w trakcie sześcioletnich umów i tylko ci, którzy osiągali najlepsze wyniki, otrzymywali stałe stanowiska wykładowców. W lutym, po zaledwie trzech latach, Howe został awansowany na stanowisko profesora.

Według Fenga jest to zaskakująco szybki wzrost. Powiedział, że po około trzech latach studiów podoktorskich za granicą potrzeba kolejnych pięciu do sześciu lat, aby móc zostać profesorem nadzwyczajnym. Okres ten jest zwykle krótszy w przypadku powrotu do Chin, ale awans na stanowisko profesora w ciągu trzech lat jest rzadkością, zwłaszcza na prestiżowej uczelni.

02:01

W południowo-zachodnich Chinach otwiera się najgłębsze laboratorium na świecie w celu poszukiwania ciemnej materii

W południowo-zachodnich Chinach otwiera się najgłębsze laboratorium na świecie w celu poszukiwania ciemnej materii

Szybki rozwój Hao może mieć coś wspólnego z obszarami jego badań, które obejmują obieg składników odżywczych na wczesnej Ziemi, pochodzenie życia i możliwość zamieszkania w oceanach pozaziemskich, czyli tematy priorytetowe dla Chin.

„Badanie możliwości zamieszkania ciał Układu Słonecznego i egzoplanet oraz poszukiwanie życia pozaziemskiego stało się jednym z pięciu głównych tematów naukowych przyszłego rozwoju nauk o kosmosie w Chinach” – głosi kwietniowy raport oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua.

Na przykład w 2022 roku zespół chińskich badaczy zaproponował wystrzelenie teleskopu kosmicznego o nazwie… Przegląd pobliskich egzoplanet nadających się do zamieszkania Misja poszukiwania „kuzyna” blisko Ziemi.

Ukryty ocean odkryty przez chińskich i europejskich naukowców w najmniejszych księżycach Saturna

Najnowszy medal Howe'a, Medal Clarka, został nazwany na cześć Franka Wiggleswortha Clarka, ojca założyciela geochemii.

Strona internetowa Towarzystwa Geochemicznego podaje, że Howe został uhonorowany „za pracę nad ilościowym określeniem warunków i procesów geochemicznych na Ziemi i wczesnych planetach”.

„W szczególności opracował modele późnego wietrzenia archeologicznego, składu chemicznego wody rzecznej i dostępności fosforu na wczesnej Ziemi i księżycu Enceladusie. [a moon of Saturn]”, przeczytaj cytat.

Howe odmówił udzielenia wywiadu na potrzeby tego artykułu.

READ  Naukowcy identyfikują zabójczego jeżowca karaibskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *