Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża twierdzi, że dzisiejsze próby ewakuacji w Mariupolu zakończyły się niepowodzeniem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że lotnisko w Winnicy zostało zniszczone.

Zełenski przed kamerą w filmie zamieszczonym na Twitterze mówi: „Właśnie zostałem poinformowany o ataku rakietowym na Winnicę.8 rakiet.

„Przeciwko spokojnej i życzliwej Winnicy, która w żaden sposób nie zagrażała Rosji. Uderzenie rakietowe – okrutne i cyniczne. Lotnisko zostało całkowicie zniszczone”.

„Wciąż niszczą naszą infrastrukturę, życie, które zbudowaliśmy, naszych rodziców i dziadków, wiele pokoleń Ukraińców.

Powtarzamy codziennie – zamknij niebo nad Ukrainą. W pobliżu wszystkich rosyjskich pocisków, wszystkich samolotów wojskowych, wszystkich tych terrorystów. Proszę stworzyć strefę humanitarną wolną od rakiet i bomb lotniczych.
„Jesteśmy istotami ludzkimi i waszym humanitarnym obowiązkiem jest chronić nas, chronić ludność cywilną i możecie to zrobić. Jeśli tego nie zrobicie, jeśli nie dasz nam przynajmniej samolotów, abyśmy mogli się bronić, jedyne Wniosek pozostaje – ty też chcesz, abyśmy byli zabijani bardzo powoli.

Jest to także odpowiedzialność światowych polityków, zachodnich przywódców, od dziś i od zawsze” – mówi Zełenski.

Oto kilka podstawowych informacji: Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że rozważy udział w konflikcie państw, które nakładają na Ukrainę strefę zakazu lotów.

„Natychmiast uznamy ich za uczestników konfliktu zbrojnego i nie ma znaczenia, do jakich członków organizacji należą” – powiedział Putin na spotkaniu z załogami rosyjskich narodowych linii lotniczych.

„Nie da się tego zrobić, na terytorium samej Ukrainy jest to możliwe tylko z terytorium niektórych krajów sąsiednich. Każdy ruch w tym kierunku zostanie przez nas uznany za udział w konflikcie zbrojnym” – dodał Putin.

Zełenski i inni ukraińscy przywódcy wielokrotnie apelowali do przedstawicieli NATO i Zachodu o nałożenie na Ukrainę strefy zakazu lotów.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że strefa zakazu lotów jest… Nie rozważana opcja przez sojusz.

READ  Wojna na Ukrainie: Kijów przeszedł masowy atak rosyjskiego drona – burmistrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *