Minister spraw zagranicznych Egiptu: Egipt przygotowuje bezpieczne obszary dla uchodźców z Gazy Wojna Izrael-Gaza

Egipt przygotowuje bezpieczne strefy dla uchodźców z Gazy, oznajmił Kair, po tym jak główny katarski negocjator uczestniczący w rozmowach o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem przyznał, że w ostatnich dniach nie poczynił on żadnych postępów.

Minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Shoukry powiedział w sobotę na konferencji bezpieczeństwa w Monachium, że chociaż jego kraj będzie postępował humanitarnie z ludnością cywilną, wysiedlenia Palestyńczyków pozostają niedopuszczalne.

Powiedział dorocznemu zgromadzeniu: „Nie mamy zamiaru zapewniać żadnych bezpiecznych obszarów ani obiektów, ale jeśli będzie to konieczne, zajmiemy się niezbędnym humanitaryzmem”. Egipt waha się między przygotowaniem planów awaryjnych a brakiem postrzegania go jako osoby zachęcającej tych w Izraelu, którzy wierzą, że dziesiątki tysięcy uchodźców uwięzionych na granicy z Egiptem można wywrzeć presję, aby opuścili Gazę.

Shukri dodał, że Egipt uważa atak naziemny na Rafah, gdzie schroniło się 1,2 miliona uchodźców, za czerwoną linię.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące ruchu buldożerów i czołgów po jego stronie granicy z Gazą powiedział: „To bardzo hipotetyczne. Cały czas zajmujemy się utrzymaniem na naszych granicach, więc myślę, że wyciągamy pochopne wnioski, jakie to są działania.

Premier Kataru szejk Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani powiedział na tej samej konferencji, że ostatnie rozmowy w celu osiągnięcia ramowego porozumienia o zawieszeniu broni były „niezbyt obiecujące”. Dodał, że czas „nie działa na naszą korzyść”.

Szejk Mohammed powiedział, że sporne są dwie kwestie: zapewnienie pomocy humanitarnej oraz liczba więźniów, którzy mają zostać uwolnieni, w porównaniu z liczbą zakładników.

„Sytuacja, jaka miała miejsce w ostatnich dniach, nie napawa optymizmem, ale – jak zawsze powtarzam – zawsze pozostaniemy optymistami i zawsze będziemy wywierać presję” – dodał, dodając, że wierzy, że jeśli negocjacje w sprawie humanitarny element porozumienia zostanie osiągnięty, a jeśli kwestia ta zostanie rozwiązana, przeszkoda związana z liczbą uwolnionych zostanie w końcu pokonana.

READ  Silne trzęsienie ziemi nawiedza Maroko, zabijając setki osób i niszcząc historyczne budynki

Szejk Mohammed powiedział, że jego zdaniem najlepszym sposobem na uwolnienie zakładników jest bezwarunkowe wspólne porozumienie w sprawie zawieszenia broni.

Pomiń poprzednią promocję newslettera

Izraelski prezydent wskazał na konferencji, że bojownicy Hamasu w Gazie mogą nie utrzymywać regularnego kontaktu z katarskim mediatorem ze względu na obawę, że Izrael odbierze sygnały.

„To skomplikowane i trudne” – powiedział Isaac Herzog. Trzeba mieć pewność, że wiemy, czy po drugiej stronie ktoś podejmuje decyzje. Przecież macie do czynienia z ludźmi ukrytymi i rozproszonymi po całej Gazie, większość z nich w tunelach, i musimy wiedzieć, gdzie oni są.

„Jesteśmy zaniepokojeni lekami, które do nas dotarły, a według naszych danych i informacji jeszcze ich nie otrzymaliśmy lub od niektórych z nich, ale większości z nich nie znamy”.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Faisal Al-Farhan nie zmienił swojej oferty normalizacji stosunków z Izraelem, mówiąc: „Jesteśmy w pełni przekonani, że jedyna droga do bezpieczeństwa i stabilności dla wszystkich w regionie, w tym Izraela, wiedzie przez państwo palestyńskie. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *