Misja ONZ mówi, że inspekcja ukraińskiej elektrowni atomowej potrwa „kilka dni”

  • Zespół MAEA wyrusza z Kijowa do elektrowni jądrowej
  • Oczekuje się, że misja inspekcyjna rozpocznie się w czwartek
  • Nie wiadomo, jak długo inspektorzy będą mogli zostać
  • Ukraina odnosi sukcesy w kontrataku wojskowym
  • Rosja wstrzymuje przepływ gazu przez główny rurociąg

Zaporoże, Ukraina (Reuters) – Inspektorzy nuklearni ONZ wyruszyli w środę do ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże, mówiąc, że ich zadaniem jest zapobieganie awarii jądrowej i próba uspokojenia sytuacji po tygodniach bliskich bombardowań.

Reporter Reutera śledzący zespół MAEA w konwoju ze stolicy, Kijowa, powiedział, że inspektorzy przybyli do pobliskiego miasta Zaporoża, gdzie prawdopodobnie spędzą noc przed wizytą w zakładzie, który znajduje się na obszarze, który kontroluje. Rosja, czwartek.

Rosyjscy urzędnicy w rejonie elektrowni wskazali, że wizyta może trwać tylko jeden dzień, natomiast urzędnicy z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Ukrainy wskazali, że potrwa dłużej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Zadanie potrwa kilka dni. Jeśli uda nam się ustanowić stałą lub stałą obecność, to się przedłuży. Ale pierwsza część potrwa kilka dni” – powiedział Grossi dziennikarzom w hotelu. W Zaporożu.

„Mamy tam bardzo ważne zadanie – ocenić tam rzeczywistą sytuację i pomóc w jak największym stopniu ustabilizować sytuację” – powiedział, dodając, że zespół MAEA miał gwarancje zarówno Rosji, jak i Ukrainy, że może przystąpić do wojny. . region.

Rosja przejęła fabrykę, największą w Europie, na początku marca w ramach tego, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”, którą Kijów i Zachód opisali jako niesprowokowaną inwazję mającą na celu przejęcie terytorium i wymazanie ukraińskiej tożsamości.

Od tego czasu w elektrowni działały rosyjskie siły wojskowe, podobnie jak większość ukraińskiej siły roboczej, która musiała nadal prowadzić fabrykę, która tradycyjnie dostarcza Ukrainie 20 procent energii elektrycznej.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Doniesiono o walkach w pobliżu i poza elektrownią, przy czym zarówno Kijów, jak i Moskwa odniosły sukcesy na polu bitwy, gdy Ukraina przeprowadziła kontratak w celu odzyskania terytorium na południu. Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować takich doniesień. Czytaj więcej

Z dala od Ukrainy Rosja wstrzymała w środę dostawy gazu głównym szlakiem dostaw do Europy, nasilając walkę gospodarczą między Moskwą a Brukselą, która może doprowadzić do recesji i racjonowania energii w niektórych z najbogatszych krajów regionu. Czytaj więcej

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zdecydowali w środę o zwiększeniu kosztów uzyskania przez Rosjan wiz wjazdowych do Unii, ale nie doszli do punktu, w którym zgodzili się na zakaz wizowy na poziomie Unii Europejskiej, czego chciały niektóre państwa członkowskie . Czytaj więcej

wysokie ryzyko

Od tygodni Ukraina i Rosja oskarżają się nawzajem o narażanie bezpieczeństwa elektrowni ostrzałami artyleryjskimi lub dronami i ryzykowanie katastrofą radiologiczną w stylu Czarnobyla.

Kijów twierdzi, że Rosja używa elektrowni jako tarczy do atakowania miast i miasteczek, wiedząc, że Ukrainie będzie trudno odpowiedzieć ogniem. Oskarżyła również siły rosyjskie o zbombardowanie fabryki.

„Ryzyko katastrofy radiologicznej z powodu działań Rosji nie zmniejsza się przez godzinę” – powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że poziom promieniowania na stacji był normalny.

Rosja zaprzeczyła ukraińskim zarzutom o lekkomyślne zachowanie i zakwestionowała powód zbombardowania obiektu, w którym stacjonowały jej siły, jak nazwała oddział bezpieczeństwa.

Moskwa oskarżyła Ukraińców o zbombardowanie stacji w celu wywołania międzynarodowego oburzenia, które w nadziei Kijowa doprowadzi do powstania strefy zdemilitaryzowanej.

READ  Aktualizacje na żywo Covid: Nowy Jork ogłasza dystrybucję Omicron BA.2 Edition

Ukraiński minister energetyki Niemiec Galushenko powiedział, że inspekcja MAEA była krokiem w kierunku „rozebrania i demilitaryzacji terenu”. Rosja oświadczyła, że ​​na razie nie planuje wycofania swoich sił. Czytaj więcej

Pytany o plany utworzenia strefy zdemilitaryzowanej w fabryce, Grossi powiedział, że była to kwestia woli politycznej krajów biorących udział w konflikcie.

„Moja misja to misja techniczna. To misja, która ma na celu zapobieżenie awarii jądrowej. Aby zachować ważną (elektrownię jądrową)” – powiedział.

Pytania i wątpliwości

Nie było jasne, jak długo inspektorzy będą mogli tam pozostać.

Rosja poinformowała, że ​​z zadowoleniem przyjęła wyrażony przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej zamiar ustanowienia stałej misji na stacji. Ale Jewgienij Palitsky, szef rosyjskiej administracji w regionie, powiedział agencji informacyjnej Interfax, że inspektorzy agencji „powinni zobaczyć pracę stacji w ciągu jednego dnia”.

Stany Zjednoczone wezwały do ​​całkowitego zamknięcia zakładu i wezwały do ​​stworzenia wokół niego strefy zdemilitaryzowanej.

Fabryka znajduje się blisko linii frontu, a ukraińskie siły zbrojne oskarżyły w środę Rosję o zbombardowanie okolicy i przygotowania do wznowienia tam ofensywy.

Nie było natychmiastowego komentarza z Moskwy.

W swoim nocnym przemówieniu Zełenski powiedział, że siły ukraińskie atakują rosyjskie pozycje na Ukrainie wzdłuż całej linii frontu po tym, jak Kijów ogłosił w poniedziałek, że rozpoczął ofensywę w celu odzyskania południa. Zełenski powiedział, że jego siły również rozpoczynają ofensywę na wschodzie.

Tymczasem niemiecki minister obrony, generał Eberhard Zorn, ostrzegł, że Zachód nie powinien lekceważyć militarnej siły Moskwy, mówiąc, że Rosja ma miejsce na otwarcie drugiego frontu, jeśli zdecyduje się to zrobić. Czytaj więcej

W pierwszych tygodniach sześciomiesięcznej wojny Rosja zdobyła obszary południowej Ukrainy w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego, w tym region Chersoniu, który leży na północ od zaanektowanego przez Rosję Krymu.

READ  Archeolodzy odkrywają starożytne miasto Majów na placu budowy

Ukraina postrzega odzyskanie kontroli nad regionem jako kluczowe dla zapobieżenia rosyjskim próbom zajęcia większego terytorium na Zachodzie, które może ostatecznie odciąć jej dostęp do Morza Czarnego.

Rosja zaprzeczyła doniesieniom o postępie Ukrainy i powiedziała, że ​​jej siły pokonały siły ukraińskie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Andrew Osborne’a, Mathiasa Williamsa, Williama MacLeana; Montaż przez Philippę Fletcher i Angusa McSwan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.