Morze Południowochińskie: Filipińscy aktywiści i rybacy płyną flotyllą złożoną ze 100 łodzi na sporne mielizny

MANILA, Filipiny (AP) – Statki chińskiej straży przybrzeżnej wyśledziły grupę filipińskich aktywistów i rybaków, którzy płynęli drewnianymi łodziami w stronę spornej mielizny na Morzu Południowochińskim, którą Pekin pilnie strzeże przed tym, co uważa za intruzów.

Filipińska straż przybrzeżna wysłała trzy statki patrolowe i lekki samolot do zdalnego monitorowania grupy około 100 osób, która wyruszyła z zachodniej prowincji Zambales, aby potwierdzić suwerenność Manili nad Scarborough Shoal i otaczającymi ją wodami. W trzydniowej wycieczce wzięło udział kilkudziesięciu dziennikarzy.

Marynarka wojenna wysłała także statek, aby pomóc monitorować uczestników.

Iman Hizon, jeden z organizatorów, powiedział, że cztery drewniane łodzie przewożące Filipińczyków wciąż znajdowały się daleko od płytkich wód, gdy o zmroku co najmniej dwa statki chińskiej straży przybrzeżnej zaczęły ich ścigać, dodała, że ​​uczestnicy byli w dobrych humorach i nie zawracali .

Niektórzy skandowali „atin ito” – nazwę grupy, co w języku tagalskim oznacza „to jest nasze” – wielokrotnie po zauważeniu statków chińskiej straży przybrzeżnej.

„Batalion Atin Ito będzie kontynuował obraną drogę” – powiedział Hizon.

„Nasze łodzie ćwiczą manewry unikowe, podczas gdy filipińska straż przybrzeżna w dalszym ciągu utrzymuje bliską odległość od konwoju, aby udaremnić wszelkie dalsze próby statków chińskiej straży przybrzeżnej” – powiedział Hizon.

Organizatorzy powiedzieli, że konwój ma przybyć na płytkie wody w czwartek rano, dodając, że będą starali się unikać konfrontacji, ale będą przygotowani na każdą sytuację awaryjną. Grupa planuje umieścić symboliczne boje terytorialne oraz zapewnić żywność i paliwo filipińskim rybakom na pełnym morzu w pobliżu płytkich wód.

„Nasza misja ma charakter pokojowy, opiera się na prawie międzynarodowym i ma na celu ugruntowanie naszych suwerennych praw” – powiedziała Rafaela David, jedna z głównych organizatorek. Dodał: „Będziemy pływać z determinacją, a nie prowokacją, aby nadać regionowi cywilny charakter i zachować integralność naszych ziem”.

READ  Cyklon tropikalny Asani zagraża wschodnim Indiom, gdy w całym kraju trwa kolejna fala upałów

W grudniu grupa podjęła wyprawę na inną sporną mieliznę, ale przerwała ją po wyśledzeniu przez chiński statek.

Chiny skutecznie przejęły kontrolę nad Scarborough Shoal, trójkątnym atolem z ogromną laguną rybacką otoczoną w większości zanurzonymi wychodniami koralowców, otaczając go statkami straży przybrzeżnej po napiętym starciu ze statkami rządu Filipin w 2012 roku.

Rozgniewany działaniami Chin rząd Filipin skierował spory terytorialne do międzynarodowego arbitrażu w 2013 r. i w dużej mierze wygrał, a trzy lata później trybunał w Hadze orzekł, że oparte na historii roszczenia Chin dotyczące ekspansjonizmu na ruchliwym szlaku morskim są nieważne w świetle konwencji ONZ z 1982 r. O prawie morskim.

W orzeczeniu uznano Scarborough Shoal za tradycyjny obszar połowowy rybaków z Chin, Filipin i Wietnamu. W przeszłości rybacy kotwiczyli na płytkich wodach, aby uniknąć dużych fal na pełnym morzu podczas sztormów.

Chiny odmówiły udziału w arbitrażu, odrzuciły jego wyniki i nadal je kwestionują.

Dwa tygodnie temu chińska straż przybrzeżna i podejrzane statki milicji użyły armatek wodnych wobec filipińskiej straży przybrzeżnej i statków rybackich patrolujących Scarborough Shoal, uszkadzając oba statki.

Filipiny potępiły działania chińskiej straży przybrzeżnej dotyczące płytkich wód znajdujących się w uznanej na arenie międzynarodowej wyłącznej strefie ekonomicznej tego kraju Azji Południowo-Wschodniej. Chińska straż przybrzeżna stwierdziła, że ​​podjęła „niezbędne działania” po tym, jak filipińskie statki „naruszyły suwerenność Chin”.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące środowego konwoju Atina Ito rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział: „Jeśli strona filipińska nadużyje dobrej wiary Chin i naruszy suwerenność terytorialną i jurysdykcję Chin, Chiny będą chronić swoje prawa i podejmą środki zaradcze zgodnie z prawem i obowiązkami .” Konsekwencje, jakie z tego wynikną, zostaną w całości poniesione przez stronę filipińską”.

Oprócz Filipin i Chin były tam także Wietnam, Malezja, Brunei i Tajwan Udział w konfliktach regionalnych.

READ  Katastrofa kolejowa w Indiach: śledztwo koncentruje się na możliwej awarii sygnału po zakończeniu działań ratowniczych

Okręty chińskiej straży przybrzeżnej wpłynęły także na wody w pobliżu Wietnamu i Malezji Indonezja W przeszłości wywoływało to napięcia i protesty, ale kraje Azji Południowo-Wschodniej posiadające znaczące powiązania gospodarcze z Chinami nie były zbyt krytyczne wobec coraz bardziej asertywnych działań Pekinu.

Filipiny opublikowały filmy przedstawiające swoje konfrontacje terytorialne z Chinami i zaprosiły dziennikarzy, aby byli świadkami działań wojennych na pełnym morzu W strategii zdobycia międzynarodowego wsparciaCo wywołało wojnę na słowa z Pekinem.

Rosnąca częstotliwość potyczek między Filipinami a Chinami doprowadziła w ostatnich miesiącach do drobnych kolizji, obrażeń personelu filipińskiej marynarki wojennej i uszkodzeń łodzi zaopatrzeniowych. Wzbudziła obawy, że spory regionalne mogą przerodzić się w konflikt Konflikt zbrojny między Chinami a Stanami Zjednoczonymiwieloletni sojusznik Filipin w traktacie.

___

Śledź zasięg AP w regionie Azji i Pacyfiku https://apnews.com/hub/asia-pacific

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *