Moskwa Dzień Zwycięstwa: Rosja wycofuje doroczną paradę, ponieważ wojna Putina na Ukrainie znajduje się pod rosnącą presją

(CNN) Tysiące ludzi Ludzie ustawią się we wtorek na moskiewskim Placu Czerwonym w ramach obchodów rocznicy Rosji Parada ZwycięstwaW porównaniu z słabnącą kampanią wojskową na froncie militarnej waleczności i przepychu Kremla Na Ukrainie.

Ale wiele części Rosji – wiele w pobliżu granicy z Ukrainą – ograniczyło przygotowania do pokazu 9 maja ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem i brak sprzętu wojskowego do wystawienia.

Parada moskiewska a Wystawa patriotyzmu Odnosi się do roli Związku Radzieckiego w pokonaniu nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej. 8 maja 1945 r. (9 maja czasu moskiewskiego) Niemcy podpisały w Berlinie akt kapitulacji, kończący działania wojenne w Europie. Związek Radziecki poniósł największe straty ze wszystkich krajów – zginęło około 27 milionów żołnierzy i cywilów.

To najważniejszy dzień w kalendarzu prezydenta Rosji Władimira Putina, ponieważ od dawna wykorzystuje go do zdobywania poparcia społecznego i demonstrowania potęgi militarnej kraju. Przed defiladą rosyjski przywódca złożył hołd „tym, których niezrównane osiągnięcia na polach bitew i bezinteresowna praca na tyłach umożliwiły zmiażdżenie nazistowskich najeźdźców i obronę wolności własnej ziemi”.

„Dzisiaj naszym moralnym obowiązkiem jest uświęcone zachowanie tradycji przyjaźni i wzajemnej pomocy przekazanych przez naszych ojców i dziadków, nie dopuszczenie do wypaczenia prawdy historycznej o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, a także usprawiedliwień nazistowskich, ich sojuszników i obecnych ideologicznych następców” – napisał Kreml w poniedziałkowym oświadczeniu.

Jednak w świetle dwóch niedawnych nalotów dronów na Kreml, głębokich podziałów między wyższymi rosyjskimi urzędnikami co do taktyki wojennej i oczekiwanej wiosennej ofensywy ukraińskiej, napięcia w Moskwie są najwyższe w historii przed drugim marszem od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji.Rosyjscy żołnierze ćwiczą w niedzielę przed paradą z okazji Dnia Zwycięstwa, podczas której Moskwa chce zademonstrować swoją potęgę militarną.


Wiele rosyjskich regionów ograniczyło obchody Dnia Zwycięstwa z powodu niewystarczającego sprzętu wojskowego do ekspozycji.

Putin historycznie prowadził coroczną paradę wojskową przez Plac Czerwony z pokazami sprzętu wojskowego, w tym czołgów, pocisków i innych systemów uzbrojenia, przed ceremonią złożenia wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza w pobliżu muru Kremla. Zginął w bitwach.

READ  „Nie zdawałem sobie sprawy, że ludzie nie wiedzą”

Ma wygłosić swoje doroczne przemówienie podczas ceremonii w stolicy, która ma przyciągnąć ponad 10 000 osób i wystawić 125 sztuk różnego rodzaju broni i sprzętu, powiedział minister obrony Siergiej Szojgu.

W ubiegłym roku ministerstwo ogłosiło, że w defiladzie wojskowej uczestniczyło 11 000 osób i 131 rodzajów broni, z pokazem lotniczym 77 samolotów i helikopterów.

Światowi przywódcy, tacy jak była kanclerz Niemiec Angela Merkel i były sekretarz generalny ONZ Kobi Annan, uczestniczyli w defiladzie wojskowej w poprzednich latach. Ale takie przebłyski jedności zbladły w ostatnich latach, po inwazji Putina na Krym w 2014 roku i wojnie na Ukrainie, która zerwała stosunki dyplomatyczne.

Moskwa będzie pod presją, by wzmocnić swoje bezpieczeństwo i jedność we wtorek po zeszłym tygodniu Mówi się, że to atak drona Najpotężniejszy symbol rosyjskiego prezydenta został rozbity na Kremlu.

Kijów i jego zachodni sojusznicy wymienili ostre banknoty z Moskwą po tym, jak Ukraina oskarżyła ją o wykonanie rozkazów USA w zamachu na Putina. Ukraina i Waszyngton zdecydowanie zaprzeczyły zarzutom.

Przyczyna eksplozji jest nieznana, ale wizja symbolicznego ataku na Kreml dała Putinowi okazję do zebrania poparcia ze strony Rosjan, podczas gdy krytycy nadal wypowiadają się przeciwko moskiewskiej inwazji na pełną skalę.

W poniedziałek rosyjski oligarcha Andriej Kowaliow nazwał kampanię wojskową Moskwy „straszną wojną”.

„Cały świat jest przeciwko nam” – powiedział w wiadomości wideo udostępnionej później na Telegramie.

Tymczasem stosunki między wyższymi rosyjskimi urzędnikami pogorszyły się po tym, jak przywódca Wagnera Jewgienij Prigożyn zagroził w czwartek wycofaniem swoich wojsk z miasta Bachmut z powodu niewystarczającego wsparcia ze strony Kremla.

Pojawił się Prigogin iść z powrotem Jednak w jego niedzielnych komentarzach gorący wybuch wskazywał na brak morale, ponieważ siły rosyjskie walczą o przedarcie się przez kluczowe pole bitwy we wschodniej Ukrainie, przed spodziewaną wiosenną ofensywą z Kijowa na południu.

READ  Benjamin Netanjahu „W pobliżu adwokata negocjacji” w sprawie o korupcję | Benjamin Netanjahu

„Zło powraca”Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował w poniedziałek przesunięcie parady z okazji Dnia Zwycięstwa na Ukrainie dzień wcześniej, aby nie pokrywała się ona z obchodami w Moskwie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski porównał Rosję do nazistowskich Niemiec Poruszający dzień zwycięstwa Projekt ustawy przedłożony ustawodawcom w celu wykluczenia gejów z uroczystości na Kremlu na dzień przed uroczystościami.

Podobnie jak Rosja, Ukraina tradycyjnie upamiętnia zwycięstwo nad nazistami 9 maja, ale data ta jest coraz częściej kojarzona z paradą w Moskwie.

„To właśnie 8 maja większość świata wspomina wielkość zwycięstwa nad nazistami” – powiedział w poniedziałek Zełenski.

„Nie pozwolimy na przywłaszczenie zbiorowego zwycięstwa krajów koalicji antyhitlerowskiej i nie pozwolimy na kłamstwa, jakoby zwycięstwo mogło się odbyć bez udziału jakiegokolwiek kraju czy narodu”.

Porównując rosyjską inwazję na Ukrainę do ekspansjonistycznych celów Hitlera, Zełenski powiedział, że cel obu reżimów jest ten sam – „zniewolenie lub zniszczenie”.

„Niestety, zło powróciło” – powiedział. „Wtedy zło rzuciło się do naszych miast i wiosek, tak jak teraz, tak jak wcześniej zabijało naszych ludzi, tak dzieje się teraz”.

Angela Dewan i Katharina Krebs z CNN wniosły reportaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *