Mozilla rzuca wyzwanie rosyjskiej cenzurze i przywraca rozszerzenia Firefoksa

Odrzucamy „uporczywe żądania” rosyjskiego organu regulacyjnego ds. mediów, Roskomnadzora, Mozilli Powiedział W tym tygodniu przywróci lokalny dostęp do pięciu dodatków omijających cenzurę.

Mozilla usunęła rozszerzenia Firefoksa, m.in Śledź sierż I Omijanie cenzury w Runecie– w Rosji na początku tego miesiąca bez bezpośredniego powiadamiania twórców, Nagrywać Zgłoszone po raz pierwszy.

Powołując się na „niedawne zmiany regulacyjne w Rosji”, Mozilla powiedziała rosyjskiemu serwisowi informacyjnemu Kommiersant 6 czerwca oświadczył, że decyzja o umorzeniu przedłużeń ma charakter tymczasowy. Jak wynika z automatycznego tłumaczenia tej historii, firma oświadczyła wówczas, że „dokładnie rozważa kolejne kroki, mając na uwadze naszą lokalną społeczność”.

Wydaje się, że Mozilla ma na myśli „zmiany organizacyjne”. Zakaz Rosji od 1 marca Witryny i reklamy dostarczające informacji o wirtualnych sieciach prywatnych, czyli VPN. Rozszerzenia, których to dotyczy, zapewniają dostęp do witryn internetowych zablokowanych w Rosji, w tym witryn Tor oraz „bibliotek, encyklopedii i witryn politycznych opozycji”. Co najmniej dwa z rozszerzeń mają charakter open source i są jednocześnie dostępne w Internecie Należy do Microsoftu Github repozytorium kodu.

Mozilla nie odpowiedziała od razu na prośbę Gizmodo o komentarz w sprawie jej ostatniej decyzji.

Jednak w spóźnionej odpowiedzi na gniewne komentarze Jego forum wsparciaPonieważ użytkownicy kwestionowali firmę Otwórz zobowiązanie internetoweMozilla przywróci dostęp do rozszerzeń, powiedział Edward Sullivan, dyrektor ds. relacji ze społecznością i programistami.

„Chcemy wspierać naszych użytkowników w Rosji i na całym świecie i nadal będziemy opowiadać się za otwartym i dostępnym Internetem dla wszystkich” – stwierdzono w oświadczeniu opublikowanym w czwartek przez Sullivana. „Użytkownicy powinni mieć swobodę dostosowywania i ulepszania swoich doświadczeń online za pomocą dodatków bez zbędnych ograniczeń” – dodaje.

Wraz z Torem Rosja ocenzurowała dostęp do szerokiej gamy popularnych witryn i usług, w tym Pornhub, kabel, Walka o akcje, Niektóre strony na FacebookuI wiadomości Google.

READ  Fani Pokemon Go desperacko pragną większej różnorodności Poke Ball

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *