Muzułmańscy pielgrzymi kończą sezon pielgrzymek symbolicznym ukamienowaniem Szatana i ostatecznym okrążeniem Kaaby

MINNA, Arabia Saudyjska (AP) – Muzułmańscy pielgrzymi kończą pielgrzymkę Hadżdż lub Hadżdż, W śmiertelnym letnim upale we wtorek, trzeciego dnia Ukamienowanie jest symbolem szatanaOstatnie okrążenie Kaaby, najświętszego miejsca islamu, w mieście Mekka.

Trzydniowy rytuał rzucania kamieniami w Minę, pustynne miejsce niedaleko Mekki, jest jednym z ostatnich obrzędów pielgrzymki, symbolizującym odrzucenie zła i grzechu. Zaczęło się po jednym dniu Pielgrzymi Świętego Domu Bożego gromadzą się dzisiaj, w sobotę, na świętym wzgórzu zwanym Górą Arafat.

Ostatnie dni corocznego sezonu hadżdż zbiegają się z Muzułmanie na całym świecie świętują Id al-Adha Kiedy muzułmanie dysponujący środkami finansowymi upamiętniają próbę proroka Abrahama, kiedy Bóg nakazał mu zamordować swojego jedynego syna, zabijając bydło i zwierzęta i rozdając ich mięso biednym.

Hadżdż jest jednym z pięciu filarów islamu. Według Koranu, świętej księgi islamu, jego rytuały w dużej mierze upamiętniają proroka Abrahama i jego syna proroka Izmaela, matkę Izmaela Hagar i proroka Mahometa. W wersji islamskiej Bóg powstrzymał jego rękę i Izmael został ocalony.

„Upewniłem się, że czuję ulgę” – powiedział The Associated Press Mujahid al-Mahrabi, jemeński pielgrzym po zakończeniu trzeciego dnia kamienowania Dżamaratu. „Ktokolwiek może odwiedzić Wielki Meczet, powinien to zrobić”.

Według Saudyjskiego Narodowego Centrum Meteorologicznego we wtorek nadal panowało palące słońce i duszący upał, a temperatura w Mekce i świętych miejscach w mieście i jego okolicach ma osiągnąć 47 stopni Celsjusza (116,6 stopnia Fahrenheita).

Wielu pielgrzymów, zwłaszcza starszych, było wyczerpanych i potrzebowało pomocy medycznej z powodu upału. Pojawiły się także doniesienia o kilkudziesięciu zabitych, w tym 14 z Jordanii.

Po symbolicznym ukamienowaniu pielgrzymi udają się do Mekki, aby wykonać „tawaf”, czyli okrążenie, okrążając Kaabę w Wielkim Meczecie siedem razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. To okrążenie, znane jako Pożegnalne Tawaf, oznacza koniec pielgrzymki, gdy pielgrzymi przygotowują się do opuszczenia Świętego Miasta.

READ  Ulga i niepokój, gdy główne chińskie miasta łagodzą ograniczenia związane z COVID

Po zakończeniu hadżdż mężczyźni powinni ogolić głowy, a kobiety obciąć kosmyk włosów na znak odnowy.

Większość pielgrzymów opuszcza następnie Mekkę i udaje się do Medyny, oddalonej o około 340 kilometrów (210 mil), aby modlić się przy grobie proroka Mahometa, w Świętej Komnacie.

Grób Świętej Komnaty jest częścią Meczetu Proroka, jednego z trzech najświętszych miejsc islamu, wraz z Wielkim Meczetem w Mekce i Meczetem Al-Aksa w Jerozolimie.

Wszyscy muzułmanie mają obowiązek raz w życiu odprawić hadżdż, jeśli pozwalają na to warunki fizyczne i finansowe. Wielu bogatych muzułmanów odprawia hadżdż więcej niż raz.

Według władz Arabii Saudyjskiej w pielgrzymce w 2024 r. wzięło udział ponad 1,83 mln muzułmanów, w tym ponad 1,6 mln pielgrzymów z 22 krajów oraz około 222 000 obywateli i mieszkańców Arabii Saudyjskiej.

Sezon pielgrzymkowy 2014 miał miejsce w kontekście niszczycielskich wydarzeń Wojna Izrael-HamasCo zepchnęło Bliski Wschód na skraj regionalnego konfliktu.

„Modliłem się najpierw za Gazę, a potem za Jemen” – powiedział Al-Mehrabi, jemeński pielgrzym, odnosząc się do wojny między Izraelem a Hamasem w Strefie Palestyńskiej i trwającego od dziesięciu lat konfliktu w jego ojczyźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *