Nadszedł krytyczny czas na rozmowy Credit Suisse, ponieważ UPS poszukuje szwajcarskich gwarancji

  • Rozmowy na temat ratowania Credit Suisse rozpoczęły się w niedzielę, a UBS zażądał od szwajcarskiego rządu 6 miliardów dolarów na pokrycie kosztów.
  • UBS znajduje się pod presją szwajcarskich władz, aby przejąć lokalnego rywala i zapanować nad kryzysem, powiedziały dwie osoby zaznajomione ze sprawą.
  • Organy regulacyjne chcą rozwiązania przed ponownym otwarciem rynków w poniedziałek, ale jedno ze źródeł ostrzegło, że negocjacje napotykają poważne przeszkody.

Czerwone znaki przejścia dla pieszych przed oddziałem banku Credit Suisse Group AG w Bazylei, Szwajcaria, wtorek, 25 października 2022 r.

Stefana Wermutha | Bloomberga | Dobre zdjęcia

Rozmowy w sprawie ratowania Credit Suisse rozpoczęły się w niedzielę, a UBS zażądał od szwajcarskiego rządu 6 miliardów dolarów na pokrycie kosztów, jeśli kupi walczącego rywala, powiedziała osoba zaznajomiona z rozmowami.

Urzędnicy starają się rozwiązać kryzys zaufania w 167-letnim banku Credit Suisse, który został złapany w zamieszanie wywołane upadkiem amerykańskich pożyczkodawców Silicon Valley Bank i Signature Bank w zeszłym tygodniu.

Chociaż organy regulacyjne chcą rozwiązania przed ponownym otwarciem rynków w poniedziałek, źródło ostrzegło, że negocjacje napotykają poważne przeszkody, a fuzja dwóch banków może spowodować redukcję nawet 10 000 miejsc pracy.

Gwarancje, których domaga się UPS, pokryją koszty zamknięcia części Credit Suisse i ewentualne opłaty sądowe, powiedziały Reuterowi dwie osoby.

Credit Suisse, UBS i rząd szwajcarski odmówiły komentarza.

Gorący weekend negocjacji następuje po brutalnym tygodniu dla akcji banków w Europie i Stanach Zjednoczonych, jako próba ożywienia sektora. Administracja prezydenta USA Joe Bidena postanowiła zamrozić depozyty konsumentów, podczas gdy szwajcarski bank centralny pożyczył miliardy Credit Suisse, aby wzmocnić jego chwiejny bilans.

UBS był pod presją władz szwajcarskich, aby przejął lokalnego rywala w celu opanowania kryzysu, powiedziały dwie osoby zaznajomione ze sprawą. Zgodnie z planem Credit Suisse pozbędzie się swojego szwajcarskiego biznesu.

READ  Caitlin Clark ma 44 lata, Iowa powstrzymuje Virginia Tech

Szwajcaria przygotowuje się do zastosowania środków nadzwyczajnych w celu przyspieszenia transakcji, poinformował Financial Times, powołując się na dwie osoby zaznajomione z sytuacją.

Zaangażowani są amerykańscy urzędnicy, którzy współpracują ze swoimi szwajcarskimi odpowiednikami, aby pomóc w zawarciu umowy, poinformował Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.

Warren Buffett z Berkshire Hathaway rozmawiał o kryzysie bankowym z wyższymi urzędnikami administracji Bidena, podało Reuters źródło.

Biały Dom i Departament Skarbu USA odmówiły komentarza.

Brytyjski minister finansów Jeremy Hunt i gubernator Banku Anglii Andrew Bailey pozostawali w kontakcie w ten weekend w sprawie losu Credit Suisse, podało źródło zaznajomione ze sprawą. Rzecznicy brytyjskiego Ministerstwa Skarbu i Prudential Regulation Authority Banku Anglii, który nadzoruje kredytodawców, odmówili komentarza.

Akcje Credit Suisse straciły w ciągu ostatniego tygodnia jedną czwartą swojej wartości. Bank został zmuszony do pozyskania 54 miliardów dolarów z funduszy federalnych, próbując odzyskać siły po serii skandali, które podważyły ​​zaufanie inwestorów i klientów.

Jest jednym z największych na świecie zarządzających majątkiem i jest uważany za jeden z 30 globalnych banków o znaczeniu systemowym – upadek jednego banku może mieć wpływ na cały system finansowy.

Pojawiło się kilka doniesień o zainteresowaniu Credit Suisse przez innych konkurentów. Bloomberg poinformował, że Deutsche Bank rozważa zakup części swoich aktywów, podczas gdy amerykański gigant finansowy BlackRock zaprzeczył doniesieniom, jakoby brał udział w konkurencyjnej ofercie banku.

Upadek kalifornijskiego banku z Doliny Krzemowej zwrócił uwagę na to, jak nieustanna kampania podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA i inne banki centralne – w tym Europejski Bank Centralny w czwartek – uciska sektor bankowy.

Upadki SVB i Signature były jednymi z największych bankructw w historii Stanów Zjednoczonych, po upadku Washington Mutual podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

First Citizens BancShares ocenia ofertę dla SVB i przynajmniej jedna poważnie rozważa ofertę, poinformował w sobotę Bloomberg News.

READ  Trump będzie wyceniał akcje według wybranej przez siebie liczby, zeznaje Michael Cohen

Akcje banków na całym świecie ucierpiały od upadku SVB, a indeks S&P Banks spadł o 22%, co jest największą dwutygodniową stratą od czasu, gdy pandemia wstrząsnęła rynkami w marcu 2020 r.

Duże amerykańskie banki rzuciły koło ratunkowe w wysokości 30 miliardów dolarów mniejszemu wierzycielowi Pierwszej Republice. Banki amerykańskie zażądały w ostatnich dniach od Rezerwy Federalnej 153 miliardów dolarów nadzwyczajnej płynności.

America’s Mid-Sized Bank Alliance poprosił organy regulacyjne o przedłużenie federalnego ubezpieczenia wszystkich depozytów na następne dwa lata, poinformował w sobotę Bloomberg News, powołując się na list od sojuszu.

W Waszyngtonie nacisk przesunął się na większy nadzór, aby zapewnić, że banki i ich kierownictwo zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Biden wezwał Kongres do nadania organom regulacyjnym większej władzy nad sektorem, w tym do nałożenia wyższych grzywien, wycofania funduszy i zakazania urzędnikom upadających banków.

Szybkie i dramatyczne wydarzenia mogą spowodować, że duże banki staną się większe, mniejsze banki będą miały trudności z utrzymaniem się na powierzchni, a więcej regionalnych pożyczkodawców zostanie zamkniętych.

„Ludzie faktycznie przemieszczają swoje pieniądze, a wszystkie te banki będą się zasadniczo różnić za trzy, sześć miesięcy” – powiedział Keith Noreika, wiceprezes Patomak Global Partners i były republikański kontroler waluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *