Największy wzrost akcji banków od 2021 roku podnosi poziom zysków

(Bloomberg) – Akcje spółek bankowych mają za sobą najlepszy kwartał od 2021 r. i mogą spodziewać się wysokich zysków, ponieważ najbardziej wpływowi dyrektorzy z Wall Street przedstawią inwestorom swoje najnowsze spojrzenie na amerykańską gospodarkę.

Najczęściej czytane w Bloombergu

JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp., Citigroup Inc. i Wells Fargo & Co. rozpoczęły w piątek cykl raportowania Corporate America po tym, jak indeks akcji amerykańskich banków wzrósł w zeszłym kwartale o 23%, osiągając lepsze wyniki niż szerszy rynek.

Akcje banków znajdowały się pod presją przez większą część 2023 r., a następnie wzrosły pod koniec października wraz ze wzrostem pewności, że Fed zakończy kampanię podwyżek stóp procentowych bez wywołania recesji. Teraz uwaga skupiona jest na momencie łagodzenia polityki, a inwestorzy będą analizować, co to oznacza dla wszystkich segmentów działalności pożyczkodawców, od kondycji ich portfeli kredytowych po perspektywy stóp depozytowych.

„Bez wątpienia banki nie są tak tanie jak kiedyś, ale jednocześnie nie sądzę, aby ludzie uważali, że wyceny banków są zawyżone” – powiedział Richard Ramsden, analityk w Goldman Sachs Group.

Ramsden powiedział, że gdyby banki były bardziej optymistyczne niż oczekiwano w odniesieniu do wyniku odsetkowego netto, wzrostu kredytów, rynków kapitałowych i cen depozytów, wszystko to wyraźnie doprowadziłoby do zwiększenia zysków i być może względnych lepszych wyników niektórych banków.

Indeks KBW Bank spadł w czwartek o prawie 1%, zachowując się słabiej niż szerszy rynek, który zakończył dzień praktycznie bez zmian.

Czytaj więcej: Największe amerykańskie banki chcą złagodzić presję na stopy procentowe po podwyżce Fed

We wtorek uwaga skupi się na wynikach Morgan Stanley i Goldman Sachs. Ten dzień przynosi także pierwsze wyniki od pożyczkodawców regionalnych, a raporty PNC Financial Services Group czynią z niej lidera wśród pożyczkodawców regionalnych.

READ  Ogłoszenie dzisiejszego strajku UAW może zaostrzyć walkę między pracownikami a producentami samochodów

Generalnie oczekuje się, że największe banki będą ogłaszać gorsze wyniki za czwarty kwartał w związku z rosnącymi kosztami finansowania. Ramsden z Goldman Sachs stwierdził w raporcie, że wygląda na to, że dochody odsetkowe netto sektora spadną, podczas gdy wyższe koszty i słabe przychody z działalności handlowej również prawdopodobnie odbiją się na zyskach. Powiedział, że wzrost kredytów może być umiarkowany.

Oczekuje się również, że spółki przekażą Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów szczegółowe informacje na temat płatności wynikających z upadłości banków regionalnych, która wstrząsnęła rynkami finansowymi na początku ubiegłego roku. Citigroup podała w środę, że spodziewa się ponieść koszt 1,7 miliarda dolarów w celu uzupełnienia funduszu Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC). Tymczasem Bank of America podał, że w związku z przejściem na Libor poniesie opłatę w wysokości 1,6 miliarda dolarów.

Fala się odwróciła

W zeszłym kwartale tendencja skierowała się na akcje banków, ponieważ perspektywa obniżki stóp procentowych Fed w 2024 r. złagodziła obawy dotyczące takich obszarów, jak marża odsetkowa netto.

„Akcje większości dużych banków odnotowały silny wzrost na koniec roku podsycany optymizmem, że nie odniosą one poważnego wpływu na swoją rentowność, biorąc pod uwagę, że ryzyko recesji znacznie się zmniejszyło” – powiedział David Bianco, dyrektor ds. inwestycji na obydwa rynki amerykańskie w DWS. Grupa. „Ryzyko, że duże banki zaciągną duże rezerwy na straty kredytowe lub będą musiały umorzyć papiery wartościowe, jest obecnie znacznie niższe”.

Powodów do zachowania ostrożności jest mnóstwo. Inflacja utrzymuje się znacznie powyżej celu Fed, a rynki obstawiają bardziej agresywną ścieżkę obniżek stóp procentowych, niż wskazuje Fed. Dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon powiedział w tym tygodniu, że pozostaje sceptyczny co do tego, czy Fed uda się podnieść stopy procentowe w celu powstrzymania inflacji, bez ostatecznego kurczenia się gospodarki.

READ  Powrót po epidemii, gospodarka Japonii rośnie o 6%

Niektórzy analitycy radzą inwestorom, aby ostudzili swój entuzjazm.

W BMO Capital Markets James Fotheringham pod wpływem wzrostów obniżył ratingi kilku amerykańskich banków i specjalistycznych firm finansowych, ostrzegając, że wydają się one podatne na „nieuchronny” cykl kredytowy. Tymczasem analitycy UBS Group AG wskazali na ryzyko „gwałtownych wahań nastrojów”.

„Styczniowy sezon wyników może oznaczać szybki wzrost niedawnej dynamiki sektora” – napisała w notatce Erica Najarian z UBS.

Jak wynika z danych zebranych przez Bank of America Corp, w ciągu ostatnich czterech tygodni fundusze hedgingowe sprzedawały sektor finansowy średnio, przynosząc średnio tygodniowe wpływy na poziomie 200 mln dolarów, podczas gdy instytucje i klienci detaliczni również byli sprzedawcami netto.

Jednak patrząc szerzej, według danych Citigroup w zeszłym miesiącu spółki finansowe były jedynym sektorem, w którym większość rewizji zysków analityków miała charakter byczy.

Bianco z DWS stwierdziło, że utrzymuje przeważoną pozycję w głównych bankach, w tym JPMorgan, Bank of America, Citigroup i Wells Fargo, ze względu na ich wysoką rentowność. Mówi, że sytuacja kredytowa jest stabilna, co kompensuje spadek globalnych opłat za zawieranie transakcji, a wzrost liczby pierwszych ofert publicznych poprawił perspektywy.

– Z pomocą Eleny Bubiny.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *