NASA bezterminowo odkłada powrót Starlinera w celu przeglądu danych dotyczących napędu

Zbliżenie / Kapsuła Starliner Boeinga wystartowała na rakiecie Atlas V należącej do United Launch Alliance.

W aktualizacji wydanej późnym piątkowym wieczorem NASA stwierdziła, że ​​„dostosowuje” datę powrotu statku kosmicznego Starliner na Ziemię z 26 czerwca na bliżej nieokreśloną datę w lipcu.

Ogłoszenie to nadeszło po dwóch dniach długich spotkań mających na celu ocenę gotowości statku kosmicznego opracowanego przez Boeinga do transportu astronautów NASA Butcha Wilmore’a i Sonny’ego Williamsa na Ziemię. Według źródeł w spotkaniach tych na wysokim szczeblu uczestniczyli starsi przywódcy agencji, w tym zastępca administratora Jim Frey.

Ten „test w locie załogi”, który wystartował 5 czerwca na pokładzie rakiety Atlas 5, pierwotnie miał się oddzielić i powrócić na Ziemię 14 czerwca. Jednak inżynierowie z NASA i Boeinga przestudiowali dane z problematycznego lotu pojazdu na Międzynarodową Stację Kosmiczną i zrezygnowali z wielu szans na powrót.

W piątkowy wieczór uczynili to ponownie, powołując się na potrzebę poświęcenia większej ilości czasu na przeglądanie danych.

„Nie spieszymy się”

„Nie spieszymy się i postępujemy zgodnie z naszą standardową procedurą zespołu zarządzającego misją” – powiedział Steve Stich, kierownik programu Commercial Crew w NASA. W aktualizacji NASA. „Pozwalamy, aby dane wpływały na nasze decyzje dotyczące zarządzania małymi wyciekami w układzie helowym oraz wydajnością napędu, którą zaobserwowaliśmy podczas spotkania i dokowania”.

Zaledwie kilka dni temu, we wtorek, urzędnicy NASA i Boeinga ustalili datę powrotu na Ziemię na 26 czerwca. Miało to jednak miejsce przed serią spotkań w czwartek i piątek, podczas których kierownicy misji mieli dokonać przeglądu ustaleń dotyczących dwóch ważnych kwestii związanych z planetą. Statek kosmiczny Starliner: Pięć oddzielnych wycieków w układzie helowym, który zwiększa ciśnienie w układzie napędowym Starlinera, oraz pięć z 28 układów napędowych kontrolujących reakcję statku kosmicznego uległo awarii, gdy Starliner zbliżył się do stacji.

READ  Potężna asteroida uderzyła w Grenlandię, gdy był to bujny las deszczowy, a pod lodem pojawia się dziura

Aktualizacja NASA nie podała żadnych informacji na temat obrad podczas tych spotkań, ale jasne jest, że przywódcy agencji nie mogli zadowolić się wszystkimi nieprzewidzianymi sytuacjami, jakie Wilmore i Williams spotkają podczas powrotu na Ziemię, w tym bezpieczną separacją od kosmosu. stacji, wycofaj się, wykonaj wypalenie poza orbitą, oddziel kapsułę załogi od modułu serwisowego, a następnie przeleć przez atmosferę planety przed wylądowaniem pod spadochronami na pustyni w Nowym Meksyku.

Statek kosmiczny ma limit 45 dni

Teraz zespołom inżynieryjnym NASA i Boeinga zajmie to więcej czasu. NASA uznała 30 czerwca za możliwą datę powrotu, ale agencja jest zainteresowana zorganizowaniem dwóch spacerów kosmicznych poza stacją – podają źródła. Te spacery kosmiczne, obecnie zaplanowane na 24 czerwca i 2 lipca, teraz się odbędą. Starliner powróci na Ziemię jakiś czas później, prawdopodobnie nie przed świętem 4 lipca.

„Dodatkowy czas wykorzystujemy strategicznie, aby przygotować grunt pod niektóre ważne działania stacji, kończąc przygotowania do powrotu Butcha i Sonny’ego na pokład Starlinera i zdobywając cenny wgląd w ulepszenia systemu, które chcemy wprowadzić na potrzeby misji po certyfikacji” – powiedział Stitch.

W pewnym stopniu NASA i Boeing skorzystałyby, gdyby pojazd Starliner był zadokowany na stacji kosmicznej przez dłuższy czas. Mogą zebrać więcej danych na temat wydajności pojazdu podczas dłuższych misji, a ostatecznie Starliner będzie latał w misjach operacyjnych, które umożliwią astronautom pozostanie na orbicie jednorazowo przez sześć miesięcy.

Jednak oszacowano, że pojazd ten wytrzyma na stacji kosmicznej tylko 45 dni, a zegar zaczął tykać 6 czerwca. Co więcej, nie jest optymalne, aby NASA odczuwała potrzebę dalszego opóźniania pojazdu, aby czuć się komfortowo z jego osiągami na pokładzie. Podróż powrotna na Ziemię. Podczas dwóch konferencji prasowych od czasu zacumowania Starlinera na stacji urzędnicy generalnie bagatelizują powagę tych problemów, wielokrotnie powtarzając, że Starliner może wrócić do domu „w nagłych przypadkach”. Nie wyjaśnili jednak w pełni, dlaczego nie czują się jeszcze komfortowo, wystrzeliwując Starlinera z powrotem na Ziemię w normalnych okolicznościach.

READ  Specjalna misja Axiom 3 jest w drodze na stację kosmiczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *