NASA odkryła nadającą się do zamieszkania egzoplanetę wielkości Ziemi, Gliese 12b


NASA twierdzi, że planeta Gliese 12 b, oddalona o około 40 lat świetlnych od nas, może pomóc naukowcom zrozumieć warunki zamieszkania innych planet w całej galaktyce.

NASA ogłosiła odkrycie planety oddalonej o 500 milionów kilometrów od Ziemi, która obraca się co 12,8 dnia i może nadawać się do zamieszkania.

Glissa 12 b Według A. Komunikat prasowy NASA. Egzoplanety to planety znajdujące się poza naszym Układem Słonecznym. strona internetowa NASA On mówi.

„Jak dotąd znaleźliśmy najbliższą, tranzytową, umiarkowaną planetę wielkości Ziemi” – powiedział w oświadczeniu Masayuki Kuzuhara, adiunkt w Centrum Astrobiologii w Tokio. „Chociaż nie wiemy jeszcze, czy ma atmosferę, myśleliśmy o niej jak o egzoplanecie o takich samych rozmiarach i energii, jaką otrzymuje od swojej gwiazdy, jak nasza sąsiadująca planeta w Układzie Słonecznym”.

Według NASA planeta znajduje się 40 lat świetlnych od nas i krąży wokół tak zwanej zimnej czerwonej gwiazdy karła zwanej Gliese 12. NASA podała, że ​​Gliese 12 ma tylko około 27% wielkości Słońca i około 60% temperatury powierzchni Słońca.

Zakładając, że planeta nie ma atmosfery, astronomowie NASA uważają, że temperatura jej powierzchni wynosi około 30 stopni Fahrenheita.

Czerwone karły mogą być kluczem do znalezienia planet wielkości Ziemi

Według NASA niezwykle małe rozmiary i masy czerwonych karłów czynią je idealnymi do poszukiwania planet wielkości Ziemi.

„Mniejsza gwiazda oznacza większe przyciemnienie podczas tranzytu, a mniejsza masa oznacza, że ​​planeta, wokół której krąży, może wytwarzać większe wahania, znane jako„ ruch odwrotny ”gwiazdy” – stwierdziła agencja. „Te efekty ułatwiają wykrywanie małych planet”.

Według NASA niska jasność czerwonych karłów ułatwia również ustalenie, czy planety, które krążą, nadają się do zamieszkania i czy na ich powierzchni znajduje się woda w stanie ciekłym.

READ  Naukowcy odkryli idealną temperaturę dla całego życia na Ziemi

Naukowcy z NASA „potrzebują więcej przykładów takich jak Gliese 12 b”

NASA podała, że ​​odległość między Gliese 12 i Gliese 12 b wynosi tylko 7% odległości między Ziemią a Słońcem. Planeta otrzymuje 1,6 razy więcej energii od swojej gwiazdy niż Ziemia otrzymuje od Słońca.

„Gliese 12 b stanowi jeden z najlepszych celów do badania, czy planety wielkości Ziemi krążące wokół chłodnych gwiazd mogą zachować swoją atmosferę, co stanowi kluczowy krok w kierunku pogłębienia naszej wiedzy na temat możliwości zamieszkania planet w naszej galaktyce” – powiedział Shishir Dholakia, doktorant w Centrum. Wydział Astrofizyki Uniwersytetu Południowego Queensland w Australii podał w oświadczeniu.

Według NASA naukowcy zamierzają badać Gliese 12b i inne podobne planety, ponieważ mogą pomóc w „rozwikłaniu niektórych aspektów” ewolucji naszego Układu Słonecznego.

„Znamy tylko kilka planet podobnych do Ziemi w klimacie umiarkowanym, które znajdują się na tyle blisko nas, że spełniają inne kryteria potrzebne do tego typu badań, zwane spektroskopią transmisyjną, przy użyciu istniejących obiektów” – powiedział Michael McElwain, astrofizyk z należącego do NASA Goddard Space Centrum. Centrum lotów w Greenbelt w stanie Maryland podało w oświadczeniu. „Aby lepiej zrozumieć różnorodność atmosfer i ewolucyjne konsekwencje tych planet, potrzebujemy więcej przykładów takich jak Gliese 12 b.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *