NASA: Potrzebny jest nowy plan zwrotu skał z Marsa

  • Napisane przez Jonathana Amosa
  • Reporter naukowy
Skomentuj zdjęcie, Zwrot próbek Marsa jest bardzo złożonym zadaniem i zajmie lata

Misja polegająca na zwróceniu próbek skał z Marsa na Ziemię w celu sprawdzenia, czy zawierają ślady przeszłego życia, zostanie gruntownie przebudowana.

Amerykańska agencja kosmiczna twierdzi, że obecny projekt misji nie pozwala na zwrot materiałów przed 2040 rokiem w ramach istniejących funduszy, a 11 miliardów dolarów (9 miliardów funtów), które mają zostać przeznaczone na to wcześniej, jest nie do utrzymania.

NASA przeanalizuje pomysły, aby znaleźć tańszą i szybszą alternatywę.

Ma nadzieję, że rozwiązanie będzie już na desce kreślarskiej jeszcze w tym roku.

Sprowadzanie próbek skał z Marsa jest od dziesięcioleci najważniejszym priorytetem w eksploracji planet.

Tak jak skały księżycowe przywiezione do domu przez astronautów programu Apollo zrewolucjonizowały nasze rozumienie wczesnej historii Układu Słonecznego, tak materiał z Czerwonej Planety prawdopodobnie zmieni nasze myślenie o możliwościach życia pozaziemskiego.

Jednak NASA przyznaje teraz, że jej podejście do uzyskiwania zwrotów próbek jest po prostu nierealistyczne w obecnym środowisku finansowym.

„Konkluzja jest taka, że ​​11 miliardów dolarów to za dużo, a niezwrócenie próbek do 2040 r. to niedopuszczalnie za długo” – powiedział dziennikarzom administrator NASA Bill Nelson podczas poniedziałkowej telekonferencji.

Były senator USA powiedział, że nie pozwoli na „likwidację” misji naukowych innych agencji w ramach Projektu Mars.

Dlatego szuka nowego sposobu myślenia w NASA i przemyśle.

Źródło obrazu, NASA/JPL-Caltech/MSSS

Skomentuj zdjęcie, Łazik Perseverance zbiera próbki skał, które zostaną zwrócone na Ziemię

Program zwrotu próbek Marsa (ang. Mars Sample Return Program, MSR) jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (Esa).

Na koniec tej dekady zaplanowano specjalną misję uzupełniającą, która miała wynieść rakietę na powierzchnię czerwonej planety.

Po załadowaniu na pojazd wznoszący się próbki Perseverance zostaną wystrzelone w niebo, aby spotkać się z europejskim statkiem kosmicznym, który może je odebrać i skierować na Ziemię.

Oczekiwano, że w 2033 roku w kapsule w zachodnim stanie Utah w Stanach Zjednoczonych wyląduje prawie 300 gramów materiału marsjańskiego.

Jednak niezależny przegląd opublikowany we wrześniu ubiegłego roku wykazał uchybienia w sposobie realizacji projektu misji. Wyraziła wątpliwość, czy harmonogram uda się dotrzymać, a nawet gdyby było to możliwe, koszt prawdopodobnie wzrośnie do 8–11 miliardów dolarów.

Skomentuj zdjęcie, Grafika: Głównym wkładem Europy jest orbiter, który przywiezie próbki z powrotem do domu

W opublikowanej w poniedziałek odpowiedzi NASA nie kwestionowała tej oceny, stąd chęć ponownego otwarcia debaty na temat najlepszych dalszych działań.

„Przyglądamy się niekonwencjonalnym możliwościom, które umożliwiłyby wcześniejszy zwrot próbek i niższy koszt” – powiedziała dr Nicola Fox, dyrektor Dyrekcji Naukowej NASA.

„To z pewnością bardzo ambitny cel i będziemy musieli wykorzystać nowe, bardzo innowacyjne możliwości w projektowaniu i na pewno nie pozostawimy kamienia bez zmian”.

Powiedziała, że ​​te nowe możliwości mogą obejmować mniejszy i prostszy pocisk.

Dr Fox powiedział BBC News, że Europejska Agencja Kosmiczna nadal odgrywa kluczową rolę w tym przedsięwzięciu. W rzeczywistości główny wkład Europy – Earth Reentry Orbiter (ERO) – prawdopodobnie zostanie wystrzelony, choć nieco później niż obecnie przewidywano, być może w 2030 r.

Dr Orson Sutherland, lider Grupy Eksploracji Marsa w ESA, powiedział, że jego organizacja dokładnie przeanalizuje plan reakcji NASA.

„Naszym priorytetem pozostaje zapewnienie najlepszej ścieżki osiągnięcia przełomowych celów naukowych MSR i położenie podwalin pod przyszłe misje załogowe na Marsa” – powiedział.

Konieczne było jednak zmieszczenie się w zrównoważonej kopercie budżetowej, którą określił na od 5 do 7 miliardów dolarów.

Źródło obrazu, NASA/JPL-Caltech

Skomentuj zdjęcie, Minerały w niektórych skałach krateru Jezero prawdopodobnie osadziły się w obecności wody z jeziora

Ostatnie badania Perseverance podkreśliły w ostatnich dniach przytłaczającą konieczność naukową stojącą za MSR.

Robot pracuje w rozległym kraterze zwanym Jezero, w którym prawdopodobnie około 3,8 miliarda lat temu znajdowało się duże jezioro, co stanowi niezwykle obiecujący scenariusz istnienia i zachowania organizmów drobnoustrojów.

Wytrwałość wydobyła i tymczasowo składowała skały, które najwyraźniej zostały umieszczone na brzegu jeziora.

Jeden ze starszych naukowców zajmujących się łazikiem, profesor Bryony Horgan z Uniwersytetu Purdue, powiedział, że te próbki są szczególnie ekscytujące.

Powiedziała BBC: „W tej chwili na pokładzie Perseverance przewozimy trzy próbki krzemionki i skał węglanowych, a na Ziemi te dwa minerały mogą świetnie pomóc w zachowaniu starożytnych cech życia”.

„Uważamy, że jest możliwe, że niektóre próbki to piaskowce założone w starożytnym jeziorze, ale wciąż oceniamy także inne pochodzenie, te skały to dokładnie ten rodzaj próbek, po który przybyliśmy na Marsa i w jakim celu je znaleźliśmy Nie mogę się tego doczekać.” „Wielu chce sprowadzić je z powrotem do naszych laboratoriów na Ziemi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *