Naukowcy odkrywają planetę otaczającą możliwość życia

za pomocą Czad Langin
| opublikowany

Naukowcy badali planety, gwiazdy i inne ciała niebieskie od tak dawna, jak ktoś pamięta. Do dokonywania nowych odkryć często używają sprzętu naziemnego, w tym teleskopów optycznych i sprzętu kosmicznego, takiego jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Ponieważ technologia postępuje w szybkim tempie, naukowcy mogą teraz badać odległe galaktyki i zjawiska, takie jak czarne dziury i gwiazdy neutronowe. Co ważniejsze, są w stanie określić, czy istnieją inne planety podobne do Ziemi. W rzeczywistości międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Uniwersytet w Montrealu ogłosił niedawno odkrycie planety oceanicznej z potencjałem do życia.

TOI-1452 b jest planetą nieco większą od naszej planety i krąży wokół czerwonego karła około 100 lat świetlnych od nas. według Nauka IOP Według czasopisma astronomicznego planeta jest prawdopodobnie skalista i otrzymuje dwa razy więcej promieniowania niż Ziemia. Ze względu na to, że TOI-1452 b otrzymuje umiarkowane promieniowanie, jest doskonałym kandydatem na planetę oceaniczną.

Podczas gdy studiują TOI-1452b, Naukowcy Okazało się, że możliwa planeta oceaniczna krąży wokół jednej z dwóch małych gwiazd w układzie podwójnym w konstelacji Draco. Planeta wydaje się znajdować w ekosferze swojej gwiazdy, co oznacza, że ​​nie jest ani za gorąco, ani za zimno na obecność wody w stanie ciekłym. W rzeczywistości jedna symulacja TOI-1452 b, opracowana przez specjalistów od modelowania komputerowego w zespole naukowców, wykazała, że ​​woda może stanowić do 30% masy planety. Dla porównania, oceany Ziemi stanowią mniej niż 1%, mimo że 70% jej powierzchni to woda.

Astronomical Journal poinformował, że TOI-1452 b okrąża swoją gwiazdę co 11 dni, co jest uważane za rok na planecie. Otrzymuje mniej więcej taką samą ilość światła od swojej gwiazdy, jak Wenus od naszego Słońca. Gwiazda, wokół której krąży oceaniczna planeta, jest mniejsza i chłodniejsza niż nasze Słońce i szacuje się, że krąży po orbicie 1400 lat.

READ  Chińska sonda dokonuje zaskakującego odkrycia wody w miejscu lądowania na Marsie

TOI-1452 b został odkryty przez NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa WebbaJest to największy i najbardziej złożony teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek zbudowano. Jest w stanie zebrać światło, które podróżuje 13,5 miliarda lat temu. Teleskop Webba jest w stanie widzieć bezpośrednio przez ogromne obłoki pyłu, które zasłaniają widok większości innych teleskopów dzięki zbieraniu światła podczerwonego. Jest 100 razy silniejszy niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a i wystarczająco silny, aby szukać pary wodnej w atmosferach planet krążących wokół innych gwiazd. Innymi słowy, zaawansowany teleskop może zlokalizować otaczającą planetę odległą o setki lat świetlnych.

Odkrycie TOI-1452 b jest dla naukowców niezwykłym wyczynem. „TOI-1452 b jest jednym z najlepszych kandydatów na planetę oceaniczną, jaką do tej pory odkryliśmy” – powiedział dr Charles Cadieux. student w Uniwersytet w Montrealu.

Naukowcy od dawna mieli nadzieję na odkrycie planety oceanicznej o cechach podobnych do Ziemi i chociaż zidentyfikowali niektóre planety, które mogą zawierać wodę, potwierdzenie jest trudne ze względu na odległość. Ciekawe, że chociaż TOI-1452 b znajduje się w odległości około 100 lat świetlnych, to pod względem astronomicznym jest to bardzo blisko. Miejmy nadzieję, że wraz z postępem technologii naukowcy będą mogli dokonywać częstszych odkryć, w tym długo oczekiwanych dowodów życia pozaziemskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.