Naukowcy ostrzegają, że w miarę wzrostu liczby przypadków w całych Stanach Zjednoczonych „choroba jeleni zombie” może przenieść się na ludzi

Naukowcy ostrzegają, że „choroba jeleni zombie” może rozprzestrzenić się na ludzi po tym, jak w zeszłym roku w USA zaraziły się nią setki zwierząt.

Przewlekłą chorobę wyniszczającą (CWD) wykryto w 800 próbkach jeleni, łosi i łosi w Wyoming, gdzie zwierzęta ślinią się, są ospałe, wiotkie i mają puste oczy.

Eksperci ostrzegli jednak, że choroba jest „powolnie postępującą katastrofą” i wezwali rządy do przygotowania się na możliwość rozprzestrzenienia się choroby na ludzi.

„Epidemia choroby szalonych krów w Wielkiej Brytanii stanowi przykład tego, jak w ciągu jednej nocy przeniesienie się choroby z ludzi na zwierzęta gospodarskie może doprowadzić do szaleństwa” – powiedział The Guardian badacz CWD, dr Cory Anderson.

„Rozmawiamy o możliwości wystąpienia czegoś podobnego. Nikt nie mówi, że na pewno tak się stanie, ale ważne jest, aby ludzie byli przygotowani” – powiedział.

Plikowe zdjęcie mulaka w Kolorado, USA. Przewlekłą chorobę wyniszczającą zdiagnozowano u aż 800 okazów jeleni, łosi i łosi

(Getty Images)

W Wielkiej Brytanii w latach 80. i 90. XX wieku zabito 4,4 miliona bydła z powodu wybuchów gąbczastego zapalenia mózgu bydła, którym krowy karmiono skażoną mączką mięsno-kostną.

Choroba, zwykle śmiertelna dla bydła, atakuje centralny układ nerwowy, powodując u zwierząt agresywne objawy i brak koordynacji. Od 1995 r. zmienności ludzkiej przypisano 178 zgonów.

Według Coalition for Public Wildlife w 2017 r. ludzie zjadali od 7 000 do 15 000 zwierząt zakażonych CWD rocznie.

Oczekiwano, że liczba ta będzie rosła o 20 procent rocznie. Doktor Anderson twierdzi, że w stanie Wisconsin tysiące ludzi mogło zjeść mięso zakażonych jeleni.

CWD jest bardzo trudne do wykorzenienia po zainfekowaniu środowiska. Naukowcy podają, że może przetrwać lata na brudzie lub powierzchniach i jest odporny na środki dezynfekcyjne, formaldehyd, promieniowanie i spalanie w temperaturze 600°C (1100°F).

READ  Okręt podwodny zaginął podczas rejsu do wraku Titanica z 5 mężczyznami; Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak amerykańska firma biotechnologiczna Ginkgo Bioworks ostrzegła, że ​​w 2050 r. choroby przenoszone ze zwierząt na ludzi mogą zabić 12 razy więcej ludzi niż w 2020 r.

Instytut stwierdził, że epidemie chorób odzwierzęcych, zwane efektami ubocznymi, mogą w przyszłości stać się częstsze z powodu zmiany klimatu i wylesiania.

Z badań zespołu wynika, że ​​między 1963 a 2019 rokiem liczba infekcji rosła każdego roku o prawie 5 procent, a liczba zgonów o 9 procent.

„Jeśli te roczne tempo wzrostu się utrzyma, spodziewamy się, że analizowane patogeny spowodują w 2050 r. czterokrotnie więcej wycieków i 12 razy więcej zgonów niż w 2020 r.” – ostrzegł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *