Naukowcy po raz pierwszy uprawiają rośliny na księżycowej glebie

Kiedy NASA wysyła pliki Astronauci Artemis Wracając na powierzchnię Księżyca w nadchodzących latach, powinni być w stanie kultywować własną moc. To tylko rozwidlenie historycznego eksperymentu, w którym naukowcy wykorzystali próbki materiału powierzchni Księżyca, zwanego regolitem, aby z powodzeniem hodować rośliny na Ziemi.

Nasiona Arabidopsis thaliana, spokrewnione z gorczycą, zostały zdeponowane w małych próbkach regolitu zebranych podczas trzech różnych ekspedycji Apollo pół wieku temu.

Podczas gdy nasiona kiełkowały i rosły, nie zakwitły w pełni.

„Gleba księżycowa nie zawiera wielu składników odżywczych potrzebnych do wspierania wzrostu roślin” – powiedział Stephen Ellaro z University of Florida na konferencji prasowej w środę.

Elardo jest współautorem Arkusz prezentacji badań Opublikowany w Communications Biology czwartek, z Anną Lisą Ball i Robertem Ferrellem.

Chociaż rośliny rosły w sposób, który sugerował, że były pod wpływem stresu, nadal znalazły stosunkowo szybką drogę, z niewielką pomocą zespołu dostarczającego im światło, wodę i składniki odżywcze.

„Dwa dni później zaczęło kiełkować!” Paul, który jest również profesorem ogrodnictwa na University of Florida, Powiedział w oświadczeniu. „Wszystko wykiełkowało. Nie potrafię powiedzieć, jak bardzo byliśmy zaskoczeni! Każda roślina – czy to w próbce księżycowej, czy kontrolnej – wyglądała tak samo do około szóstego dnia”.

Pod koniec pierwszego tygodnia rośliny w regolicie wykazywały wolniejszy wzrost, karłowate korzenie i liście oraz kilka czerwonych plam. Analiza genetyczna potwierdziła później, że Zieloni byli pod wpływem stresu.

Księżycowy regolit jest bardzo drobnoziarnisty i sypki, ale nie daj się zwieść, ponieważ te ziarna są również ostre. Wdychanie pyłu księżycowego może uszkodzić płuca, a materiał nie jest szczególnie odpowiedni dla życia roślin.

„Ostatecznie chcielibyśmy wykorzystać dane dotyczące ekspresji genów, aby pomóc w poprawie reakcji na stres do poziomu, w którym rośliny – zwłaszcza rośliny uprawne – mogą rosnąć w glebie księżycowej z bardzo małym wpływem na ich zdrowie” – dodał Paul.

READ  Odkryj dziwne gatunki pszczół za pomocą psiego pyska

Ferrell mówi, że uprawa roślin na Księżycu jest kluczem do pozostania na Księżycu przez długi czas, zapewniając nie tylko żywność, ale także czyste powietrze i wodę dla astronautów i innych gości.

„Kiedy udajemy się gdzieś w kosmos, zawsze zabieramy ze sobą nasze uprawy” – powiedział Ferrell, również z University of Florida. „Pokazanie roślin, które będą rosły w księżycowej glebie, jest w rzeczywistości dużym krokiem w tym kierunku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *