Nocne niebo w tym tygodniu

W każdy poniedziałek wybieram obiekty niebieskie na półkuli północnej (środkowo-północne szerokości geograficzne) na nadchodzący tydzień, ale… Sprawdź mój główny kanał Więcej szczegółowych artykułów na temat obserwacji gwiazd, astronomii, zaćmień i nie tylko.

Nocne niebo w tym tygodniu: 11–17 grudnia 2023 r

Ostatni tydzień w roku z nowiem księżyca sprawia, że ​​jest to jeden z ostatnich tygodni, w których niebo jest wystarczająco ciemne, aby łatwo było oglądać gwiazdy. Jednak w tym tygodniu nastąpi kilka niezwykłych wydarzeń, od rzadkiego zaćmienia jasnej czerwonej gwiazdy Betelgezy po szczyt najlepszego roju meteorów w roku – Geminidów.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o obserwacjach gwiazd i nocnego nieba w tym tygodniu:

Poniedziałek, 11 grudnia: Zniknięcie Betelgezy przez asteroidę

Wysoko nad wschodnim horyzontem, około 20:17 czasu wschodniego, dziś wieczorem Niebo i teleskop, jasny czerwony olbrzym Oriona, Betelgeza, zniknie za asteroidą, co widać gołym okiem. W rzadkim przypadku, który zdarza się raz na kilka dekad, asteroida o nazwie 319 Leona przeleci przed Betelgezą i na kilka sekund zablokuje jej światło, gdy cień pada na powierzchnię Ziemi. Może spowodować zaćmienie pierścieniowe „pierścienia ognia”. Będzie jednak widoczna jedynie na wąskiej ścieżce biegnącej przez powierzchnię Ziemi od Azji po Florydę i Meksyk przez południową Europę. Szczegółowe informacje można znaleźć Tutaj I Tutaj.

Wtorek, 12 grudnia: Księżyc w nowiu

Dzisiaj o 18:32 EDT Księżyc wejdzie w nową fazę i będzie wydawał się dryfować mniej więcej pomiędzy Ziemią a Słońcem. Będzie niewidoczny, ale wkrótce po zachodzie słońca wzniesie się w niebo jako delikatny półksiężyc.

Środa, 13 grudnia: Retrogradacja Merkurego

Od dzisiaj do 1 stycznia 2024 r. Merkury będzie znajdował się w okresie wyraźnego ruchu wstecznego – podczas którego będzie sprawiał wrażenie, jakby poruszał się do tyłu na niebie. Powodem jest orbita Merkurego wokół Słońca, która jest orbitą lekko eliptyczną. W miarę zbliżania się do Ziemi podczas „gorszej koniunkcji” – obecnie – jej ruch na tle gwiazd wydaje się zwalniać. Merkury wydaje się cofać na krótko, gdy Ziemia go wyprzedza, na przykład gdy wyprzedzasz pojazd na autostradzie. To tylko kwestia perspektywy i nie ma znaczenia dla ludzi.

Środa/Czwartek, 13/14 grudnia: Szczyt roju meteorów Geminidów

Dej meteorów Geminidów osiągnie szczyt w nocy, a z półkuli północnej będzie widocznych do 150 wielobarwnych meteorów. Niezbędna jest jasna noc, a ciemne niebo pomoże. Na szczęście księżyc będzie całkowicie nieobecny. Jeszcze lepiej dla tych, którzy nie chcą wyróżniać się na zimnie późno w nocy, Bliźnięta – pozorna konstelacja źródłowa – będą wysoko na niebie, gdy zapadnie prawdziwa ciemność. W związku z tym, według Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe, „spadające gwiazdy” można zobaczyć do godziny 22:00 czasu lokalnego, gdziekolwiek się znajdujesz. Wystarczy goły wzrok, a lornetka i teleskop utrudnią zadanie.

Temat tygodnia: Obłoki Magellana

Z półkuli południowej ten tydzień jest idealny na obserwację Wielkiego i Małego Obłoku Magellana (LMC i SMC), dwóch galaktyk karłowatych krążących wokół Drogi Mlecznej odpowiednio 160 000 i 200 000 lat świetlnych od nas. Zostały nazwane na cześć Ferdynanda Magellana, portugalskiego nawigatora, który poprowadził pierwsze udane opłynięcie Ziemi w latach 1519–1522 (mimo że zmarł w drodze).

Określone godziny i daty dotyczą środkowo-północnych szerokości geograficznych. Aby uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące konkretnego miejsca, odwiedź planetaria internetowe, takie jak Stellarium I Niebo na żywo. Czeki Planeta wschodząca/zestaw planet, zachód słońca wschód słońca I Wschód/zachód księżyca Czasy, w których jesteś.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. spłacać Dla mnie strona internetowa Lub inne moje prace Tutaj.

READ  Statek kosmiczny NASA przelatuje bezpośrednio przez eksplozję na Słońcu i rejestruje materiał filmowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *