Nowy problem Apple w Chinach: ChatGPT jest tam zablokowany

Ali Song/Reuters

Mężczyzna sprawdza swój telefon w pobliżu logo Apple przed sklepem w Szanghaju w Chinach, 13 września 2023 r.

Notatka redaktora: Zapisz się na biuletyn CNN Tymczasem w Chinach, w którym dowiesz się, co musisz wiedzieć o rozwoju kraju i jego wpływie na świat.CNN

Apple liczy, że nadchodzące funkcje sztucznej inteligencji zwiększą sprzedaż iPhone’ów, szczególnie w Chinach, gdzie popyt jest niewielki. Ale jest pewien haczyk: ChatGPT – który wkrótce zostanie zintegrowany z Siri – jest zakazany w Chinach.

W prezentacji na początku tego miesiąca Apple ogłosił (Wielbłąd) zaprezentowała własną technologię o nazwie Apple Intelligence, która wspiera nową, atrakcyjną sztuczną inteligencję Cechy A. ogłosił Współpraca z OpenAI Aby korzystać z narzędzia wirusowego ChatGPT również w ograniczonych ilościach. (Kiedy Siri jest aktywowana i potrzebuje dodatkowej pomocy w odpowiedzi na zapytanie, wkroczyć może ChatGPT.)

To posunięcie sygnalizuje, że Apple próbuje przyspieszyć rozwój najnowszych technologii w czasie, gdy rywale technologiczni, tacy jak Microsoft, Google, Meta i Samsung, odnaleźli swoje siły w sztucznej inteligencji. stopa. Umowa z OpenAI może pomóc Apple wypełnić tę lukę.

Ale Chiny Jest to jeden z pierwszych krajów na świecie, który reguluje technologię generatywnej sztucznej inteligencji, która napędza te popularne usługi. W sierpniu działalność rozpoczęła Chińska Administracja Cyberprzestrzeni, największy w kraju organ monitorujący internet Nowe wytyczne Dla przemysłu, wymaganie od firm uzyskania zgody przed publikacją. organizacja I zgodził się Według stanu na marzec ponad 100 modeli AI, wszystkie od chińskich firm.

według raport Apple szuka chińskiej firmy zajmującej się sztuczną inteligencją, z którą mogłaby współpracować przed spodziewaną premierą iPhone’a we wrześniu, ale nie osiągnęło jeszcze porozumienia, podał w czwartek „Wall Street Journal”.

Apple nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Potrzeba znalezienia partnera – i to szybko – pojawia się w czasie, gdy sprzedaż smartfonów Apple rośnie Wylądował według firmy badawczej IDC, która w pierwszym kwartale tego roku wyniosła aż 10%, głównie z powodu ostrego spadku sprzedaży iPhone’a w Chinach. Firma straciła dynamikę w Chinach, gdzie nacjonalizm, trudna gospodarka i rosnąca konkurencja wpłynęły na sprzedaż. Chiny to drugi co do wielkości rynek firmy.

READ  Przecieki na temat projektów Samsunga Galaxy Z Flip 6 i Fold 6 poprzez oficjalne zdjęcia etui

Ograniczenia nowych narzędzi sztucznej inteligencji nie mogą ograniczać się do Chin. W oświadczeniu przesłanym do CNN po opublikowaniu tego artykułu Apple stwierdził, że jest „bardzo podekscytowany” udostępnieniem tych funkcji klientom na całym świecie, ale stoi także przed wyzwaniami regulacyjnymi w Unii Europejskiej.

Firma stwierdziła, że ​​nie wierzy, że będzie w stanie w tym roku wdrożyć funkcje sztucznej inteligencji w Europie.

„Ze względu na niepewność regulacyjną spowodowaną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA) nie wierzymy, że będziemy w stanie udostępnić naszym użytkownikom w UE trzy z tych funkcji – iPhone Mirroring, ulepszenia udostępniania ekranu SharePlay i Apple Intelligence. Rzecznik spółki poinformował w tegorocznym oświadczeniu.

„W szczególności obawiamy się, że wymagania DMA dotyczące interoperacyjności mogą zmusić nas do naruszenia integralności naszych produktów w sposób zagrażający prywatności użytkowników i bezpieczeństwu danych” – dodał. „Jesteśmy zaangażowani we współpracę z Komisją Europejską w celu znalezienia rozwiązania, które umożliwi nam oferowanie tych funkcji naszym klientom w UE bez narażania ich bezpieczeństwa”.

Według Counterpoint Research w Chinach obawy związane ze sprzedażą iPhone’a nadal rosną, ponieważ wzrost sprzedaży smartfonów chińskiego producenta smartfonów Huawei osiągnął w pierwszym kwartale 70%.

Dodała, że ​​jeśli do jesieni nie zostanie znalezione rozwiązanie, chińscy konsumenci mogą wyczuć zmianę i zdecydować się poczekać, aż będą mogli w pełni korzystać ze sztucznej inteligencji w Apple.

„Apple najprawdopodobniej będzie szukać lokalnego partnera w Chinach, a nie OpenAI, po prostu dlatego, że musi” – powiedziała Nabila Popal, starszy dyrektor w firmie badawczej IDC. „Chińscy konsumenci tak Oczekują, że ich telefony premium będą wyposażone w najnowszą funkcjonalność sztucznej inteligencji i mogą nie chcieć wydawać więcej niż 1000 dolarów na sprzęt, który ją oferuje. Nie masz wszystkich bajerów i ciekawostek związanych ze sztuczną inteligencją.

„Prawdziwy rozwój Apple w Chinach nastąpi w dłuższej perspektywie, w miarę ewolucji Apple Intelligence w celu dostarczania większej liczby przypadków użycia, rozszerzania obsługi języków poza angielskim i kiedy Siri będzie mogła wykorzystać inne lokalne modele sztucznej inteligencji, aby zapewnić… funkcjonalność podobną do ChatGPT”.

READ  Nie ma USB-C! Bezportowy iPhone 15: Apple upuszcza pięć kluczowych wskazówek na żywo, zanim zabije port ładowania!

Tymczasem niektóre firmy zajmujące się sztuczną inteligencją w Chinach i tak mogą lepiej nadawać się do docierania do konsumentów, na przykład oferując więcej lokalnych akcentów niż obecnie w zagranicznych modelach sztucznej inteligencji, zauważył Rhys Hayden, analityk w ABI Research.

Apple nie byłby pierwszą zagraniczną firmą współpracującą z chińską administracją cyberprzestrzeni w zakresie sztucznej inteligencji i smartfonów. W styczniu Samsung nawiązał współpracę z chińskim gigantem technologicznym Baidu.Bedo), aby wykorzystać swój model sztucznej inteligencji do wspomagania usług tłumaczeniowych. Współpracuje z inną firmą zajmującą się sztuczną inteligencją, Meitu, w zakresie narzędzi do edycji zdjęć. W innych częściach świata Samsung korzysta z własnej technologii sztucznej inteligencji, wspólnie z technologią Google (Google) Model Gemini AI, który również jest zakazany w Chinach.

Jednak według Counterpoint Research Samsung reprezentuje mniej niż 1% całego rynku w Chinach.

Chociaż zegar tyka, aby Apple nawiązał współpracę przed jesienną premierą oprogramowania, Jeff Feldhack, dyrektor ds. badań w Counterpoint, uważa, że ​​Apple będzie w stanie sfinalizować transakcję na czas.

„Apple powinno być w stanie bardzo szybko nawiązać partnerstwo, ponieważ ma silną globalną bazę instalacyjną, a współpraca z nimi będzie perełką dla tych firm” – powiedział, zauważając, że wkrótce zyska pozycję silnego gracza w dziedzinie sztucznej inteligencji na rynku kraj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *