Nr 1 Ashleigh Barty, tylko 25 lat, wycofał się z gry w tenisa

Na czele w swoim sporcie Ashleigh Barty wycofała się z tenisa.

W oszałamiającym posunięciu Barty, zawodniczka numer 1 w rankingu kobiet, która wygrała najważniejsze mistrzostwa swojego kraju, Australian Open, ogłosiła w styczniu, w środę, że odchodzi z tenisa na inne zajęcia.

Barty, która w przyszłym miesiącu kończy 26 lat, opublikowała film na Instagramie, w którym ogłosił swoją decyzję w rozmowie ze swoim rodakiem Caseyem Delacqua, emerytowanym graczem, jednym z jej najlepszych przyjaciół i byłym partnerem. Barty powiedziała, że ​​zorganizuje również konferencję prasową.

„Trudno powiedzieć, ale jestem bardzo szczęśliwy i całkowicie przygotowany” – powiedział Barty. „I wiem, że teraz w moim sercu dla mnie jako osoby, to prawda”.

Dodała: „Jestem bardzo wdzięczna za wszystko, co dał mi tenis – dał mi wszystkie moje marzenia i więcej – ale wiem, że teraz jest czas, aby odpuścić i gonić inne marzenia i odłożyć rakiety”.

To był trzeci raz, kiedy Barty odszedł z profesjonalnego tenisa, ale to był pierwszy raz, kiedy ogłosiła przejście na emeryturę. W 2014 roku, w wieku 17 lat, kiedy była już jedną z najlepszych dwójek w sporcie, zrobiła sobie bezterminową przerwę w trasie, powołując się na stres związany z wczesnymi sukcesami. Podczas 17-miesięcznej przerwy grała zawodowo w krykieta, ale wróciła do tenisa na początku 2016 roku i zaczęła wspinać się na szczyt.

Barty zrobił sobie również 11-miesięczną przerwę w trasie na początku pandemii, pozostając w Australii, zamiast podróżować na turnieje za granicą, nawet po pięciomiesięcznej przerwie w trasie, która zakończyła się w sierpniu 2020 r.

Ale ogłoszenie jej nagłej emerytury, która nadeszła wraz z powrotem w Tourze i po jej ostatnim zwycięstwie w Melbourne, jest wyraźnie decyzją, którą studiowała dogłębnie iz pozycji siły.

„Nastąpiła zmiana w moim spojrzeniu na drugą fazę mojej kariery, kiedy moje szczęście nie zależało od wyników, a moim sukcesem jest świadomość, że dałem absolutnie wszystko, co mogłem zrobić” – powiedział Barty Dellacqua. „Jestem zadowolony. Jestem szczęśliwy.”

READ  Harmonogram Mistrzostw Świata 2022 — 1/8 finału, kalendarz, harmonogram meczów, wsporniki

„Wiem, ile pracy potrzeba, aby wydobyć z ciebie to, co najlepsze”, powiedziała, dodając później: „Nie mam już tego we mnie. Nie mam fizycznego popędu, emocjonalnego pragnienia i wszystkiego trzeba już stawiać sobie wyzwania na najwyższym poziomie i myślę, że po prostu wiem, że absolutnie wydałem”.

Jest pierwszą kobietą, która przeszła na emeryturę na szczyt rankingu singli od czasu niespodziewanie belgijskiej gwiazdy Justine Henin. Zapowiedziała przejście na emeryturę w maju 2008 r.. Henin, podobnie jak Barty, miał zaledwie 25 lat i był aktualnym mistrzem w dwóch turniejach wielkoszlemowych: French Open i US Open w przypadku Henina. Henin później wróciła na trasę koncertową w 2010 roku, chociaż nigdy nie zdobyła kolejnego ważnego tytułu.

Jeśli Barty będzie się trzymać swojej decyzji, będzie pierwszą kobietą, która odejdzie na emeryturę po zdobyciu tytułu Grand Slam w singlu od czasu Pete’a Samprasa, amerykańskiego gwiazdora, który nie grał w żadną grę po wygraniu US Open w 2002 roku, prawie rok później ogłosił, że odchodzi na emeryturę .

Barty zdobyła w swojej karierze 15 tytułów singlowych, w tym trzy w turniejach wielkoszlemowych: wygrała French Open w 2019 roku, Wimbledon w 2021 roku i tegoroczny Australian Open.

Barty powiedziała, że ​​wygrana w Wimbledonie, od dawna uważana za największe osiągnięcie australijskich tenisistek z bliskimi związkami ich kraju z Wielką Brytanią, zmieniła jej spojrzenie na karierę. Zwycięstwo w Australian Open dało jej koniec historii.

„Możliwość wygrania Wimbledonu, który jest moim marzeniem, moim jedynym prawdziwym marzeniem, którego pragnęłam w tenisie, naprawdę zmieniła moją perspektywę”, powiedziała, dodając: „I była mała część mnie, która nie była w pełni usatysfakcjonowana, nie w pełni spełnione. Potem pojawiły się wyzwania Australian Open i myślę, że to dla mnie najlepszy sposób. Mój doskonały sposób na uczczenie tej niesamowitej podróży, która była moją karierą tenisową.

READ  App State otwiera rok 2023 mocnym zwycięstwem u siebie

Barty kontynuował: „Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy dla tego pięknego sportu, jakim jest tenis i jestem z tego naprawdę zadowolony. I to jest mój sukces. Wiem, że ludzie mogą tego nie rozumieć i to jest w porządku. Ponieważ wiem, że dla mnie Ash to Barty ma wiele marzeń, za którymi chce gonić, które nie muszą obejmować podróżowania po świecie, przebywania z dala od rodziny, przebywania z dala od domu, czyli miejsca, w którym zawsze chciałem być.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *