Oczekuje się, że wielka ława przysięgłych w Nowym Jorku badająca Trumpa pęknie przez większą część kwietnia, mówi źródło

Nowy Jork (CNN) Wielka ława przysięgłych na Manhattanie prowadzi dochodzenie w sprawie utajnionych pieniędzy z udziałem byłego prezydenta Donalda Trumpa Według źródła zaznajomionego z tą sprawą, obecnie ma zostać przerwane po 5 kwietnia i wznowione później w tym miesiącu.

Jeśli wielka ława przysięgłych nie rozpatrzy ponownie sprawy przez kilka tygodni, perspektywa postawienia w stan oskarżenia byłego prezydenta po raz pierwszy w historii Ameryki będzie się wahać. Trump błędnie przewidział aresztowanie w zeszłym tygodniu w związku z doniesieniami prasowymi o ustaleniach dotyczących bezpieczeństwa podczas postępowania w sprawie impeachmentu.

Jest świeże Ankieta Uniwersytetu Quinnipiac 55% Amerykanów uważa zarzuty wobec Trumpa za co najmniej dość poważne.

Zaplanowana przerwa w związku z nadchodzącymi świętami religijnymi i wiosenną przerwą w miejskich szkołach publicznych została zaplanowana przed sześciomiesięczną ławą przysięgłych śledczych.

Źródło powiedziało, że wielka ława przysięgłych nie powinna badać sprawy Trumpa w czwartek ani w przyszłym tygodniu, kiedy rozpatruje inne sprawy.

Postępowania wielkiej ławy przysięgłych są poufne, a prokuratorzy mogą w każdej chwili zmienić plany składu orzekającego.

Wydawało się, że dochodzenie prokuratora okręgowego Manhattanu Alvina Brocka w sprawie Trumpa zbliża się do końca na początku tego miesiąca.

Następnie zeznawało dwóch kolejnych świadków, w tym adwokat Robert Costello, który występował w imieniu Trumpa. W poniedziałek wielka ława przysięgłych wysłuchała zeznań Davida Beckera, byłego prezesa wydawcy National Enquirer, który odegrał kluczową rolę w cichych płatnościach.

Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie prowadzi dochodzenie w sprawie ówczesnego prawnika i naprawiacza Trumpa, Michaela Cohena, w sprawie płatności dokonanych na rzecz gwiazdy filmów dla dorosłych, Stormi Daniels, przed wyborami w 2016 r., aby zamilknąć na temat romansu dekadę wcześniej. Trump zaprzeczył tej sprawie.

Sprawa nowojorska jest jednym z kilku śledztw, które mogą przysporzyć Trumpowi problemów prawnych. W Waszyngtonie specjalny doradca Jack Smith prowadzi śledztwo w sprawie ataku z 6 stycznia na Kapitol Stanów Zjednoczonych i obchodzenia się z tajnymi dokumentami w kurorcie Mar-a-Lago należącym do Trumpa. W Georgii prokurator okręgowy hrabstwa Fulton, Fannie Willis, bada próby zmiany wyborów stanowych w 2020 roku.

READ  Inflacja w strefie euro osiągnęła kolejny rekord w związku ze wzrostem cen żywności i energii

Rzecznik praskiego biura nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Większość Amerykanów nazywa zarzuty dotyczące śledztwa w sprawie pieniędzy przeciwko Trumpowi jako poważne, wynika z nowego sondażu Quinnipiac

Większość Amerykanów postrzega zarzuty wobec Trumpa jako co najmniej dość poważne (55%), Wyniki nowej ankiety Uniwersytetu QuinnipiacW tym 32% określiło zarzuty jako zbyt poważne.

Większość twierdzi również, że wierzy, że sprawa przeciwko niemu była motywowana głównie polityką (62%), a nie prawem.

29% opinii publicznej stwierdziło, że Trump był uczciwy, a 64% stwierdziło, że nie.

Większość, 57%, twierdzi, że jeśli Trumpowi zostaną postawione zarzuty karne w jednym z dochodzeń, przed którymi stoi, powinno to zdyskwalifikować go z kolejnego kandydowania na prezydenta, a 38% twierdzi, że zarzuty karne nie powinny go dyskwalifikować.

Republikanie stoją po stronie Trumpa w sprawie ryzyka prawnego.

Trzy czwarte (75%) republikanów twierdzi, że zarzuty karne nie powinny dyskwalifikować Trumpa z prezydentury, a 76% twierdzi, że zarzuty stawiane Trumpowi w sprawie dotyczącej cichych pieniędzy nie są zbyt poważne lub nie są poważne. Podobne 73% Republikanów twierdzi, że wpływ Trumpa na GOP jako całość był bardziej pozytywny niż negatywny.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *