Papież Franciszek odwiedza Kanadę, aby przeprosić za znęcanie się nad rdzenną ludnością w katolickich szkołach z internatem

Watykan określił tę podróż jako „pielgrzymkę pokutną”, a papież zostanie powitany w Edmonton w niedzielę przez premiera Justina Trudeau i gubernatora generalnego Kanady Marie Simon.

Podczas pobytu w kraju spotka się z grupami aborygeńskimi i zmierzy się ze skandalem nadużywania i wymazywania kultury aborygeńskiej w szkołach z internatem w kraju.

Rdzenni przywódcy od dawna domagali się papieskich przeprosin za szkody wyrządzone dzieciom aborygeńskim od dziesięcioleci. ostatni rok, Setki nieoznakowanych grobów Odkryto je na terenie dawnych szkół mieszkalnych w Kolumbii Brytyjskiej i Saskatchewan.

Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania poinformowała, że ​​ponad 4000 aborygeńskich dzieci zmarło z powodu zaniedbania lub wykorzystywania w szkołach z internatem, z których wiele było prowadzonych przez Kościół katolicki.

W kwietniu Papież powiedział rdzennym przywódcom w Watykanie, że czuł się „smutny i wstydliwy z powodu roli, jaką odegrało wielu katolików, zwłaszcza tych z obowiązkami edukacyjnymi, we wszystkich tych sprawach, które cię spotkały, w nadużyciach, jakie masz. cierpiał i w braku szacunku dla twojej tożsamości, twojej kultury, a nawet twojej duchowości”.

Podczas podróży Papież uda się także do Quebecu i Iqaluit, stolicy kanadyjskiej prowincji Nunavut. W wizycie towarzyszyć mu będą dwaj kardynałowie kanadyjscy, kardynał Mark Ole i kardynał Michael Czerny.

85-letni Francis miał odwołaną wycieczkę do Afryki na początku tego miesiąca z powodu problemów z kolanem.

W rozmowie z Reuters powiedział, że nadal zamierza odwiedzić Rosja W następstwie inwazji tego kraju na Ukrainę krytykowano go za przedkładanie tego celu nad Ukrainę i za częściowe obwinianie NATO za rosyjską inwazję.

„Chciałbym jechać, możliwe, że mogę pojechać na Ukrainę. Pierwszą rzeczą jest jechać do Rosji, aby spróbować pomóc, ale chciałbym pojechać do obu stolic” – powiedział Francis.

W czerwcowym wywiadzie dla włoskiej gazety La Stampa, Franciszek powiedział, że wojna „mogła być w jakiś sposób albo prowokacją, albo nie została powstrzymana”.

READ  Philip Scofield przyznaje się do kłamstwa na temat relacji z młodszym pracownikiem ITV

Papież Franciszek powiedział, że przed rosyjską inwazją na Ukrainę spotkał „głową państwa”, która była „bardzo zaniepokojona tym, jak będzie działać NATO”.

Hada Messia z CNN i Radina Jegova przyczyniły się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *