Papież uzurpuje sobie rosyjskie „okrucieństwo” na Ukrainie, mówi, że inwazja narusza prawa narodu”

Papież Franciszek przemawia do ludzi przybywających na cotygodniową audiencję generalną w Watykanie, 8 czerwca 2022 r. REUTERS / Guglielmo Mangiaban

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Papież chwali Ukraińców za „heroiczny” opór
  • Mówi, że wojny nie należy patrzeć z czarno-białej perspektywy
  • Zastanów się nad spotkaniem z szefem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyrylem we wrześniu

RZYM (Reuters) – Papież Franciszek zadał Rosji nową serię ciężkich ciosów w związku z jej działaniami na Ukrainie, mówiąc, że jej siły były brutalne, bezwzględne i zaciekłe, a inwazja naruszyła prawo kraju do samostanowienia.

W transkrypcie rozmowy, którą odbył w zeszłym miesiącu z jezuickimi redaktorami medialnymi i opublikowanym we wtorek, pochwalił „odważnych” Ukraińców za walkę o przetrwanie, ale powiedział też, że sytuacja nie jest czarno-biała i że wojna jest „może jakoś prowokacja.”

Potępiając „zaciekłość i brutalność sił rosyjskich, nie możemy zapominać o prawdziwych problemach, jeśli mamy je rozwiązać”, powiedział Francis, włączając przemysł zbrojeniowy do czynników, które stanowią zachętę do wojny.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W jednym z tekstów powiedział: „Prawdą jest również to, że Rosjanie wierzyli, że za tydzień wszystko się skończy. Ale przeliczyli się. Stanęli w obliczu odważnych ludzi, ludzi walczących o przetrwanie z historią walki”. Rozmowa opublikowana przez jezuickie czasopismo „Civilta Cattolica”.

„To nas porusza: widzieć taki heroizm. Bardzo chciałbym podkreślić ten punkt, bohaterstwo narodu ukraińskiego. Na naszych oczach mamy stan wojny światowej, globalne interesy, sprzedaż broni, przejęcie geopolityczne, które to męczeństwo bohaterskiego ludu”.

Odrębnie, w przesłaniu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Ubogich Kościoła rzymskokatolickiego, Franciszek ubolewał nad dodaniem Ukrainy do listy wojen regionalnych.

„Ale sytuacja tutaj jest bardziej skomplikowana z powodu bezpośredniej interwencji” „supermocarstwa” w celu narzucenia swojej woli z naruszeniem zasady samostanowienia narodów, powiedział.

READ  Aktualizacje na żywo Rosja-Ukraina: Co najmniej 39 zabitych, 87 rannych w ataku na ukraiński dworzec kolejowy

„Nie pro Putina”

W rozmowie z jezuickim redaktorem Franciszek powiedział, że kilka miesięcy przed wysłaniem swoich sił na Ukrainę przez prezydenta Władimira Putina papież spotkał się z głową państwa, która wyraziła zaniepokojenie, że NATO „szczeka do drzwi Rosji” w sposób, który może doprowadzić do wojny.

Wtedy Franciszek powiedział własnymi słowami: „Nie widzimy pełnego dramatu rozwijającego się za tą wojną, która w jakiś sposób mogła być albo prowokacyjna, albo nie została powstrzymana”.

Zadając sobie pytanie retoryczne, czy to czyni go „pro-Putinem”, powiedział: „Nie, nie jestem. Byłoby uproszczeniem i błędem powiedzieć coś takiego”.

Francis zauważył również „brutalne” użycie przez Rosję najemników czeczeńskich i syryjskich na Ukrainie.

Rosja opisuje swoje działania na Ukrainie jako „specjalną operację” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę jej przed faszystami. Ukraina i Zachód twierdzą, że faszystowskie zarzuty są bezpodstawne, a wojna jest nieuzasadnionym aktem agresji.

Francis powiedział, że ma nadzieję spotkać się z rosyjskim patriarchą prawosławnym Cyrylem na spotkaniu międzywyznaniowym w Kazachstanie we wrześniu. Mieli się spotkać w Jerozolimie w czerwcu, ale ta podróż została odwołana z powodu wojny.

Cyryl, bliski Putinowi, w pełni poparł wojnę na Ukrainie. Franciszek powiedział w zeszłym miesiącu, że Cyryl nie może zostać „ministrantem Putina”, wywołując oburzenie rosyjskiego Kościoła prawosławnego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Franceski Pescionieri. Montaż przez Garetha Jonesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.