Pekin rozważa opóźnienie zatwierdzenia wartej 69 miliardów dolarów transakcji Broadcom-VMware

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Pekin rozważa wstrzymanie wartego 69 miliardów dolarów przejęcia przez amerykański producenta chipów Broadcom firmy VMware zajmującej się oprogramowaniem chmurowym – posunięcie to nastąpi wkrótce po zaostrzeniu przez Waszyngton przepisów blokujących dostęp Chin do półprzewodników o wysokiej wydajności.

Chińska Państwowa Administracja ds. Regulacji Rynku nie podpisała się pod wielką transakcją ogłoszoną w maju 2022 r. i prawdopodobnie opóźni zatwierdzenie transakcji, zwłaszcza po ujawnieniu we wtorek w Waszyngtonie zaostrzonych zasad kontroli chipów, o czym trzy osoby zaznajomiły się z tą transakcją sprawa powiedziała.

Dwie osoby stwierdziły, że chińskie zezwolenia na fuzje i przejęcia dla amerykańskich spółek wymagają obecnie dodatkowych konsultacji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Radą Państwa.

„Ich udział zwiększa polityczny charakter procesu” – stwierdziła jedna z osób.

Akcje VMware spadły w czwartek na giełdzie w Nowym Jorku o około 9 procent, osiągając cenę 150,31 dolarów. Akcje Broadcomu spadły o około 2 procent.

„W piątek ubiegłego tygodnia prawdopodobieństwo sukcesu tej akcji wynosiło ponad 90 procent, a teraz notowania przypominają rzut monetą” – powiedział jeden z inwestorów wyższego szczebla w funduszu hedgingowym.

Państwowa Administracja ds. Regulacji Rynku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rada Państwa nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Broadcom stwierdził w oświadczeniu, że nie ma przeszkód prawnych dla sfinalizowania transakcji w Stanach Zjednoczonych, chociaż otrzymał zgody organów regulacyjnych w dziewięciu jurysdykcjach i dokonuje postępów w składaniu wniosków na całym świecie. Grupa podała, że ​​spodziewa się sfinalizować transakcję w roku finansowym, który kończy się w tym miesiącu. „Nadal oczekujemy, że transakcja zostanie sfinalizowana 30 października 2023 r.” – oznajmiło VMware.

Komisja ds. Sprawiedliwego Handlu w Korei Południowej to kolejny organ regulacyjny, który jeszcze nie zatwierdził transakcji. Rzecznik FTC powiedział, że przegląd przeprowadzono w środę, a decyzja zostanie prawdopodobnie wydana w przyszłym tygodniu.

READ  Przychody z iPhone'a mogą być „znacząco niższe” w związku z zawirowaniami w Chinach

Konieczność przejścia przez proces przeglądu umowy z Chinami stawia grupę półprzewodników w środku rosnących napięć między Waszyngtonem a Pekinem.

W tym roku chińscy urzędnicy bezpieczeństwa państwa dokonali nalotów na biura amerykańskich firm konsultingowych, takich jak Bain & Company i Mintz Group. Władze zakazały także zakupu niektórych chipów od amerykańskiego producenta półprzewodników Micron Technology.

Jeśli Pekin zablokuje fuzję Broadcom z VMware, będzie to drugi raz w ciągu pięciu lat, gdy ambicje tej grupy technologicznej w zakresie zawierania transakcji zostaną ograniczone z powodu napięć między USA i Chinami.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump zablokował złożoną przez Broadcom ofertę o wartości 142 miliardów dolarów na producenta chipów Qualcomm, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym związane z zakupem wiodącego amerykańskiego producenta półprzewodników przez ówczesną firmę z Singapuru.

Następnie Broadcom przeniósł swoją siedzibę do Stanów Zjednoczonych.

Chińscy urzędnicy ściśle monitorują wszelkie transakcje dotyczące amerykańskich zestawów chipów. Gigant półprzewodników Intel w sierpniu odwołał przejęcie izraelskiego producenta chipów Tower Semiconductor za 5,4 miliarda dolarów po tym, jak nie uzyskał zgody organów regulacyjnych w Chinach przed narzuconym przez siebie terminem zamknięcia transakcji.

„Chiński organ antymonopolowy rzadko formalnie blokuje fuzje, zwłaszcza jeśli inne główne jurysdykcje już je zatwierdziły” – powiedział chiński ekspert ds. prawa antymonopolowego, który prosił o zachowanie anonimowości.

„Jeśli władze nie chcą zatwierdzić transakcji, wolą wielokrotnie przedłużać proces przeglądu, aż obie strony stracą cierpliwość i się poddadzą”.

Broadcom z siedzibą w San Jose wielokrotnie odmawiał dyskusji na temat tego, czy zakup VMware wymagałby zgody chińskich organów antymonopolowych. Jednakże transakcje pomiędzy dużymi międzynarodowymi firmami, których uczestnicy generują w Chinach przychody przekraczające 400 milionów RMB (55 milionów dolarów), muszą zostać przedłożone Państwowej Administracji ds. Regulacji Rynku w celu uzyskania zgody organów antymonopolowych.

READ  W jaki sposób spłata pożyczki studenckiej może pomóc w oszczędzaniu na emeryturę

W ostatnim roku finansowym Broadcom około jedna trzecia z 33 miliardów dolarów przychodów firmy pochodziła z dostaw do Chin. Firma VMware nie raportuje przychodów w Chinach, ale kadra kierownicza stwierdziła, że ​​jej działalność w tym kraju jest „silna”.

Dodatkowe raporty Tima Bradshawa i Arasha Masoudiego w Londynie oraz Nian Liu w Pekinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *