Pelosi spotyka prezydenta Tajwanu: najnowsze wiadomości

Protestujący za i przeciw wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie zebrali się we wtorek wieczorem przed Grand Hyatt, gdzie przebywa podczas swojej wizyty.

TAIPEI, Tajwan – We wtorek media i tłumy zgromadziły się na lotnisku w Tajpej, aby obejrzeć przybycie przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, najwyższej rangą przedstawicielki amerykańskiej, która od 25 lat odwiedza Tajwan.

Huang Zhaoyuan, 53-letni właściciel firmy, monitorował obszar w pobliżu lotniska Songshan, aby obserwować lądowanie samolotu pani Pelosi, opisując wizytę rzecznika jako „moment historyczny”.

„Jestem bardzo podekscytowany, że mogę ją dzisiaj odwiedzić, ponieważ jest to przykład, który pokazuje, że Stany Zjednoczone nie muszą dyskutować z Chińską Partią Komunistyczną, mogą tu przyjechać, jeśli chcą, i każdy, kogo zaprosi Tajwan, może tu przyjechać” Pani Huang powiedziała, używając akronimu od KPCh. „Ten incydent świadczy o niezależności Tajwanu”.

32-letni Henry Chang, filmowiec, który był na lotnisku, by być świadkiem lądowania pani Pelosi, był zachwycony nowością w postaci przybycia wysokiej rangi amerykańskiego prawodawcy.

„Czułem się, jakbym złapał rzadkiego Pokemona” – powiedział.

Powiedział, że nie obawia się, że wizyta może doprowadzić do konfliktu zbrojnego. „Czuję, że wojna po prostu nie może się wydarzyć – wszyscy będą sobie radzić ze swoim życiem” – powiedział.

Film dostarczony przez tybetańskiego aktywistę, Taszi Tseringa, pokazał ludzi zbierających się we wtorek wieczorem przed hotelem Grand Hyatt Taipei, gdzie Pelosi miał spędzić noc. Część z nich trzymała transparenty z napisami „Tajwan witają przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi”, „Tajwan pomaga” i „Tajwan – Chiny”.

Na zewnątrz hotelu dziesiątki pro-zjednoczonych ludzi z Chinami protestowało przeciwko wizycie Pelosi: niektórzy domagali się, aby „wydostała się z Tajwanu”, a niektórzy nosili transparenty potępiające ją.

„Jestem zgorzkniały, gdy obserwowałem, jak Pelosi spada” – powiedział Sam Lane, człowiek z tłumu, który jest właścicielem firmy recyklingowej. „To smutne widzieć rosnące napięcia w cieśninie, ale jestem również podekscytowany, widząc, że nasze ponowne zjednoczenie z Chinami staje się bardziej osiągalne”.

READ  William, Kate, Harry i Meghan stawiają firmę ponad swoimi różnicami | Królowa Elżbieta II

„Nie chcę wojny, ale obecne stosunki w cieśninie osiągnęły kolejny etap” – dodał 50-letni Lin.

przypisane mu…Amy Chang Shen/The New York Times

W przeciwieństwie do protestów, w centralnej dzielnicy biznesowej stolicy, Taipei 101 – niegdyś najwyższy budynek na świecie i główny punkt orientacyjny na panoramie miasta – rozświetliły się wiadomościami witającymi panią Pelosi.

Na Tajwanie wielu jest przyzwyczajonych do gróźb ze strony Chin, które twierdzą, że wyspa jest ich terytorium. Konflikt między Waszyngtonem a Pekinem w związku z podróżą rzecznika spotkał się z niewielką uwagą przed wtorkiem. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen milczał na kilka dni przed przyjazdem pani Pelosi, chociaż jej bliscy doradcy polityczni powiedzieli, że z zadowoleniem przyjmą wizyty urzędników amerykańskich.

Odnosząc się do liczby osób zmęczonych Tajwanem Zagrożenia ChinAlexander Huang, wysoki rangą urzędnik przyjaznego Chinom Kuomintangu, powiedział, że z zadowoleniem przyjmie wizytę pani Pelosi i że na wyspie czeka na nią „bogaty” harmonogram.

Według tajwańskiego prawodawcy i lokalnego urzędnika, podczas swojej wizyty pani Pelosi ma odwiedzić tajwańską legislaturę i spotkać się z prezydentem Tsai Ing-wen. Zaplanowana jest również udział w bankiecie w pensjonacie w Tajpej i wizyta w Narodowym Muzeum Praw Człowieka.

Pan Huang powiedział, że proste podejście do wizyty odzwierciedla planowanie mające na celu uniknięcie pogorszenia i tak już napiętej sytuacji w Chinach.

„Nie składali żadnego oświadczenia wobec świata zewnętrznego, starali się nie antagonizować drugiej strony i robili wszystko, aby sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej nie była tak napięta” – powiedział.

Powiedział, że jest bardzo zaniepokojony reakcją wojskową Chin kontynentalnych – w szczególności tym, co Chiny mogą zrobić po odejściu Pelosi. Powiedział, że Chiny mogą podjąć kroki w celu odizolowania Tajwanu na arenie międzynarodowej. W ostatnich latach Chiny przyciągnęły wiele krajów, które uznają Tajwan za kraj i izolują go od głównych agencji międzynarodowych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia.

READ  Co najmniej pięć osób zginęło w trzęsieniu ziemi o sile 6,1 stopnia u wybrzeży Zatoki Iranu

We wtorek wojsko Tajwanu poinformowało, że zwiększy gotowość bojową w oczekiwaniu na możliwą reakcję Chin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *