Plemię Maca ze stanu Waszyngton usunęło poważną przeszkodę na drodze do wznowienia połowów wielorybów

Stany Zjednoczone przyznały w czwartek długoterminowe zwolnienie plemieniu Indian Maka w stanie Waszyngton, pomagając w utorowaniu drogi dla pierwszego od 1999 r. dozwolonego połowu wielorybów i przygotowując grunt pod ponowne starcia z obrońcami praw zwierząt.

Maka, plemię liczące 1500 mieszkańców zamieszkujące północno-zachodni kraniec Półwyspu Olimpijskiego, to jedyne plemię indiańskie, którego traktat wyraźnie wspomina o prawie do polowania na wieloryby. Próbując wznowić polowania na wieloryby szare, od ponad dwudziestu lat borykają się jednak ze skargami sądowymi, dochodzeniami biurokratycznymi i badaniami naukowymi.

Decyzja NOAA Fisheries przewiduje wyjątki na mocy ustawy o ochronie ssaków morskich, w przeciwnym razie zapobiegając szkodzie ssakom morskim. Pozwala plemieniu na polowanie na 25 wielorybów szarych ze wschodniej części północnego Pacyfiku przez 10 lat, z limitem od dwóch do trzech rocznie. Populacja ta liczy około 20 000 wielorybów.

Czasami odwiedza się zagrożone wieloryby szare z zachodniego Pacyfiku – pozostaje ich około 200 do 300 – a także grupę około 200 wielorybów szarych, które zwykle żerują latem i jesienią, a poluje się na nie wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża. .

Istnieją jednak pewne przeszkody. Plemiona muszą zawrzeć umowę o współpracy z agencją na mocy ustawy o dziedzictwie wielorybniczym i uzyskać pozwolenie na polowanie, które obejmuje miesięczny okres składania uwag publicznych.

Plemię Maca nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

Przewodniczący Rady Plemiennej Mekki, Timothy Green, powiedział, że jest „podekscytowany i uspokojony” decyzją, zauważając, że był to długi proces.

„To zastrzeżone prawo traktatowe, a powodem, dla którego nasi przodkowie zastrzegli to prawo, jest nasz duchowy szacunek dla oceanu i wszystkiego, co się w nim znajduje”. Green nazwał to również kwestią suwerenności żywnościowej plemion. „Będziemy to robić cedrowym kajakiem. To nie jest wymóg federalny. To nasz wybór”.

READ  Prognoza dla obszaru DC: Słoneczne i łagodne niedzielne popołudnie, w dalszym ciągu sucha pogoda

Green powiedział, że nie wyznaczono daty wydania pozwolenia, a plemię chce najpierw uzyskać zrzeczenie się. Jeśli chodzi o głośny sprzeciw końca lat 90., Greene powiedział: „Zostało to jasno określone w traktacie z Neah Bay (1855)”.

„Mamy nadzieję, że choć trochę zrozumiemy, że mamy swoje opinie i mamy swoje prawa, tak samo jak oni. Przeszliśmy przez bardzo rygorystyczny proces, aby dojść do tego punktu.

Obrońcy praw zwierząt, którzy od dawna sprzeciwiają się połowowi wielorybów, mogą zakwestionować decyzję NOAA w sądzie. DJ Schubert, starszy biolog zajmujący się dziką przyrodą w Instytucie Dobrostanu Zwierząt z siedzibą w Waszyngtonie, powiedział, że jego organizacja sprzeciwi się wydaniu pozwolenia na polowanie, ale może poczekać do wydania ostatecznych zezwoleń, zanim podejmie decyzję o wniesieniu pozwu.

Chociaż populacja wielorybów szarych na wschodnim północnym Pacyfiku wydaje się obecnie zdrowa, w ostatnich latach ulegała gwałtownym wahaniom i nikt nie wie, jak wieloryby sobie poradzą, gdy zmiany klimatyczne będą nadal wpływać na Arktykę – zauważył. Naukowcy szacują, że od 2018 r. do ubiegłego roku zmarło 40% populacji.

„W pełni szanujemy praktyki kulturowe i tradycje plemion” – powiedział Schubert. „Zasadniczo nie zgadzamy się z tym, że powinni polować na wieloryby, aby kontynuować te tradycje. Mamy nadzieję, że gdy proces decyzyjny zakończy się sukcesem, być może plemię Maka i rząd ponownie rozważą potrzebę połowów wielorybów i opowiedzą się za ochroną środowiska, a nie prześladowaniami”.

Dowody archeologiczne wskazują, że łowcy makaków w cedrowych kajakach zabijają wieloryby od czasów starożytnych, a zakończyło się to dopiero na początku XX wieku, gdy komercyjne statki wielorybnicze zdziesiątkowały populację.

Do 1994 r. populacja wielorybów szarych na wschodnim Pacyfiku wzrosła i zostały one usunięte z listy gatunków zagrożonych. Widząc szansę na przywrócenie swojego dziedzictwa, plemię ogłosiło plany wznowienia polowań.

READ  Zimowa burza uderza w środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych

Macka miesiącami szkolił się w starożytnych sposobach połowu wielorybów i otrzymał błogosławieństwo władz federalnych oraz Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej. Wypłynęli do wody w 1998 r., ale odnieśli sukces dopiero w następnym roku, kiedy wyłowili harpunem wieloryba szarego z ręcznie ciosanego czółna cedrowego. Aby złagodzić cierpienie, członek plemienia na zmotoryzowanej łodzi wsparcia zabił go karabinem o dużej mocy.

Było to pierwsze udane polowanie plemienia od 70 lat.

Polowanie wywołało protesty obrońców praw zwierząt, którzy czasami rzucali w wieloryby bomby dymne i spryskiwali ich twarze gaśnicami. Inni sterowali łodziami motorowymi między wielorybnikami a łodziami plemiennymi, aby przeszkadzać w polowaniu. Władze przejęły i aresztowały kilka statków.

Po pozwach organizacji zajmujących się prawami zwierząt 9. Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych uchylił federalne zezwolenia na programy połowów wielorybów prowadzone przez plemię. Sąd uznał, że plemię było uprawnione do zrzeczenia się prawa na mocy ustawy o ochronie ssaków morskich z 1972 r.

Jedenaście społeczności rdzennych mieszkańców Alaski w Arktyce przyznaje takie wyjątki od polowań na własne potrzeby, zezwalając im na zabijanie wielorybów grenlandzkich – mimo że są one wymienione jako zagrożone.

Plemię Makah złożyło wniosek o zwolnienie w 2005 r. Proces ten jest wielokrotnie wstrzymywany w miarę pojawiania się nowych informacji naukowych na temat zdrowia wielorybów i ich populacji.

Niektóre ara były tak sfrustrowane opóźnieniem, że w 2007 r. wyruszyły na polowanie na orki, zabijając i topiąc wieloryba szarego, który im uciekł. Zostali skazani przez sąd federalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *