Po pierwsze, cudzoziemcy opuszczają Gazę przez przejście graniczne w Rafah do Egiptu

Zaczęły się pojawiać setki zagranicznych posiadaczy paszportów i rannych osób uwięzionych w Gazie Teren rozdarty wojną A w środę po raz pierwszy od kryzysu otwarto dla nich przejście graniczne w Rafah z Egiptem 7 października Hamas atakuje Izrael. Kontrolowane przez Hamas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Gazie opublikowało listę posiadaczy zagranicznych paszportów, którzy mogą opuścić Gazę przez przejście graniczne w Rafah.

W środę co najmniej pięciu pracowników organizacji pozarządowych, którzy zostali uznani za Amerykanów, zostało zatwierdzonych do przekroczenia granicy, ale według Departamentu Stanu nie wiadomo, ilu z co najmniej 400 obywateli amerykańskich, którzy utknęli w Gazie, będzie mogło przedostać się na drugą stronę. nadchodzące dni.

Amerykanka uwięziona w Gazie powiedziała CBS News, że nie spodziewa się jeszcze przekroczyć granicy.

rafah-crossing.jpg
Setki osób utworzyły kolejkę przed wejściem do obszaru celnego na przejściu granicznym w Rafah z Egiptem 1 listopada, gdy cudzoziemcy po raz pierwszy od ataków Hamasu na Izrael 7 października zaczęli opuszczać ogarniętą wojną Strefę Gazy.

Reutera


„Dzisiaj zaczęto wypuszczać obcokrajowców, ale to nie są Amerykanie, ponieważ uważam, że nie jesteśmy tak ważni, jak nam się wydawało” – powiedziała w środę CBS News mieszkanka Utah, Susan Biseso.

Bseiso powiedział: „Ambasada amerykańska i Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie skontaktowały się z nami od czasu, gdy ostatni raz byliśmy na granicy i zostaliśmy zbombardowani cztery razy. Nie skontaktowali się z nami ani nie zrobili nic, aby nas wydostać. „

„To tak, jakby trzymali nas jako zakładników – to nie Hamas przetrzymuje nas jako zakładników – to żołnierze IDF, Egipt i Ameryka. W pewnym sensie wykorzystują nas jako ludzką tarczę”.

Na nagraniu wideo widać otwarcie bramy granicznej po palestyńskiej stronie granicy w środę rano, gdy ludzie po raz pierwszy od tego czasu zaczęli przekraczać granicę z Egiptem. wojna wydaje się. W przeszłości tędy przejeżdżały bardzo potrzebne konwoje z pomocą Egipt i Gazę Jednak nikomu jeszcze nie zezwolono na przekroczenie przejścia granicznego w Rafah.

Oczekuje się, że wyjedzie około 545 obcokrajowców z podwójnym obywatelstwem, a także dziesiątki chorych i rannych. Źródła dyplomatyczne potwierdziły CBS News, że Katar wynegocjował porozumienie między Egiptem, Izraelem i Hamasem, w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi, zezwalające na ograniczone ewakuacje ze Strefy Gazy.

Po wpuszczeniu na teren stacji wokół kiosków tranzytowych utworzyły się ogromne kolejki oczekujących na odjazd, aby sprawdzić paszporty i inne dokumenty.

Urzędnik egipski, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że w środę przez przejście Rafah do Egiptu wjechały pierwsze karetki pogotowia przewożące rannych Palestyńczyków ze Strefy Gazy.

Producent CBS News Marwan al-Ghoul poinformował wcześniej we wtorek, że wśród osób przekraczających granicę będzie co najmniej 81 osób, którym rząd egipski zezwoli na przewóz ambulansami z Rafah do Arisz w celu uzyskania pomocy medycznej.

Rafah-Crossing-Ambulances.jpg
Karetki pogotowia zaczęły przemieszczać się ze Strefy Gazy do Egiptu przez przejście graniczne w Rafah 1 listopada 2023 r.

Reutera


Obszar otaczający przejście graniczne w Rafah został zbombardowany podczas izraelskich nalotów po atakach Hamasu, w wyniku których według władz izraelskich zginęło 1400 osób, w większości cywilów. Kolejnych 240 osób zostało wziętych jako zakładników.

Według kontrolowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia Gazy część osób przeniesionych na leczenie do egipskich szpitali to ponad 15 000 rannych w odwetowych izraelskich nalotach, w których według ministerstwa zginęło ponad 8500 osób, w tym dwie trzecie kobiet i dzieci .

Tymczasem organizacja monitorująca internet Netblocks i główny palestyński operator Paltel ogłosili w środę w mediach społecznościowych, że w całej Strefie Gazy doszło do kolejnej przerwy w dostępie do Internetu.

Łączność w Gazie została przerwana na 48 godzin, kiedy Izrael ogłosił w zeszłym tygodniu rozszerzenie swoich operacji naziemnych. Paltel powiedział, że łączność została przywrócona w poniedziałek przed ostatnią awarią prądu.

READ  Rozmowy Bidena z Izraelem podkreślają podział w sprawie Iranu: Aktualizacje na żywo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *