Po pierwszym meczu Jamesa Hardena z Clippers Tyronn Lue nazywa Kawhi Leonarda „najlepszym zawodnikiem”

NOWY JORK — Poświęcenie, jakie cztery gwiazdy Los Angeles Clippers muszą ponieść, aby wspólnie zwyciężyć, ma swoje granice.

Być może nie zdawali sobie z tego sprawy lub nadal nie zdają sobie z tego sprawy, ale ich trener potrzebował około 24 minut od rozpoczęcia meczu, aby uświadomić sobie, że wśród zróżnicowanej grupy weteranów NBA w jego wyjściowym składzie to właśnie gwiazda musiała się poświęcić. najmniejsza ilość strzałów.. To Kawhi Leonard.

„To znaczy, jest najlepszym zawodnikiem, więc tak” – powiedział Lue po porażce Clippers z Knicks w pierwszym meczu Jamesa Hardena 111-97.

Clippers prowadzili w pierwszej połowie Nowy Jork 46:42, ale Leonard oddał tylko sześć strzałów. W tych samych dwóch kwartach Harden oddał pięć strzałów (wszystkie w drugiej kwarcie), Paul George oddał siedem strzałów (i sześć nie trafił), a Russell Westbrook trafił 5 z 7.

Po raz pierwszy wydawało się, że jest to równy podział wśród czterech graczy, których życiorysy osiągnięć i sławy sięgają dłużej niż broda Hardena.

Westbrook, podobnie jak Harden, jest byłym MVP NBA i wielokrotnym mistrzem strzelców. Leonard ma dwóch MVP finałów. George nie był tak odznaczony jak pozostali, ale często mówiono o nim, że ma talent do poprowadzenia zespołu.

W coachingu w dużych ligach niekoniecznie chodzi o sprawiedliwość, a w pierwszej połowie swojego pierwszego meczu z Clippers z Hardenem na pokładzie Lue przerwał tok wydarzeń, nalegając, aby piłka częściej trafiała do Leonarda. Tylko w trzeciej kwarcie Kawhi oddał dziewięć strzałów i zakończył spotkanie z najlepszymi w drużynie punktacjami (18 punktów) i próbami do kosza z gry (16).

Nie byłoby to tak zauważalne, gdyby cała drużyna Clippers nie spędziła pięciu i pół dnia pomiędzy meczem a sfinalizowaniem transakcji, rozmawiając o konieczności zaangażowania się, wykorzystania gorącej ręki i zrozumieć, że każdego wieczoru może nadejść kolej kogoś innego, aby zostać głównym strzelcem. Ponadto w tym czasie Harden dosłownie powiedział: „Nie jestem graczem systemowym, jestem systemem”, odnosząc się do czasu, jaki spędził w Filadelfii, grając jako skrzydłowy Joela Embiida pod kierunkiem Doca Riversa.

„To znaczy, że każdy musi się poświęcić, ale pomyślałem, że w grze z Kawhim moglibyśmy zaatakować trochę bardziej, wiesz, zamiast rozprzestrzeniać to w sposób, w jaki to zrobiliśmy” – wyjaśnił Lue. „Myślałem, że samo wprowadzenie go w rytm pomoże nam w ofensywie i tak się stało. Wiemy więc, że musimy zadbać o to, aby wszyscy byli zaangażowani… Myślę, że Ross i James prowadzili w lidze pod względem asyst w ostatnich czterech lub pięć lat. Są więc „w stanie zagrać, aby ustawić tych chłopaków i upewnić się, że zajmiemy właściwe pozycje. Więc nie sądzę, że będzie to w ogóle problem”.

Lue ma rację, że Harden prowadził w NBA z 76ers w zeszłym sezonie ze stratą 10,7 na mecz. Westbrook ostatni raz prowadził Unię z 11,7 asystami w 2021 roku, kiedy grał w Washington Wizards. To było dwie drużyny temu, ale sprawa jest nadal aktualna. Obaj gracze, choć dynamiczni strzelcy, spędzili dużo czasu na oddawaniu piłki w sprawne ręce swoich kolegów z drużyny.

Ściśle mówiąc, zwiększona rola Leonarda w ataku przeciwko Knicks nie pomogła Clippers, ponieważ prowadzenie w pierwszej połowie wyparowało w trzeciej kwarcie i zamieniło się w bolesną porażkę po brutalnej czwartej kwarcie, w której nikt nie grał dobrze.

Osobista średnia punktacji Leonarda przypadła na jego pierwszy sezon w Clippers, czyli w sezonie 2019/20, kiedy notował średnio 27,1 punktu. Jego dominacja w tej kwestii jest najbardziej widoczna w fazie play-off, kiedy tempo zwalnia, a Leonard może (i robi to) nadawać tempo, w jakim grają obie drużyny, ponieważ przechodzi przez niego atak. Jeśli uda mu się przetrwać cały rok w zdrowiu – a to wielka sprawa, biorąc pod uwagę jego osiągnięcia – Clippers prawdopodobnie będą w ten sposób działać po sezonie. Dlatego sensowne jest teraz praktykowanie podejścia skoncentrowanego na Leonardzie.

READ  USC zatrudnia Cliffa Kingsbury'ego jako starszego analityka ataków, według źródła: Co to oznacza dla trojanów

Być może dlatego, że Leonard zna delikatność sytuacji, w której – niezależnie od tego, co wszyscy mówią – trzeba masować ego, gdy czterech graczy kontroluje piłkę na boisku jednocześnie, powiedział później, że nie był przegrany w tej grze. W pierwszej połowie przetasowania przeciwko Knicks.

„Nie, tak będzie” – powiedział Leonard. „Mamy zawodników, którzy potrafią strzelić piłkę. Nie będę jedyny. Muszę być gotowy, gdy nadejdzie moja szansa”.

Harden i Westbrook zakończyli mecz z po 17 punktami i zanotowali 10 asyst, a Harden potrzebował tylko dziewięciu strzałów, aby osiągnąć ten punkt. George nigdy nie odnalazł rytmu i trafił 2 z 11 goli, ale miał szanse.

Zapytany, czy Harden w którymkolwiek momencie pomyślał, że musi dać Leonardowi kolejną szansę, odpowiedział: „To znaczy, oczywiście T.Lo radzi sobie z tym naprawdę dobrze.

„Ale w moim przypadku, zwłaszcza gdy jestem w pick-and-rollu, myślę po prostu o tworzeniu i tworzeniu najlepszego dostępnego strzału, cokolwiek jest otwarte” – powiedział Harden. „W moim przypadku tak naprawdę się tym nie martwię. Oczywiście, jeśli ktoś odniesie sukces w przyszłości, chcemy, aby ta osoba szła dalej. Ale jeśli nie, po prostu wybierz piłkę, zakręć nią i oddaj najlepszy dostępny strzał zespołu: „Im więcej świetnych strzałów uda nam się oddać w trakcie meczu, nie przewracając piłki, tym będziemy bardziej skuteczni. Dlatego jestem podekscytowany tą podróżą”.

Harden, „system”, może być gotowy do gry dla Clippers, ale dobrze byłoby zwracać uwagę na jego samopoczucie, jeśli będzie więcej nocy, podczas których Lue wykracza poza przebieg meczu i wprowadza piłkę do siatki ręce Leonarda, a następnie uzasadnia decyzję o przyznaniu Leonardowi tytułu MVP drużyny.

(Zdjęcie: Kawhi Leonard: Stephen Gosling/NBAE za pośrednictwem Getty Images)