Pojawiło się nagranie wideo amerykańskiego drona zestrzelonego siłą przez rosyjski myśliwiec nad Morzem CzarnymCNN

Amerykańskie dowództwo europejskie opublikowało nagranie z wtorkowego starcia amerykańskiego drona obserwacyjnego z rosyjskimi samolotami bojowymi nad Morzem Czarnym.

Nowo odtajnione wideo, które według Pentagonu trwało od 30 do 40 minut, przedstawia kluczowe momenty spotkania w powietrzu.

Film pokazuje kamerę drona MQ-9 Reaper skierowaną do tyłu w kierunku ogona oraz obracające się śmigło drona zamontowane z tyłu. Następnie pokazano zbliżający się rosyjski myśliwiec Suchoj SU-27. Gdy się zbliża, rosyjski myśliwiec przechwytuje amerykańskiego drona i zrzuca go z paliwem.

W innej części materiału rosyjski odrzutowiec wykonuje kolejny przelot. Gdy się zbliża, ponownie zrzuca paliwo. Wideo z drona zostało zakłócone, gdy rosyjski myśliwiec zderzył się z MQ-9 Reaper, uszkadzając śmigło i ostatecznie zmuszając USA do zestrzelenia drona w Morzu Czarnym. Rosja zaprzecza incydentowi.

Kiedy kamera wraca do trybu online na nagraniu, widok jest ponownie skierowany do tyłu, a śmigło jest uszkodzone w wyniku zderzenia. Z uszkodzonym śmigłem operatorzy dronów skutecznie latali samolotem jako szybowcem podczas lądowania na Morzu Czarnym, przenosząc go na wody międzynarodowe na południowy zachód od Krymu. W drodze na dół dwóch amerykańskich urzędników powiedziało CNN, że operatorzy zdalnie wyczyścili wrażliwe oprogramowanie drona, zanim wpadł do wody, zmniejszając ryzyko wpadnięcia tajnych materiałów w ręce wroga.

Koordynator komunikacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, powiedział w środę w „CNN This Morning”, że dron nie został odzyskany i że „nie ma pewności”, że Stany Zjednoczone będą w stanie go odzyskać.

Moskwa wyjaśniła, że ​​próbuje odzyskać wrak drona, a dwóch urzędników powiedziało CNN w środę, że Rosja dotarła do miejsca katastrofy MQ-9 na Morzu Czarnym. Kirby nie potwierdził doniesień o rozwoju sytuacji, ale powiedział, że Stany Zjednoczone „nie były w stanie zebrać niczego, co miałoby wartość wywiadowczą z pozostałości tego drona, niezależnie od tego, co pozostało na powierzchni wody”.

Kreml powiedział, że decyzję o odzyskaniu drona podejmie rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„To jest prerogatywa wojska. Jeśli uważają, że jest to konieczne dla naszych interesów i naszego bezpieczeństwa na Morzu Czarnym, zrobią to” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas telekonferencji.

Pieskow powiedział, że nie wie, jaką decyzję podjął resort.

Po incydencie Moskwa i Waszyngton komunikują się kanałami wojskowymi i dyplomatycznymi.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

READ  Zachodni sojusznicy różnią się w sprawie odrzutowców na Ukrainę, Rosja twierdzi, że zyskuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *