Pomimo rosnących cen gazu Amerykanie z większym optymizmem patrzą w przyszłość inflacji

Caroline Bryman/EPA-EFE/Shutterstock

Ceny benzyny w Los Angeles wzrosły do ​​najwyższego poziomu od listopada, średnio 5,43 dolara za zwykłą benzynę.


Waszyngton
CNN

Ceny gazu rosną Jak wynika z najnowszego badania zaufania konsumentów przeprowadzonego na Uniwersytecie Michigan, nie wywarło to jeszcze negatywnego wpływu na amerykańskich konsumentów, przy rosnącym optymizmie, że inflacja spada.

Z najnowszego, opublikowanego w piątek badania konsumenckiego uniwersytetu wynika, że ​​oczekiwania Amerykanów wobec… Stopy inflacji W przyszłym roku spadła do poziomu 3,1% we wrześniu, z 3,5% w poprzednim miesiącu, co stanowi „najniższy poziom od marca 2021 r. i nieco powyżej przedziału 2,3–3,0% obserwowanego w ciągu dwóch lat poprzedzających pandemię” – podaje. do Reutera. Do oświadczenia.

Z drugiej strony oczekiwania inflacyjne w ciągu najbliższych pięciu–10 lat spadły do ​​średnio 2,7%, „schodząc poniżej wąskiego przedziału 2,9–3,1% dopiero po raz drugi w ciągu ostatnich 26 miesięcy”.

To dobra wiadomość dla Rezerwy Federalnej, która uważnie monitoruje poglądy i oczekiwania Amerykanów na temat inflacji, kontynuując swoją historyczną walkę z inflacją. Amerykanie wydają się pewni, że inflacja powróci do poziomów obserwowanych w przeszłości, ale jeśli konsumenci przyzwyczają się do wyższych cen, komplikuje to zadanie Fed polegające na spowolnieniu inflacji.

„Spadek oczekiwań inflacyjnych w ciągu pięciu do dziesięciu lat… to bardzo pożądana zmiana” – napisał w notatce analityka Ian Shepherdson, główny ekonomista w Pantheon Macroeconomics. „Przez jakiś czas argumentowaliśmy, że wyraźna zmiana oczekiwań inflacyjnych w dół była spóźniona, a spadek ten stanowi duży krok w kierunku normalizacji”.

Chociaż Shepardson ostrzegł, że najnowszy odczyt jest liczbą wstępną, zauważa, że ​​„można go skorygować w ostatecznym odczycie, w miarę jak ludzie zareagują na wyższe ceny benzyny. Ale na razie wygląda to dobrze”.

Ceny gazu Są bardzo wyraźnymi wskaźnikami inflacji, a wysokie ceny łatwo psują nastroje konsumentów. Zeszłego lata nastroje spadły do ​​najniższego poziomu w historii, kiedy ceny benzyny przekroczyły 5 dolarów za galon, a inflacja osiągnęła najwyższy poziom od czterech dekad. Według AAA średnia krajowa benzyny wyniosła w piątek 3,87 dolara za galon, czyli o 7 centów więcej niż tydzień temu i 17 centów więcej niż tego samego dnia w zeszłym roku.

READ  CPSC mówi „wtyczka do gniazdka”, a nie „wtyczka do wtyczki”, proszę

Nastroje konsumentów mierzone przez Uniwersytet Michigan ogółem spadły we wrześniu w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,8 pkt., głównie za sprawą ponurego nastawienia do aktualnego stanu gospodarki. Badany wskaźnik bieżącej sytuacji gospodarczej pogorszył się z 75,7 w sierpniu do 69,8 w tym miesiącu.

Choć we wrześniu poglądy Amerykanów na temat przyszłości gospodarki nieco się poprawiły, konsumenci niekoniecznie są tak optymistyczni – i zaczynają pojawiać się obawy co do… Możliwe zamknięcie rządu.

„Krótko- i długoterminowe perspektywy warunków gospodarczych poprawiły się w tym miesiącu nieznacznie” – stwierdziła w oświadczeniu Joan Hsu, dyrektor ds. badań konsumenckich na Uniwersytecie Michigan.

„W sieci konsumenci pozostają stosunkowo niezdecydowani co do ścieżki rozwoju gospodarki” – stwierdziła. „Jak dotąd niewielu konsumentów wspomniało o potencjalnym zawieszeniu działalności rządu federalnego, ale jeśli do tego dojdzie, opinie konsumentów na temat gospodarki prawdopodobnie spadną, ponieważ miało to miejsce kilka miesięcy temu.” „Właśnie wtedy, gdy pułap zadłużenia był bliski przekroczenia” – powiedział, odnosząc się do pogorszenia nastrojów konsumentów w maju, kiedy prawodawcy w Kongresie spierali się o podniesienie pułapu zadłużenia rządu federalnego, niemal wysyłając USA w stanie niewypłacalności.

Choć wyższe ceny gazu i zawieszenie działalności rządu mogą wpłynąć na nastroje Amerykanów, istnieje możliwość, że ceny gazu spadną jesienią ze względu na słaby popyt.

„Koszty ropy wywierają presję na wzrost cen ropy naftowej w terminalach, ale wzrost ten jest łagodzony przez znacznie niższy popyt” – stwierdził w oświadczeniu rzecznik AAA Andrew Gross. „Typowy jest spadek liczby tankujących, bo szkoły wracają do pracy, dni stają się krótsze, a pogoda staje się mniej przyjemna. Jednak zwykły spadek cen na stacjach benzynowych jest obecnie hamowany przez wyższe ceny ropy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *