Potężne trzęsienie ziemi na północnych Filipinach zabiło 2 osoby, a dziesiątki zostało rannych

MANILA, Filipiny (AP) — Co najmniej dwie osoby zginęły, a dziesiątki zostało rannych po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w środę północne Filipiny, gdzie trzęsienie wywołało małe osunięcia ziemi i zniszczyło budynki i kościoły oraz spanikowały tłumy i pacjentów szpitali w stolicy. Na zewnątrz.

Trzęsienie o sile 7 stopni miało miejsce w górzystym regionie ciężko dotkniętej prowincji Abra, powiedział szef Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii, Renato Sol.

„Ziemia zatrzęsła się, jakbym była na huśtawce, i nagle zgasły światła. Wybiegliśmy z biura i usłyszałem krzyki, a niektórzy moi towarzysze płakali” – powiedział Michael Brilandes, oficer ochrony w mieście Abra w Laganglong, w pobliżu epicentrum.

„To było najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek czułem, i myślałem, że podłoga się otworzy” – powiedział Brillandes dla Associated Press przez telefon komórkowy.

Jak twierdzą urzędnicy, mieszkaniec wioski zmarł, gdy cementowe płyty spadły na jego dom w Abrze, gdzie co najmniej 25 osób zostało rannych i w większości trafiło do szpitala.

Pracownik budowlany został uderzony przez gruz i zmarł w porośniętym truskawkami górskim miasteczku La Trinidad w prowincji Pengut, gdzie niektóre drogi były zablokowane przez osuwiska i głazy. Urzędnicy powiedzieli, że pięć osób zostało rannych, gdy kamienie i gruz uderzyły w ich SUV-a i ciężarówkę na przełęczy górskiej w Mountain Province niedaleko Benguet.

Nowy prezydent Ferdinand Marcos Jr. powiedział, że niektóre zawalone domy i budynki w Abrze mają popękane ściany.W ciągu miesiąca operator zasiedziały planował udać się na spotkanie z ofiarami i lokalnymi urzędnikami.

Czerwony Krzyż opublikował zdjęcie małego trzypiętrowego budynku pochylającego się niebezpiecznie w kierunku zasypanej gruzem drogi w Abrze. Nagranie nagrane przez przerażonego świadka pokazywało odrywające się fragmenty starej kamiennej wieży kościelnej, a następnie spadające w chmurze kurzu na szczyt wzgórza.

Pacjenci, niektórzy na wózkach inwalidzkich i personel medyczny, zostali ewakuowani z co najmniej dwóch szpitali w Manili, około 300 kilometrów (200 mil) na południe od Laganglong, ale kazano im wrócić po tym, jak inżynierowie znaleźli tylko kilka małych pęknięć w ścianach.

READ  Kolizja łodzi w Piscine Bay na Florydzie: uratowano 2 ciała, 10 uratowano z Piscine Bay na Florydzie

Po dalszych badaniach wielkość trzęsienia ziemi została obniżona z początkowej wielkości 7,3. Agencja powiedziała, że ​​trzęsienie zostało spowodowane ruchem na lokalnym uskoku na głębokości 25 kilometrów (15 mil), z oczekiwanymi uszkodzeniami i dużymi wstrząsami wtórnymi.

US Geological Survey określił wielkość trzęsienia ziemi na 7,0 i głębokość 10 kilometrów (6 mil). Płytkie trzęsienia ziemi mogą spowodować więcej szkód.

Filipiny leżą wzdłuż Pacyfiku „Pierścienia Ognia”, łuku uskoków wokół Oceanu Spokojnego, gdzie występuje większość trzęsień ziemi na świecie. Każdego roku nawiedza go około 20 cyklonów i burze tropikalne, co czyni go jednym z najbardziej podatnych na katastrofy krajów na świecie.

W 1990 roku północne Filipiny nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,7, w którym zginęło prawie 2000 osób.

___

Reporterzy Associated Press Joel Calupitan i Aaron Favila przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.