Potworna skała kosmiczna na Antarktydzie jest jedną z największych znalezionych od 100 lat: ScienceAlert

Antarktyda to ma Tyle za to jeśli chodzi o polowanie na meteoryty. Ciemne skały wyróżniają się na tle lodowatego krajobrazu. Jej suchy klimat ogranicza żywioły do ​​minimum. Nawet gdy meteoryty zatapiają się w lodzie, często są wynoszone na powierzchnię przez falujące lodowce.

Pomimo tych idealnych warunków, znalezienie dużych kawałków kosmicznej skały jest rzadkością.

Grupa naukowców właśnie wróciła z pokrytego lodem kontynentu z pięcioma nowymi meteorytami, które zawierają niezwykle dużą próbkę.

Duże znalezisko na tym odcinku ważyło 7,6 kg (16,8 funta), co stawia je w pierwszej setce pod względem objętości meteorytów odzyskanych na Antarktydzie w ciągu ostatniego stulecia. Biorąc pod uwagę, że w tym czasie wyzdrowiało około 45 000 osób, to już coś mówi.

Ta bestia z kosmicznej skały jest teraz zwracana do Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych, gdzie będzie dokładnie badana przez cały czas z mniejszymi kamieniami. Naukowcy mogą się wiele nauczyć z podróży, które odbywają meteoryty był na naszej planecie.

„Rozmiar niekoniecznie ma znaczenie, jeśli chodzi o meteoryty, a nawet małe mikrometeoryty mogą być niezwykle cenne naukowo”. mówi kosmolog Maria ValdesZ Field Museum w Illinois. „Ale oczywiście znalezienie takiego dużego meteorytu jest naprawdę rzadkie i ekscytujące”.

Chociaż może być łatwiej dostrzec meteoryty na Antarktydzie, z jej mroźnymi warunkami i odległym położeniem, podróżowanie po tym kontynencie nie jest łatwe. Zespół zaangażowany w odkrycie spędził kilka dni biwakując w dziczy, podróżując pieszo i skuterem śnieżnym.

Pomaga również wiedzieć, gdzie mogą znajdować się meteoryty. Tutaj naukowcy wykorzystali „mapę skarbów”. opublikowane w zeszłym rokuktóry wykorzystuje wskazówki znalezione na zdjęciach satelitarnych – takie jak przepływ lodu, temperatura i pomiary nachylenia powierzchni – aby dokonać świadomych, wspomaganych przez sztuczną inteligencję domysłów, gdzie znaleźć nowe skały.

READ  Nowa era badań nadprzewodnictwem – naukowcy odkrywają materię „Złotowłosej”.
Naukowcy pracujący na polu lodowym. (Maria Valdes)

„Wyprawa na przygodę i odkrywanie nieznanych regionów jest ekscytująca” mówi geolog Vincent Debaylez Wolnego Uniwersytetu w Brukseli w Belgii.

„Ale musieliśmy również poradzić sobie z faktem, że rzeczywistość na ziemi jest znacznie trudniejsza niż piękno zdjęć satelitarnych”.

Uważa się, że mapa używana przez naukowców jest w około 80 procentach dokładna pod względem kierunków, a jej twórcy obliczyli, że na Antarktydzie znajduje się ponad 300 000 meteorytów, które tylko czekają na odnalezienie.

Pomimo sprzyjających warunków na Antarktydzie do odkrycia meteorytów, naukowcy uważają, że my Wciąż zaginiony Znajdź ich dużo, zwłaszcza te o wysokiej zawartości żelaza. Częściowym powodem może być to, że tego typu meteoryty są podgrzewane w świetle słonecznym, powodując topnienie otaczającego lodu i znikanie z pola widzenia pod powierzchnią.

Jednak teraz istnieje ekscytująca nowa partia tych skał, gotowa i czekająca na przyjrzenie się z bliska – a gdzieś w nowo odzyskanych meteorytach muszą być relikty historii Układu Słonecznego, w którym żyjemy.

„Im większy mamy rozmiar próbki meteorytów, tym lepiej możemy zrozumieć nasz układ słoneczny i tym lepiej możemy zrozumieć samych siebie” mówi Valdes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *