Powell: „Miękki” spadek gospodarczy może wymknąć się spod kontroli Fed

Waszyngton (AFP) – prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, po wygraniu drugiej kadencji w Senacie Wczoraj w czwartek po raz pierwszy przyznał, że wysoka inflacja i słabość gospodarcza za granicą mogą zniweczyć jego starania o uniknięcie recesji.

Od tygodni Powell przedstawiał dążenie Fedu do podnoszenia stóp procentowych jako zgodne z tak zwanym „miękkim lądowaniem” gospodarki. W tym scenariuszu Fed byłby w stanie obniżyć koszty finansowania zewnętrznego na tyle, aby schłodzić gospodarkę i powstrzymać inflację bez posuwania się do recesji.

Ale w rozmowie z „Marketplace” w NPR, Wyznaj Powella Że ta równowaga – której wielu ekonomistów wątpi, że Rezerwa Federalna będzie w stanie osiągnąć – może zostać zachwiana przez spowolnienie gospodarcze w Europie i Chinach.

„Pytanie, czy możemy wdrożyć miękkie lądowanie, może w rzeczywistości zależeć od czynników, których nie kontrolujemy” – powiedział przewodniczący Fed. „Na całym świecie dzieją się wielkie wydarzenia, wydarzenia geopolityczne, które w przyszłym roku będą odgrywać bardzo ważną rolę w gospodarce”.

Takie komentarze odzwierciedlają mniejszą wiarę w uniknięcie recesji niż wcześniej powiedział Powell. Nie dalej jak w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej powiedział: „Myślę, że mamy duże szanse na przyłożenie albo miękki lub miękki wynik”.

W czwartek powiedział, że spowolnienie inflacji do 2% rocznego celu Fed – z obecnie preferowanych przez bank centralny 6,6% – również „wiąże się z pewnym bólem, ale ostatecznie byłoby bardziej bolesne, gdybyśmy się z tym nie poradzili a inflacja zakorzeniłaby się w gospodarce „na wysokim poziomie”.

Gospodarki europejskie cierpią z powodu wysokiej inflacji, którą nasiliła rosyjska inwazja na Ukrainę i nagły wzrost cen gazu ziemnego i ropy naftowej. Europa była bardziej uzależniona od dostaw energii z Rosji niż Stany Zjednoczone.

Surowe chińskie zasady blokowania COVID Zamknięto porty, utrudniając eksport i spowalniając wydatki konsumentów w miastach takich jak Szanghaj, gdzie miliony Chińczyków od tygodni przebywają w domach.

READ  Thoma Bravo kupuje Anaplan za 10,7 miliarda dolarów

W swoim wywiadzie dla NPR Powell wydawał się również sugerować, że Fed może przynajmniej rozważyć podniesienie referencyjnej stopy procentowej o bardzo duże trzy czwarte punktu, jeśli inflacja nie wykaże oznak spadku w nadchodzących miesiącach. W zeszłym tygodniu giełda początkowo rosła, gdy okazało się, że Powell podniósł referencyjną stopę procentową o trzy czwarte punktu.

Po powtórzeniu swojego komentarza z zeszłego tygodnia, że ​​wzrost o pół punktu był prawdopodobny na każdym z dwóch kolejnych posiedzeń Fed, w czerwcu i lipcu, Powell dodał w czwartek: „Jeśli sprawy potoczą się lepiej niż się spodziewamy, jesteśmy gotowi zrobić mniej. przychodzą gorzej, niż się spodziewaliśmy, jesteśmy gotowi na więcej.”

Zapytany, czy „robienie więcej” oznaczałoby wzrost o trzy czwarte punktu, Powell powiedział: „Widziałem, jak ta komisja dostosowuje się do napływających danych i zmieniającej się prognozy. I to będziemy nadal robić”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.