Pracownicy Tennessee Volkswagen głosują za przyłączeniem się do związku zawodowego United Auto Workers

CHATTANOOGA, Tennessee (AP) – W piątek pracownicy fabryki Volkswagena w Chattanooga w stanie Tennessee większością głosów głosowali za przyłączeniem się do związku zawodowego United Auto Workers, co było historycznym pierwszym testem wznowionych wysiłków UAW na rzecz zorganizowania fabryk niebędących związkowcami.

Związek uzyskał ostatecznie 2628 głosów, czyli 73% oddanych głosów, w porównaniu do zaledwie 985, którzy głosowali na „nie” w wyborach prowadzonych przez Krajową Radę Stosunków Pracy.

Pracownik fabryki samochodów Volkswagena, Duke Brandon, świętuje po głosowaniu pracowników za przystąpieniem do UAW w piątek, 19 kwietnia 2024 r. w Chattanooga w stanie Tennessee (AP Photo/George Walker IV).

NLRB stwierdziło, że obie strony mają pięć dni roboczych na złożenie sprzeciwu wobec wyborów. Jeśli nic nie będzie, wybory zostaną zatwierdzone, a VW i związek muszą „rozpocząć negocjacje w dobrej wierze”.

Prezydent Joe Biden, który wspierał UAW i otrzymał jego poparcie, powiedział, że zwycięstwo związku jest następstwem znaczących osiągnięć związkowych w całym kraju, w tym aktorów, dokerów, członków Teamsters, pisarzy i pracowników służby zdrowia.

„Wspólnie te zwycięstwa związkowe pomogły podnieść płace i po raz kolejny pokazały, że klasa średnia zbudowała Amerykę oraz że związki zawodowe w dalszym ciągu tworzą i rozszerzają klasę średnią dla wszystkich pracowników” – stwierdził w oświadczeniu wydanym pod koniec piątku.

W ostatnich latach pracownicy fabryki w Chattanooga dwukrotnie odrzucili członkostwo w związkach zawodowych w głosowaniu obejmującym cały zakład. Ostatnio są W 2019 roku dał UAW niewielką porażkę Podczas gdy prokuratorzy federalni rozwikłali związkowy skandal dotyczący przekupstwa i defraudacji.

Pracownik fabryki samochodów Volkswagena, Duke Brandon (z prawej), ściska Vicki Holloway podczas oglądania wyników głosowania UAW, późny piątek, 19 kwietnia 2024 r., w Chattanooga w stanie Tennessee (AP Photo/George Walker IV).

Pracownik fabryki samochodów Volkswagena, Duke Brandon (z prawej), ściska Vicki Holloway podczas oglądania wyników głosowania UAW, późny piątek, 19 kwietnia 2024 r., w Chattanooga w stanie Tennessee (AP Photo/George Walker IV).

Tym razem jednak przekonująco głosowali na UAW, który działa pod nowym kierownictwem wybranym po raz pierwszy bezpośrednio przez członków i cieszy się udanym starciem z dużymi producentami samochodów w Detroit.

READ  Strateg mówi, że rynki są wykupione i należy spodziewać się korekty

Unia Zadziorny nowy szef, Sean VineZostał wybrany z inicjatywy sprzątania po skandalu i stał się bardziej konfrontacyjny z producentami samochodów. Fine, wspierany przez Bidena, poprowadził związek zawodowy do serii strajków przeciwko producentom samochodów z Detroit, co doprowadziło do: Nowe zyskowne kontrakty.

Nowe kontrakty podniosły płace związkowe o jedną trzecią, wyposażając Fine i jego organizatorów w nowe, atrakcyjne oferty dla pracowników Volkswagena i innych firm.

Pracownik fabryki samochodów Volkswagen, Kiara Hughes, świętuje po głosowaniu pracowników za przystąpieniem do UAW w piątek, 19 kwietnia 2024 r., w Chattanooga w stanie Tennessee (AP Photo/George Walker IV).

Pracownik fabryki samochodów Volkswagen, Kiara Hughes, świętuje po głosowaniu pracowników za przystąpieniem do UAW w piątek, 19 kwietnia 2024 r., w Chattanooga w stanie Tennessee (AP Photo/George Walker IV).

Następni w głosowaniu związkowym będą pracownicy fabryk Mercedesa w pobliżu Tuscaloosa w Alabamie, którzy w maju będą głosować nad reprezentacją UAW.

Finn powiedział, że nie był zaskoczony wielkością piątkowego zwycięstwa Al-Ittihad po dwóch poprzednich porażkach.

„Myślę, że taka jest rzeczywistość związana z tym, gdzie jesteśmy i w jakich czasach żyjemy” – powiedział w piątkowy wieczór. „Pracownicy mają dość pozostawania w tyle”.

Powiedział, że zwycięstwo pomoże w zwiększeniu wysiłków na rzecz uzwiązkowienia w pozostałej części kraju.

„To daje pracownikom wszędzie sygnał, że wszystko jest w porządku” – stwierdził Fine. „Od lat słyszeliśmy tylko tyle, że nie możemy tutaj wygrać, nie można tego zrobić na południu, można to zrobić”.

Pracownica Vicki Holloway z Chattanooga była jedną z kilkudziesięciu wiwatujących pracowników, którzy świętowali w hali związku pracowników elektryków w pobliżu fabryki Volkswagena. Powiedziała, że ​​tym razem przytłaczająca większość głosów za związkiem nastąpiła, ponieważ jej koledzy zdali sobie sprawę, że mogą uzyskać lepsze świadczenia i lepszy głos w miejscu pracy.

„W tej chwili nie mamy nic do powiedzenia” – powiedział Holloway, który pracuje w fabryce od 13 lat i znalazł się tam z powodu wcześniejszych strat związku. „To tak, jakby nasze opinie nie miały znaczenia”.

W oświadczeniu Volkswagen podziękował pracownikom za głosowanie i podał, że w wyborach wzięło udział 83,5% z 4300 pracowników produkcyjnych.

Sześciu gubernatorów z Południa, w tym Bill Lee z Tennessee, Pracownicy ostrzegli we wspólnym oświadczeniu w tym tygodniu, że przyłączenie się do UAW może kosztować ich pracę i zagrozić postępowi gospodarczemu regionu.

Przytłaczające zwycięstwo stanowi ostrzeżenie dla producentów niezrzeszonych w związkach zawodowych, powiedział Marek Masters, profesor biznesu na Wayne State University w Detroit, który studiuje uzwiązkowienie.

„Będzie to wyraźny sygnał dla wszystkich tych firm, że UAW puka do drzwi i jeśli chcą pozostać poza związkiem, muszą zwiększyć intensywność swojej gry” – powiedział Masters.

Oczekuje, że inni niezrzeszeni producenci samochodów staną się bardziej agresywni wobec fabryk, a antyzwiązkowi politycy zintensyfikują wysiłki w walce ze związkami.

Wkrótce po ratyfikacji kontraktów z Detroit Volkswagen i inne firmy niezrzeszone w związkach zawodowych zapewniły swoim pracownikom znaczne podwyżki płac.

Jesienią ubiegłego roku Volkswagen podniósł płace pracowników produkcyjnych o 11%, podnosząc najwyższe wynagrodzenie podstawowe do 32,40 dolarów za godzinę, czyli nieco ponad 67 000 dolarów rocznie. Według Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych Volkswagen stwierdził, że jego wynagrodzenie przekracza średni dochód gospodarstwa domowego w rejonie Chattanooga, który w maju ubiegłego roku wyniósł 54 480 dolarów.

Jednak na przykład w ramach kontraktów UAW najlepsi pracownicy produkcyjni w General Motors zarabiają obecnie 36 dolarów na godzinę, czyli około 75 000 dolarów rocznie bez świadczeń i udziału w zyskach. Do końca dekady 2028 najlepsi pracownicy GM będą zarabiać ponad 89 000 dolarów.

Fabryka VW będzie pierwszym zagranicznym producentem samochodów reprezentowanym przez UAW na południu. Nie będzie to jednak pierwsza związkowa montownia samochodów na południu. UAW reprezentuje pracowników dwóch zakładów montażowych Forda w Kentucky i dwóch zakładów General Motors w Tennessee i Teksasie, a także niektórych zakładów produkujących ciężkie samochody ciężarowe.

Ponadto od ponad trzydziestu lat UAW znajduje się w fabryce Volkswagena w New Stanton w Pensylwanii, na wschód od Pittsburgha. Pod koniec lat 80. Volkswagen zamknął fabrykę produkującą małe samochody.

___

Kreischer doniósł z Detroit. Dziennikarz Associated Press, Chris Megerian, przekazał informacje z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *