Prawdziwy „Świat Jurajski” może istnieć na innej planecie: nauka

Zainteresowanie ludzkie


Nowe badanie sugeruje, że prawdziwy „Jurajski Świat” może obecnie istnieć, tylko na innej planecie.

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w Monthly Notices of the Journal of the Royal Astronomical Society, planety położone dalej od Ziemi mogą być siedliskiem gatunków przypominających ziemskie dinozaury, a ludzie mogą teraz mieć potencjał do ich odnalezienia.

„Ślad świetlny współczesnej Ziemi był naszym modelem do identyfikacji planet potencjalnie nadających się do zamieszkania, ale był czas, kiedy ten odcisk palca był znacznie wyraźniejszy i lepiej wskazywał oznaki życia” – stwierdziła autorka badania Lisa Kaltenegger w oświadczeniu dla The Sun.

Jak wynika z badań, badacze na Ziemi mogą odkryć takie życie, poszukując związków, które obecnie nie istnieją na naszej planecie, ale istniały w epoce dinozaurów. Dzieje się tak dlatego, że w czasach dinozaurów na Ziemi występował wyższy poziom tlenu, około 30%, co umożliwiało wzrost złożonych stworzeń. Obecnie poziom tlenu na Ziemi ustabilizował się na poziomie 21%.

Naukowcy twierdzą, że tak wysoki poziom tlenu może świadczyć o rodzaju życia istniejącego na odległej planecie, zauważając, że specjalne teleskopy można wykorzystać do wykrywania warunków podobnych do tych, z jakimi borykały się dinozaury miliony lat temu.

Jedną ze wskazówek, jakiej mogą szukać naukowcy, jest to, czy planeta znajduje się w fazie fanerozoiku, umożliwiającej występowanie na niej dużych, złożonych form życia.

Królewskie Towarzystwo Astronomiczne opublikowało nowe badanie wskazujące na możliwość i prawdopodobieństwo istnienia dinozaurów na innych planetach.
Obrazy Getty’ego

„Fanerozoik to mniej więcej 12% najnowszej historii Ziemi, ale obejmuje prawie wszystkie okresy, w których życie było bardziej złożone niż mikroby i gąbki” – powiedziała The Sun Rebecca Payne, naukowiec z Cornell University. „To daje nam nadzieję, że znalezienie oznak życia – nawet dużego i złożonego – gdzie indziej we wszechświecie może być nieco łatwiejsze”.

READ  „Lodowiec Doomsday” szybko się topi. Naukowcy mają teraz dowody na to, kiedy to się zaczęło i dlaczego

Według Kalteneggera poszukiwanie planet o wyższej zawartości tlenu mogłoby doprowadzić do odkrycia interesujących form życia, a jednocześnie ułatwić badania.

„Mamy nadzieję znaleźć obecnie planety, które mają więcej tlenu niż Ziemia, ponieważ dzięki temu poszukiwania życia będą nieco łatwiejsze” – powiedział Kaltenegger. „I kto wie, może na odkrycie czekają jeszcze inne dinozaury.”

Załaduj więcej…

https://nypost.com/2023/11/18/lifestyle/real-life-jurassic-world-may-exist-on-other-planet-study/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *